Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki ambrowców, ambrowiec - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki ambrowców, ambrowiec - Liquidambar

szwonderek 18:59, 19 lut 2017

Dołączył: 25 sty 2017
Posty: 3
Dzień dobry, mam problem z ambrowcem amerykańskim. Czy zaatakował go gruzełek cynobrowy czy coś innego?

Drzewko posadzone z donicy ok. 4 lata temu. Teraz ma ok. 150 cm.
Dwa lata temu latem ciemniały liście. Wyglądało jak plamistość. W zeszłym roku robiłam regularne opryski przeciw grzybom. Liście do późnego lata były bez plam.
Pojawiły się zmiany na korze. Zgrubienia. Myślałam że to skutek przemarznięcia rośliny (mam tu silne wiatry). Tej zimy do połowy wysokości kora jest zgrubiała, popękana. Wygląda jak narośla. Powyżej łodygi są w kolorze zielonym ale pokryte brązowymi wypukłymi plamkami, w wielu miejscach jest ich tak dużo że łączą się w zgrubienie. Są też gałęzie od ziemi silnie zdrewniałe, potem zielone z plamkami i u samego szczytu silnie zdrewniałe, spękane.

Czy da się go uratować? Jeśli mam uciąć chore części poniżej zmian (jak przy nekrozach i zaleceniach do gruzełka), to nic mi nie zostanie. Krótkie kikuty sterczące z ziemi.

Biały kolor to wapno. Pomalowałam je wapnem jednocześnie z drzewkami owocowymi. Może błąd, ale miałam nadzieję, że zabezpieczę drzewko przed pękaniem kory na koniec zimy.






Danusiu, proszę też o pomoc odnośnie mojego postu, który gdzieś mi zaginął, zamieściłam go w złym miejscu, ale miałam nadzieję, że ktoś mi poradzi - opryski chemiczne zgodnie z prawem/konieczność szkolenia chemizacyjnego do celów ogrodu przydomowego (chyba z 25 stycznia 2017)
Gardenarium 19:05, 19 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu są Twoje posty, do ich wyszukiwania służy wyszukiwarka postów.

http://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=szwonderek&search_in=posts&commit=Szukaj
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:09, 19 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, czy przyglądałeś się jakie są cechy charakterystyczne kory ambrowca, która z natury jest spękana, pomarszczona i jakby chora - ja nie jestem specjalistą w określaniu chorób i szkodników, mądrzejsi się wypowiedzą, ale tylko zobacz to i porównaj

Pierwsze zdjęcie

Drugie zdjęcie

Trzecie zdjęcie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:12, 19 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj jest artykuł

Przetłumacz przez automatycznego tłumacza, może coś się wyjaśni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 20:37, 19 lut 2017


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38434
Ambrowiec ma taką korę
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gardenarium 21:57, 20 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No toż to ja napisałam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Juzia 23:05, 20 lut 2017


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38434
No tak

Ślepam
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Kusay 18:30, 12 maj 2020


Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 4
Cześć wszystkim Zapaleńcom Ogrodowym
W tamtym roku, w październiku posadziłem u siebie ambrowca, pod bryłę dałem warstwę ziemi uniwersalnej, resztę wykopu uzupełniłem mało przepuszczalną ziemią którą zmieszałem z 1/4 piasku żeby delikatnie poprawić transfer wody.
Po zimie bardzo ładnie się zazielenił, niestety dziś zauważyłem u niego brązowe przebarwienia, plamy o nieregularnych kształtach, podejrzewam że około 2-3 dni temu się to zaczęło. Podlewałem go do tej pory skromnie, około 20l na 2 tygodnie, bałem się przelać ale już doczytałem to i owo o nim więc teraz mu nie będę żałował.Sprawdziłem ziemię - umiarkowanie mokra. Nie nawoziłem go niczym, Ph ziemi - 6,8 a stanowisko słoneczne. 8 maja opryskiwałem mospilanem, on mógł coś takiego wyrządzić? Czy to tylko zbieg okoliczności.
Szukałem u wójka google, po forach, za cholerę nie mogę znaleźć przyczyny.
Jedynie co mi do głowy przychodzi to niedobór jakiegoś składnika mineralnego lub jakaś choroba grzybowa.
Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł co mu dolega? Będę wdzięczny za poradę.
PS dodam że najbardziej widoczne zmiany są w dolnej części ambrowca, idąc ku górze zmian jest coraz mniej, na szczycie nie ma tych przebarwień, drzewko ma 2,2m rozkrzewione jest na całej swej wysokości



Sonia_M 10:48, 17 lip 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Bardzo proszę o zidentyfikowanie co to jest, co pojawiło się na moim ambrowcu. Na razie znalazlam 2 takie liście więc je urwalam. Opryskalam go na wszelki wypadek mieszanką Topsinu i Amistaru. Nigdzie nie znalazlam takich objawów co by to mogło być. A może to jakiś robal zrobił?



witja66 12:58, 10 wrz 2021

Dołączył: 10 wrz 2021
Posty: 1
Witam.Na ambrowcach posadzonych w dużych donicach pojawiły się na liściach nieregularne brązowe plamy które później zasychają.Opryski Miedzianem i Topsinem nie pomogły.Od spodu liści są jakby małe muszki ale nie wszędzie.Załączam foto.Pomóżcie

.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies