Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z bałaganem w tle prosi o pomoc

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z bałaganem w tle prosi o pomoc

florofil 14:49, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Witam ponownie!
Zabrał się do pracy i zaczynam od początku.
Tak wygląda moja działka z lotu ptaka.


Poniżej mapka wraz z legendą i opisem poszczególnych elementów.
Działka jest długa ale wąska, do tego ma kształt delikatnego trapezu (20 metrów szerokość przodu, 92,5 metra długość całkowita, 15 metrów szerokość tyłu).
Można podzielić ją na 3 części:
przedogródek (duża rabat wzdłuż podjazdu, trawnik z wiązem płaczącym na środku i trzema wydzielonymi rabatami, otoczone wszystko żywopłotem z żywotnika brabant)
ogród z wyjściem z tarasu (duży trawnik, jedna oddzielona rabata, budynek gospodarczy i dwie rabaty które łączą miejsce z trampoliną i miejsce na basen oraz domek drewniany)
część trzecia: lasek brzozowo-sosnowy, warzywnik i jagodnik.
____________________
florofil 15:06, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
To rabatka przy wejściu do domu. Szerokość to około 5 metrów, głębokość około 2 metrów. Rosną na niej: 5 x trzmieliny szczepione na pniu, hortensje limlight, turzyce brązowe i żurawki
Na mapce rabtka numer 4(zółte i bordowe - w tym roku mocno zniszczone przez opuchlaki)
____________________
florofil 15:13, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
rabatka numer dwa:
szerokość około 6 metrów, głębokość nieregularna od 1 metr do 3 metrów.

Rosną tu: tuja okrągła, hosta, żurawki fire alarm, cis wojtek, trzmielina szczepiona na pniu, żółta tuja stożkowa, cyrysik nutkajski, rozplenica, miskant gracimillus i morning light, bukszpan w kulkach x 4, oraz krzak jeżówki (zwykła różowa)

rabatka numer trzy:
To duża kępa juk. Znajduje się tuż obok rabatki numer dwa.

Na środku tej części trawnika rośnie szczepiony płaczący wiąz.

____________________
florofil 15:17, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Rabatka na mapce oznaczona numerem 1. Największa na działce. Okala podjazd od strony północnej. Rosną tu trzy szczepione wysoko klony Royal King, 6 hortensji limlight, za nimi miskanty gracimillius, oraz jeżówki i hosty zielone. Przed nimi tuje aurea nana, tuje kulki i jałowce rozeslane żólte i niebieskie.
____________________
florofil 15:23, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Rabatkę tę kończy moja fantazja geometryczna (Rosły tu świerki conica i tuja okragła i chciałam je jakoś oddzielić od tej dużej rabaty). Mam tu plamę żurawek marmolade, bukszpan w kulach, tuje na pniu, obwódkę z berberysów w środku są żurawki. A na końce dwie hortensje z hostami w nóżkach. I gdzieś się jeszcze red baron ukrył
____________________
florofil 15:38, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Widok na budynek gospodarczy, w jego rogach dwie śliwy wiśniowe.

Widok na ogród z tarasu plus moja "nie-ulubiona" rabatka. Na mapce oznaczona numerem 5.
____________________
florofil 15:47, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Rabatka numer 6, która zaczyna się za budynkiem gospodarczym. Mammy tu katalpę, hosty, i zaczyna się żywopłot z swierków serbskich który sięga aż do końca dzialki.
Po plamie z host mamy plamę z ciemnych żurawek i pas rozchodnika okazałego. A dalej trampolina i miejsce wykostkowane na basen. Przed rabatą na trawniku rosną dwa duże krzaki hortensji Phanton a w środku brzoza bordowa.
____________________
florofil 15:52, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Widok na rabatkę numer 7 i domek dzieci.
____________________
florofil 15:58, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
I teraz trzecia część działki- ta bardziej naturalistyczna kończąca się laskiem brzozowo-sosnowym. Tu znajduje się mały warzywniak i jagodnik.
____________________
florofil 16:07, 01 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
I wracam do tematu tej nieszczęsnej rabaty której nie lubię.
Zgodnie z tym co sugerowała szefowa już zaczęłam pozbyć się roślin które bez żalu wyrzuciłam.
Idąc kolejno:
brzoza - musi zostać jest zbyt duża na przesadzanie??
miskant olbrzmi - rośnie w donicy można do dowolnie przesuwać
jałowiec płaczący - też jest dość duży ale można by zaryzykować przesadzanie
jałowce płożone - wszystkie mogę presadzić
żurawki - jak wyżej
wiąz - do przesadzenia
crpsyik groszkowy - do przesadzenia
cyrpsyik nutrajski - do przesadzenia
zebrinusy - do przesadzenia
rozplenica - do przesadzenia
jałowiec - wyrzucę oddam nie lubię go
conica - mogę wyrzucić
żurawki żółte - do przesadzenia
cisy - mogę przesadzić


Pomożecie??

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies