Gdzie jesteś » Forum » Róże » Przesadzanie róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Przesadzanie róż

goniak 21:57, 02 lis 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Bobik napisał(a)
Witam,mogę jeszcze przesadzić róże?


Ja bym nie ryzykowała, nawet jeśli się ociepli to raptem na kilka dni.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 22:54, 02 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy od tego jak długo róże rosły na tym stanowisku. Jeśli były sadzone w tym roku, to pewnie jeszcze za bardzo nie popuszczały korzeni, więc można, ale trzeba to wykonać starannie.

Jeśli stare krzewy - to nie ryzykuj, zrób to wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bobik 14:55, 06 lis 2012


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 60
Już przesadziłam...nie wytrzymałam, moją ukochaną Rose Mary. Ale mnie wystraszyłaś goniak, aż się czerwona zrobiłam. Danusia ma racje, korzeń się nie zmienił, w kwietniu był taki sam. Starałam się, żeby z ziemią ale i tak się osunęła, bo to w sumie sam kompost to kruchy. Aż się zdziwiłam, że tak łatwo dała się wykopać. Nawet przygotowałam sobie płachtę, ale nie była potrzebna.Dziękuję za odpowiedzi.
____________________
marzena_p 09:10, 06 wrz 2013


Dołączył: 02 sie 2013
Posty: 412
Jeśli ktoś zagląda na ten wątek to mam prośbę, co mam zrobić. Tydzień temu przesadziłam róże i więdnie.Jeśli obciąć to przy ziemi , czy tylko zwiędły odcinek. Marzena.
____________________
Marzenamarzenie o pięknym ogrodzie
Cerbin 15:06, 04 maj 2014

Dołączył: 04 maj 2014
Posty: 1
Czy można przesadzić róże w tym momencie? Z powodów budowlanych muszę je przesunąć. Zasadzone w tamtym roku, więc korzenia wielkiego chyba nie mają... Okopać starannie i przenieść z bryłą jak największą, bez obcinania pędów, by jeszcze w tym roku kwitły - jest to wykonalne?
AniaB 17:05, 04 maj 2014

Dołączył: 25 sty 2013
Posty: 29
Cerbin napisał(a)
Czy można przesadzić róże w tym momencie? Z powodów budowlanych muszę je przesunąć. Zasadzone w tamtym roku, więc korzenia wielkiego chyba nie mają... Okopać starannie i przenieść z bryłą jak największą, bez obcinania pędów, by jeszcze w tym roku kwitły - jest to wykonalne?


Jest wykonalne, ale trzeba wszystko dobrze przygotować.
Wykopać w nowym miejscu obszerny dołek, następnie górę róży owinąć z wyczuciem włókniną - nie powinny się wówczas połamać pędy przy wykopywaniu. Potem wykopać różę, tak jak piszesz, delikatnie i z dużym zapasem ziemi wokół korzeni. Ostrożnie przenieść do dołka i obsypać dobrą ziemią kompostową (bez żadnego nawozu!), po czym do nie w pełni zasypanego dołka wlać wody. Zrobić taki stawik dookoła przesadzonego krzewu. Gdy wsiąknie woda obsypać znów ziemią, zdjąć włókninę i uformować kopczyk. Koniecznie! Zapobiegnie to odwodnieniu pędów.
Teraz druga ważna rzecz -: trzeba wbić min. 4 paliki i zrobić nad różą daszek z włókniny - będzie osłaniał różę przed słońcem. Popatrz dobrze, z której strony różę będzie oświetlało słońce od 10.30 do 14 godziny i z tej strony przymocuj więcej włókniny. Róża musi być w tych godzinach ocieniona.
Musisz się pogodzić z tym, że mogą "oklapnąć " młode pędy. Może się zdarzyć, że trzeba je będzie nawet uciąć, skracając ich długość do miejsca, które nie będzie wykazywało objawów więdnięcia. Nie przejmuj się, gdy część liści zwiędnie i zaschnie, bo po ich usunięciu z oczek wybiją młode pędy. W 2-3 dni po przesadzeniu można różę popryskać biostymulatorem wzrostu Asahi - bardzo jej to pomoże.

Ja przesadzałam różę 'Dames de Chenonceau" w zeszłym roku około 20 maja, gdy Danusia mnie odwiedziła i sprezentowała odmianę 'Munsead Wood'. Musiałam, bo tylko tam nowa różyczka pasowała kolorystycznie. "Dames de Chenonceau' trafiła na nowe miejsce, a były wtedy upały, że ho, ho! Z bólem serca ucięłam wtedy wszystkie pąki kwiatowe z 15cm łodygami, zrobiłam kopczyk, daszek i... udało się! Już po trzech tygodniach zaczęła wypuszczać z oczek nowe pędy. I zakwitła w tym samym sezonie, jakby nigdy nic. Czyli można przesadzić
Kopczyk można zacząć stopniowo usuwać po 3-4 tygodniach, a daszek - sam (sama) ocenisz. Po prostu wtedy, gdy wyraźnie róża się zaaklimatyzuje.
Powodzenia
____________________
Pozdrawiam, Ania
agneszka 07:33, 03 paź 2014

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 42
Witajcie,

Mam 4 letnią Madame Isaac Pereire. Prowadzę ją na pnącą. Muszę ja niestety przesadzić. Szkoda mi to robić ale mus to mus. I proszę doradźcie mi czy lepiej to zrobić teraz czy wiosną? Czy jeśli teraz to już czy jeszcze czekać? Mąż nalega żeby już teraz bo musi tam jakieś wykopy robić ale mi najbardziej zależy żeby róża przeżyła bo to moja perełka. Tak kwitła jak na zdjęciu. Kocham ją bo jest cudna!

Zapomniałam jeszcze napisać że ona jest na takich bambusach związanych. Chciałabym rozciąć te sznurki i całą różę przesadzić. Tzn żeby nie skracać jej pędów. Po posadzeniu znów zawinąć na bambusy.
____________________
olga1 15:52, 17 lut 2015


Dołączył: 05 lip 2014
Posty: 69
Witam! Pani Danusiu, czy przed 15 marca mogę przesadzić stare róże aby zrobić miejsce na nowe zamówione krzewy róż? Do przesadzenia jest Grand Mogul, Ingrid Bergman i Fresja.Muszę też zmienić miejsce posadzonej w październiku/2014r róży Graham Thomas, mam nadzieję że jej to nie zaszkodzi.
____________________
pozdrawiam Olga
Gardenarium 17:37, 17 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na to pytanie nie można odpowiedzieć, bo skąd mogę wiedzieć czy 15 marca nie będzie ziemia zmarznięta i pół metra śniegu? Nie przesadza się patrząc na datę, ale na warunki pogodowe i glebowe. Ziemia musi być rozmarznięta i na tyle ogrzana żeby korzenie mogły się ukorzenić. W skale nie przesadzisz bo dołka nie wykopiesz

Dlatego zadaj to pytanie 15 marca to będę wiedziała co odpowiedzieć
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
olga1 17:52, 17 lut 2015


Dołączył: 05 lip 2014
Posty: 69
Danusiu, głupio zadałam pytanie.Chodziło mi o to czy stare róże zniosą przesadzanie wiosną.
____________________
pozdrawiam Olga
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies