Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moje miejsce na ziemi -początek

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje miejsce na ziemi -początek

edi75 10:03, 16 maj 2017


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2047

Moje wypociny.Narysowałam to co jest już na działce.Połozenie działki,wymiary..Jestem pilna uczennicą..i berdze słuchała Waszych rad.Za posadzonymi czeresnia isliwka planuje warzywniak.Mam dzieci..jakas hustawka będzie gdzies
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
edi75 10:21, 16 maj 2017


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2047

To może bardziej czytelne
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
makadamia 11:52, 16 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Edytko,

Zaprosiłaś mnie i jestem.

Przyszłaś na forum w bardzo dobrym momencie, kiedy Twój ogród jest jeszcze białą kartką i można na nim zrobić wszystko.
Oczywiście chciałabyś jak najszybciej zacząć sadzić rośliny, ale jeśli chcesz osiągnąć ładny ogród przy minimum nakładów, to jest to ostatni etap działań.

Plan działki już masz, teraz trzeba pogłówkować:
1. Co chcesz mieć na działce? Wiemy już o warzywniku, jagodniku i placu zabaw. Taras chyba robi się przy domu - czy chcesz dodatkowo jakąś altankę, miejsce do postawienia ławeczki, miejsce na ognisko?
Co z komunikacją: czy ten blaszak na dole planu to garaż? Macie przed domem dużo miejsca - czy chcesz robić duży podjazd, z miejscem na dwa samochody lub miejscem do zawracania (bardzo wygodne rozwiązanie).

Jak będziemy to wszystko wiedzieć, to możemy zacząć myśleć nad tym, gdzie powinny być rabaty a gdzie trawnik. Potem - jakiego kształtu powinny one być. I dopiero na końcu - co na nich powinno rosnąć.

W międzyczasie możesz i powinnaś pracować nad ulepszeniem gleby: dodawanie obornika, kompostu, mączki bazaltowej, piasku/gliny (w zależności od potrzeb).

Nie kupuj teraz żadnych roślin. Jeśli masz możliwość, to możesz brać sadzonki od znajomych, zrobić rozsadnik w jednym miejscu i dzielić, siać, rozmnażać.

Wiem, że to wszystko jest dla Ciebie lekko przerażające i w ogóle niepotrzebne, ale uwierz, że jak się najpierw pomyśli, a dopiero potem zrobi, to się oszczędza mnóstwo pracy i pieniędzy.

Jeśli nie wierzysz mi, to poczytaj Tamaryszka:
http://ogrodtamaryszka.blogspot.com/2015/06/moje-bedy-czesc-1-ziemia-czowiek-uczy.html
http://ogrodtamaryszka.blogspot.com/2017/04/moje-bedy-czesc-2-dosc-obszerna.html
http://ogrodtamaryszka.blogspot.com/2015/02/styl-ogrodu-mysle-ze-jest-kwestia.html

Jeśli Cię nie wystraszyłam, to wrzuć więcej zdjęć z działki i opisz bardziej szczegółowo, czego byś chciała od swojego ogrodu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
edi75 12:17, 16 maj 2017


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2047
ŁAŁ ...Kurczę zdjęc musze zrobić trochę.Taras będzie przy domu.Myślałam o ławeczce w ogrodzie ,łuśtawkce dla moich córek,miejscu na grill ,ognisko.Od strony południowej( to z djecie z początku wątku) posadziłąm funkie ,kosodrzewinę,juki..docelowo chciałabm tu fajna rabatę.
To jest garaż blaszany..w tym miejscu będzie garaż wiata na samochód.Pusta mnie nagle ogarnęła.
Roslin rzeczywiście na razie nie kupuję..pozyskuje od znajomych( aha posadziłam tez pecherznicę na końcu tej rabaty)
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
Toszka 12:27, 16 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Edytko, nie panikuj. Na spokojnie można wspólnie ustalić co i gdzie.
Powstanie plan, zapewne jeszcze go przemyślisz, udoskonalisz... w "praniu" wyjdzie to i tamto. Jednak mając plan nie będziesz błądzić jak ślepiec

Powiem więcej - na etapie budowy domu możesz wykorzystać obecność budowlańców i jak zajdzie potrzeba lub pomysł to zlecić budowę placyku, murka, schodków czy co tam innego Zazdroszczę tak komfortowej sytuacji
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
edi75 12:39, 16 maj 2017


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2047
Dziekuję za wsparcie..Uwielbiam przyrodę I nie wyobrażam sonie żeby mieć działkę i nic nie robić a znam takich.
Teraz czytam ,przeglądam ,robię notatki..już wiem troszeczke więcej.A Z WASZAą pomocą to już napewno poczuje się pewniej
POZDRAWIAM SERDECZNIE
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
makadamia 12:53, 16 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Edytko, na razie zrób dużo zdjęć. Potem ja będę zadawała dużo pytań, a potem - hopefully - zarzucę Cię dużą ilością rysunków

W zasadzie od razu mogę zacząć od pytań

Czy garaż można przesunąć czy już są wymurowane fundamenty? Bo - jeśli dobrze zrobiłaś plan działki, to od bramy do garażu jest strasznie ciasny skręt - ciężko się będzie manewrowało.

I drugie pytanie - macie dom bardzo daleko od ulicy. Z tyłu stosunkowo niewiele miejsca (zwłaszcza że już zaczęliście sadzić tam sad), za to dużo miejsca na froncie. Czy dopuszczacie opcję, żeby ten front był mniej formalny i elegancki niż zwykle - żeby go jakoś wykorzystać użytkowo?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
edi75 13:14, 16 maj 2017


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2047
Garaz to blaszak więc opcje przesuniecia są ( a ja chyba faktycznie żle go narysowałam)Dom bedzioe tak usytuowany 20 m od drogi( tak mamy MPZP) co do frontu nic mi do głowy nie przyszło jak miłałby wyglądać
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
edi75 13:19, 16 maj 2017


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2047

Kawałeczek od strony garażu
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
makadamia 13:24, 16 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A MPZP dopuszcza postawienie garażu przed domem?

Postawiłabym garaż bliżej domu i wtedy w zależności od warunków w lewym dolnym rogu planu zrobiłabym
- albo warzywnik
- albo sad
- albo plac zabaw dla dzieci.

Sad wydaje mi się najlepszą opcją ze względów funkcjonalno-estetycznych.
No chyba że macie tam bardzo ruchliwą drogę.
Czy te drzewka, które sadziłaś z tyłu są duże czy nadają się do przesadzenia?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies