Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

150m2 szeregowiec

EvieFrye

Dołączył: 12 mar 2018
Skąd: okolice Poznania
Posty: 5
Dodany 14:39, 12 mar 2018 , edytowany o 14:40, 12 mar 2018


Witajcie,
niedawno wprowadziliśmy się do nowego domu w szeregowcu i przyszła pora na ogródek.
Im więcej czytam i oglądam programów o ogrodach tym bardziej czuję się zagubiona. Mój ogródek na tą chwilę nie istniej. Nie postaraliśmy się jeszcze z sąsiadami o ogrodzenie. Ziemia zarośnięta jest chwastami + wygląda jak teren po budowie, do tego jeszcze jest to rudobrązowa gliniasta ziemia, na której w deszczowe dni woda stoi w kałużach.

Wiem (mniej więcej) czego chcę od ogródka - wygodny taras(najpewniej z kompozytu), trochę trawnika pośrodku i dużo różnych roślin posadzonych wzdłuż ogrodzenia, ale w takich nieregularnych "plamach". Krótko mówiąc chodzi o ogród swobodny, w przeciwieństwie do tych z prostokątnym trawnikiem i rzędami równo posadzonych żywotników. Do tego jeszcze chciałabym system nawadniający - choćby najprostszy, ale żeby nie martwić się podczas urlopu.

Wykończenie domu miało efekt przeczyszczający na portfel, więc jeśli są prace ogrodowe, które można zrobić (bez doświadczenia) samodzielnie to chętnie się tym zajmiemy, a tam gdzie lepiej nie eksperymentować, skorzystamy z usług fachowców.

Pytanie od czego byście zaczęli, co na pewno trzeba zrobić, co jest istotne gdy zaczynamy od zera? Wymienić ziemię, położyć agrowłókninę? Zrobić drenaż? Do czego nająć fachowców?
Czuję, że przedawkowałam informacje ogrodowe i straciłam głowę. Nie wiem od czego zacząć, a to tylko 10x15m przy szeregowcu!
EvieFrye

Dołączył: 12 mar 2018
Skąd: okolice Poznania
Posty: 5
Dodany 19:50, 16 mar 2018
Wątek spada i tracę nadzieję na tak kompleksową poradę, za dużo tematów wrzuciłam.

To może zawężę:
czy w przypadku gliniastej gleby należy coś z nią zrobić na całości czy tylko podsypywać pod rośliny, a trawnik z rolki na środku sobie poradzi?

Gdzieś w internecie spotkałam się z opinią, że wymiana ziemi na całości nie jest wskazana.
Mary
Avatarek

Dołączył: 27 mar 2015
Skąd: Warszawa
Posty: 1866
Dodany 11:41, 18 mar 2018
Witaj,

O trawniku na podłożu gliniastym możesz poczytać tutaj.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1690-trawnik-na-glinie-podlozu-gliniastym-glebie-twardej-zbitej

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gardenarium
 mg 3368

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 72739
Dodany 16:07, 18 mar 2018
Nie należy ogrodu zaczynać od wymiany ziemi, ani od kładzenia szkodliwej dla roślin szmaty. Należy zacząć najpierw od planu działania.

Nie robić nic, zanim nie określisz co chcesz mieć w ogrodzie, jakie funkcje ma spełniać.

Zacznij od narysowania działki w skali. Np. 1 cm to jeden metr w realu, plus dom i wszystko inne co będzie na działce.

Powiem dobrą rzecz:

zacznij od przeczytania cyklu tych artykułów "Jak zaprojektować i założyć ogród" to trochę się Tobie kompleksowo przejaśni w głowie, skoro masz mętlik. Na pewno nie zaczyna się od szmaty, która zabija życie w glebie, a raczej zaczyna się od uzdatnienia, wzbogacenia gleby w materię organiczną, która posłuży zdrowiu roślin.

Tutaj cykl moich rad. Tego nawet na studiach nie poznałbyś przez 4 lata. Masz moje rady dla takich osób jak Ty, czyli nie wiedzących od czego zacząć. Gdy narysujesz plan, pomyślimy co dalej.

Nie zmuszam do czytania książki, to tylko 10 stron artykułów a zdobędziesz moje porady w skrócie. Najlepiej przeczytaj i wtedy zadawaj pytania.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/55-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-1-sprzatanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/100-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-4-realizacja
Gardenarium
 mg 3368

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 72739
Dodany 16:11, 18 mar 2018
EvieFrye napisał(a)
Wątek spada i tracę nadzieję na tak kompleksową poradę, za dużo tematów wrzuciłam.

To może zawężę:
czy w przypadku gliniastej gleby należy coś z nią zrobić na całości czy tylko podsypywać pod rośliny, a trawnik z rolki na środku sobie poradzi?

Gdzieś w internecie spotkałam się z opinią, że wymiana ziemi na całości nie jest wskazana.


Nie należy wymieniać gleby, należy rozważyć drenaż i należy zrobić zabiegi agrotechniczne. Dodać piasku, obornika, wysiać nawozy zielone np. łubin żółty, który głęboko spulchnia glebę i wzbogaca ją w azot.

Tutaj kolejne wskazówki

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/397-sadzenie-bylin
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/366-jak-kupic-zdrowe-rosliny
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/401-jak-zalozyc-angielska-rabate
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku

Dobra rada, która służy zdrowiu roślin: nie kłaść maty p. chwastom na rabaty http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
EvieFrye

Dołączył: 12 mar 2018
Skąd: okolice Poznania
Posty: 5
Dodany 19:57, 23 lip 2018 , edytowany o 19:58, 23 lip 2018


Witam po dłuższej przerwie.

dziękuję za wsparcie w tych pierwszych krokach. Wszystkie podpowiedziane artykuły przeczytałam, doszło też parę książek.

Temat posuwa się do przodu, ale w wolnym tempie (życie ). Nie będę zanudzać szczegółami, ale fakt jest taki, że przyszedł czas na projekt. To jest mały ogródek: 9,5x15m, jest już taras (4x5,5). Teoretycznie najprzyjemniejsze przede mną, ale utknęłam. Nie potrafię wymyślić odpowiedniego podziału ogrodu na trawnik i rabaty. Zapotrzebowanie jest właśnie takie: trawnik pośrodku, wkoło rośliny, różne jednoroczne i wieloletnie, kwitnące i zielone, oddzielenie od sąsiadów, ale nie szpalerem żywotników i niekoniecznie od razu gotowe. Niech to będą różne rośliny, które z czasem urosną stworzą naturalnie wyglądającą barierę.

Brzmi banalnie, ale nie potrafię nic stworzyć. Próbowałam na bazie linii prostych, na bazie okręgów (do tego mi najbliżej), ale efekt jest za każdym razem jakiś taki przekombinowany i po prostu niefajny.

Może ktoś z ręką do takich rzeczy byłby w stanie podzielić tą mają malutką przestrzeń, tak żeby było w miarę naturalnie, lekko i przyjemnie dla oka. Będę zobowiązana. Nie chcę nadużywać uprzejmości forumowiczów, więc rośliny spróbuję dobrać sama (albo będę znowu prosić ).
robovan

Dołączył: 25 paź 2018
Posty: 1
Dodany 10:13, 25 paź 2018
Hej,
Też jestem na starcie ogrodu 120 m2. Zobaczyłem twój szkic i przyszło mi do głowy takie coś jak poniżej...
Co do nasadzeń to osobiście lubię brzozy także doorenbos i golden cloud to dla mnie podstawa. Lubię trawy a szczególnie rozplenicę black beauty. Jest dość wysoka ok. 1 - 1.2m i szybko rośnie. Na forum znajdziesz wszystko co trzeba ale szukaj po konkretnych hasłach bo czasu zabraknie


Zwróć uwagę, że przy takim położeniu wyspy po prawej stronie będziesz miała po południu cień od brzóz - jeśli to jest dla Ciebie problem przenieś je na lewą stronę ale zwiększ tę lewą rabatę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies