Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Powojnik - Clematis

Pokaż wątki Pokaż posty

Powojnik - Clematis

lajon 12:34, 28 cze 2020


Dołączył: 13 paź 2017
Posty: 37

Hania na płocie.
Basia_KRK 19:15, 28 cze 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
lajon napisał(a)


Możliwe że sobie poradzi, ale do powojników lepsza jest siatka czy kratka z prętami czy listewkami o małej średnicy wtedy dobrze łapie się ogonkami liściowymi tych podpór.

Dziękuję za odpowiedź, poszukam czegoś drobniejszego.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
gp1958 19:58, 10 lis 2020


Dołączył: 01 sty 2017
Posty: 41
lajon napisał(a)

Moje powojniki.

Piękne podwojniki.
Proszę o radę szukam pnącza na stronę zachodnią tarasu aby trochę zacienić miejsce, ta strona jest do połowy zasłonięta deskami, chciałam na to coś puścić aby było zasłonięte, może doradzicie?
Grażyna
lajon 20:28, 21 gru 2020


Dołączył: 13 paź 2017
Posty: 37
gp1958 napisał(a)

Piękne podwojniki.
Proszę o radę szukam pnącza na stronę zachodnią tarasu aby trochę zacienić miejsce, ta strona jest do połowy zasłonięta deskami, chciałam na to coś puścić aby było zasłonięte, może doradzicie?
Grażyna


Jeśli chodzi o powojniki polecam Paul Farges "Summer Snow".
Paul Farges', to wymarzone pnącze dla tych, którzy potrzebują rośliny silnej, dużej, szybko i bezproblemowo rosnącej, także w półcieniu.
Potrafi osiągnąć wysokość ok. 7 metrów, świetnie radząc sobie , nawet w niezbyt żyznej glebie....byleby nie była skrajnie sucha. Szybko i niezawodnie rośnie od wiosny po niemal połowę listopada a latem zakwita setkami długo utrzymujących się kwiatów - białawych gwiazdek. Uroda, siła i długość kwitnienia - od początków VII aż po koniec sezonu, czyli mrozy - dla mnie, to wystarczająca rekomendacja, aby po niego sięgnąć. Nie wymaga cięcia, ja mój tnę co roku bo przerasta mi pergolę.
basia3012 21:42, 02 sty 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Basia_KRK napisał(a)
Z racji, że nie mam doświadczenia z clematisami, a kupiłam pierwsze sadzonki, powiedzcie proszę, czy one sobie poradzą na takiej podporze ??


Basiu, miałam kiedyś powojniki przy takiej kratce. Niestety słabo chwytały się tych około 2-3 cm listewek. Teraz mam powojniki przy przęsłach ogrodzeniowych z ocynkowanego grubszego drutu, takich z Obi lub Praktikera. Może znajdę zdjęcia to Ci pokażę te przęsła.
Mam, znalazłam.



Z tych przęseł bardzo prosto jest zrobić obeliski dla powojników.

____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:49, 02 sty 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450


Tu widać jak te przęsła ogrodzeniowe są przymocowane do ogrodzenia. Mocowanie ich to po prostu plastikowe zipki co pewien szczebelek. Na nich powojniki dobrze się pięły.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Martyna2105 13:05, 02 cze 2021

Dołączył: 20 paź 2020
Posty: 11
Dzień dobry.
Kupiłam ostatnio dwa powojniki i nie było informacji o odmianie?Czy orientuje się ktoś jak nazywają się te klematisy ? Ze względu na brak nazwy nie wiem jak się nimi zajmować i czy nadają się do pojemników .
Zgr 04:31, 30 cze 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Czy można posadzić dwa różne powojniki do tego samego dołka np. wielkokwiatowy + Viticella?
Ewentualnie dwa różne, ale z tej samej grupy np. 2 różne wielkokwiatowe.
basia3012 21:12, 09 lip 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Zgr napisał(a)
Czy można posadzić dwa różne powojniki do tego samego dołka np. wielkokwiatowy + Viticella?
Ewentualnie dwa różne, ale z tej samej grupy np. 2 różne wielkokwiatowe.


Wydaje mi się, że można. Trzeba tylko pamiętać który jak ciąć wiosną.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:13, 09 lip 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Martyna2105 napisał(a)
Dzień dobry.
Kupiłam ostatnio dwa powojniki i nie było informacji o odmianie?Czy orientuje się ktoś jak nazywają się te klematisy ? Ze względu na brak nazwy nie wiem jak się nimi zajmować i czy nadają się do pojemników .


Wyglądają na wielkokwiatowe ale nazwy odmiany nie wiem. Viticella mają mniejsze kwiaty. Może zapytać u sprzedawców powojników np wysłać zdjęcie do
e-clematis? Nie wiem czy dobrze pamiętam nazwę tej szkółki z powojnikami.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies