Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Daleko od szosy ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Daleko od szosy ;)

romaya 20:35, 12 kwi 2018

Dołączył: 02 lut 2018
Posty: 44
Witajcie.

To mój pierwszy post, choć forum podczytuję od dawna - jak pewnie tysiące innych "podglądaczy". Zdecydowałam się założyć wątek, ponieważ z początkiem maja stanę się szczęśliwą właścicielką dość leciwego domu posadowionego na 15-arowej działce.

O ogrodach wiem tyle, ile nauczyłam się uprawiając rośliny na balkonie, czyli niewiele. Oboje z mężem byliśmy do tej pory typowymi "blokersami" i postanowiliśmy to zmienić.

Jak wspomniałam, w maju dostaniemy klucze do posesji i zaczniemy remont domu - na szczęście tylko wewnątrz. Żeby nie marnować czasu, postanowiłam zacząć prace ziemne. Dotychczasowi właściciele, kilka lat temu, wyczyścili działkę z drzew i krzewów. Obecnie jest tam ok. 1300 m trawnika, kilka świerków conica, 3 ogromne cisy formowane na UFOki i jakieś rachityczne tuje.

Moim marzeniem jest oczywiście ładny ogród, w którym będziemy wypoczywać. O pięknym nawet nie śnię, bo jestem świadoma swoich ograniczeń.

Jeśli pozwolicie, będę pytać o radę i dzielić się z Wami swoimi rozterkami .
____________________
Magda Daleko od szosy
sylwia_slomc... 21:08, 12 kwi 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Witaj, bardzo mi się spodobał tytuł wątkuZrób zielony podpis pod postami bo nikt nie trafi z pomocą
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
gosika67 21:12, 12 kwi 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
Witaj w naszym gronie, pozdrawiam.
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
jolka 20:47, 15 kwi 2018


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
Hej Madzia Super, że wątek założyłaś
Działka 15 arów, tak więc pracy Ci nie zabraknie!
Zapodaj jakieś fotki
____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
romaya 22:20, 15 kwi 2018

Dołączył: 02 lut 2018
Posty: 44
Sylwia, Gonia, Jola - dzięki za powitanie

Foty będą, jak tylko zaczniemy gospodarzyć - nie chcę „dziadkom” przeszkadzać w wyprowadzce
____________________
Magda Daleko od szosy
makadamia 09:02, 16 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
W takim razie na razie zbieraj inspiracje, mierząc zamiary na siły
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
romaya 20:09, 16 kwi 2018

Dołączył: 02 lut 2018
Posty: 44
Jeszcze nie zaczęłam prac w ogrodzie, a koncepcję pod wpływem O. zmieniłam kilka razy Łatwo nie będzie - przekonacie się, jak uda mi się wyrysować chociaż plan działki. I nie o areał chodzi, o nie

Docelowo chciałabym, żeby ogród był biało-czarno-różowy. I niestety/stety zachorowałam na hortensjozę, miskantozę i różyczkę - wiem, oryginalna nie będę
____________________
Magda Daleko od szosy
makadamia 09:10, 17 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Biało-czarno-różowy? No w tym zdecydowanie oryginalna jesteś
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
romaya 16:40, 30 kwi 2018

Dołączył: 02 lut 2018
Posty: 44
Uff, chwilę to trwało (ostatnie formalności itp.), ale w końcu udało mi się "wyrysować" plan działki. Niby to 15 a, ale stan zastany ciut utrudnia myślenie o ogrodzie:



1 budynek gospodarczy z trzema (!) garażami
2 altana
3 widok na szczytową ścianę bardzo wysokiego domu sąsiada, wybudowanego w ostrej granicy działki
4 skład opału (drewno poukładane w kubiki, pod zadaszeniem)
5 dom - klasyczna kostka
6 murek oporowy
7 tu zacznę przwdopodobnie prace ziemne
8 brama wjazdowa

Działka ma nieforemny kształt, bo pusty trójkąt za budynkiem gospodarczym został dokupiony od gminy. Za nim już tylko widok na zabytkowe fortyfikacje ziemne - raczej sąsiadów nie będzie

W tej chwili wiem tylko, że jak najszybciej muszę obsadzić widok na blok sąsiada - myślę o szpalerze serbów.

Prace ziemne zacznę pewnie w 7 (róże z przyległościami), w trójkącie w przyszłości stanie skrzyniowy warzywnik.

Z zastanej roślinności mam trawę w dużych ilościach, 3 nieforemne "kule" cisowe wzdłuż wjazdu, za murkiem oporowym. Za nimi mini plantacja truskawek (do przeniesienia po tegorocznym owocowaniu) i 7 świerków conica między altaną a budynkiem gospodarczym. Rachitycznych tujek w okolicach 7 nie liczę.

Im dłużej patrzę na plan, tym większe mam wątpliwości, czy uda się tu stworzyć ogród
____________________
Magda Daleko od szosy
romaya 17:32, 01 maj 2018

Dołączył: 02 lut 2018
Posty: 44
Zaszalałam dziś w szkółce na eF i zamówiłam kilka angielskich piękności:

1. Desdemona
2. William and Catherine
3. Geoff Hamilton
4. Olivia Rose
5. The Wedgwood Rose
6. Rosemoor
7. Gentle Hermione
8. Natasha Richardson
9. St. Swithun
10. James Galway
11. Sharifa Asma

Prawie wszystkie wylądują na jednej rabacie, z trawami, lawendami, jarzmiankami i innymi duperelkami biało-różowymi. Planuję obwódkę z bukszpanu.

Jamesa Galway'a odseparuję - będzie pachniał przy altanie, może w towarzystwie kocimiętki

Cieszę się jak dziecko i mam nadzieję, że poradzę sobie z zakładaniem tej pierwszej rabaty ever (nie licząc balkonowych hektarów).
____________________
Magda Daleko od szosy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies