Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki wiązów, wiąz - Ulmus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki wiązów, wiąz - Ulmus

sullifan 14:49, 19 lip 2019

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
Czy jest ktoś w stanie pomóc?
Liście żółkną pod korona drzewa, te na górze są zielone bez zastrzeżeń, codziennie zbieram po kilkadziesiąt liści
Gleba gliniasta, wymieszana z gleba lekką
Jakiś miesiąc temu sprawdzałem korzenie, było ok, jednak gleba trochę sucha i zbita - zwiększyłem czestotliwość podlewania, usunąłem kamyki wysypane wokół drzew i zastąpiłem korą.
Podlewanie teraz co 5-7 dni, stanowisko słoneczne przez cały dzień

Wiąz był przycinany na początku czerwca, chwilę po tym zaczął gubić liście. Następnie spryskany Mospilanem na bawełnicę, która się pojawiła (teraz już jej nie ma). Nawożony na początku roku biohumusem.

Nie wiem co mam robić...
Mazan 20:20, 21 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sullifan

Wygląda na poparzonego z kilku powodów: możliwy środek ochrony roślin, również możliwa susza - niewłaściwe podłoże lub zbyt suche powietrze.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sullifan 14:17, 23 lip 2019

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
Bardziej bym poszedł w kierunku poparzeń - na początku czerwca był spryskany na bawełnice, jak pamiętam była to ta górna zalecana dawka, może okazała się zbyt mocna. Na drugi dzień pamiętam, że były upały.
...ale czy 1,5 m-ca po oprysku w takim wypadku liście nadal mogą żółknąć, to nie zbyt długo już?
Czy coś powinienem zrobić, czy tylko czekać aż odchoruje?

Słyszałem też, że wiąz może odchorowywać po przycinaniu, a takie też było - jednak nie wiem jak to się objawia

Trochę się boję, że to holenderska choroba wiązów, która podobno też się objawia żółtymi liśćmi
Gardenarium 06:45, 29 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
AgaNaz napisał(a)
Dzień dobry, właśnie wróciłam z weekendu i moje ukochane, jedyne drzewko - wiąz górski usycha mi- niestety nie mam pojęcia co się dzieje-może ktoś pomoże mi, co mam zrobić, żeby go uratować?! Bardzo proszę o jakąś wskazówkę, co się może dziać i co mogę zrobić, żeby go przywrócić do normalnośći. Będę wdzieczna za pomoc!


Nie ma zdjęcia, ale to może być groźna holenderska choroba wiązu, naczyniowa choroba wiązu - gdy więdną i usychają całe gałęzie i drzewo już nie jest do uratowania. Poszukaj grafik w google pod tym hasłem i zobaczysz czy się zgadza, a może inne przyczyny, np zalanie bo ulewy były i woda stoi w korzeniach?
Pokaż zdjęcie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaNaz 06:48, 29 cze 2020

Dołączył: 28 cze 2020
Posty: 4

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Wiąz górski

Drzewko rośnie w mocno nasłonecznionym miejscu, nie ma żadnych śladów szkodników.
AgaNaz 06:49, 29 cze 2020

Dołączył: 28 cze 2020
Posty: 4

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Wiąz górski

Przesyłam zdjęcia
Gardenarium 06:50, 29 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Drzewo rośnie w donicy !!!! byłaś na urlopie...ile czasu???? i być może po prostu miał za mało wody. Podlej obficie, jeśli liście uschną, obetnij je a w ich miejsce wyrosną nowe, a jak uschnie cała gałązka to też obetnij. Ale jeszcze nie teraz. Na razie same liście jeśli po podlaniu nie odzyskają turgoru.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaNaz 08:15, 29 cze 2020

Dołączył: 28 cze 2020
Posty: 4
Drzewko rośnie w ziemi, a nie było mnie tylko 3 dni- podlewam teraz rano i wieczorem, dziękuję za odpowiedź- zobaczymy, mam nadzieję, że się uda.
Alokazja 19:20, 14 wrz 2020

Dołączył: 14 wrz 2020
Posty: 2
Witam.
Proszę o pomoc. Na wiosnę posadziłam wiąza camperdownii. W ogóle nie bardzo rośnie a teraz Marnieje w oczach. Liście brązowieją od brzegów i opadają. Co mu może dolegać? Dodam, że na liściach są widoczne takie delikatne pajeczynki.
Gardenarium 19:13, 15 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Bez zdjęcia nie da się zdiagnozować, jedynie podejrzewać o przędziorki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies