Gdzie jesteś » Forum » Róże » Postępowanie w różami w przypadku mączniaka

Pokaż wątki Pokaż posty

Postępowanie w różami w przypadku mączniaka

Sebek 12:45, 26 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak może pamiętacie moja austinka dostała mączniaka. Na początku była pryskana Topsinem, który niewiele pomógł. Potem za radą Danusi kupiłem Dithane - też nic. A mączniak dalej się rozprzestrzeniał

Niestety jedynym wyjściem było ściąć mu pędy - i tak zrobiłem z wielkim bólem serca


Po ścięciu jeszcze raz go pryskałem środkiem Dithane i postanowiłem go od razu posadzić po tym zabiegu na miejsce stałe.
Działo się to 21 lipca.

Potem zostało mi tylko czekanie i nadzieja, że róża przetrwa - nie poszło to na marne.
W połowie sierpnia róża wyglądała tak z nowymi pędami

A teraz na dniach powinna rozkwitnąć


Przez tegoroczną pogodę wiele róż złapało tą chorobę i trzeba ją zwalczyć - niestety tak drastycznymi metodami. Ale nie bójmy się, bo widać, że róża odzyskała wigor i jeszcze będzie cieszyć oczy swymi pachnącymi kwiatami
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ell 19:00, 26 sie 2011


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Sebek dzięki.

Moje pnące różowe różyczki są całe w mączniaku. Pryskałam i nic.
Pytanie czy jak teraz obetnę to wypuszczą jeszcze nowe pędy, czy raczej zaczekać już do zimy i zobaczyć co będzie na wiosnę ?
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Sebek 22:10, 26 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No ja właśnie się zastanawiałem co będzie z nowymi pędami, ale Danusia napisała, że zdążą zdrewnieć - teraz to nie wiem....
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
monteverde 02:05, 28 sie 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
kiedyś pryskałam na mączniaka Baymat Ultra AE, pomogło, trzeba szczególnie uważać na czerwiec i wrzesień
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 08:45, 03 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na mączniaka trzeba chyba pryskać profilaktycznie, jest większa szansa że się nie pojawi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 13:38, 20 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
U mnie choróbsko dopadło, o dziwo róże pomarszczone Hansa, może nie tyle mączniak co czarna plamistość.
Chorowały od wiosny, podczas gdy inne odmiany były dużo zdrowsze. sadzonki kupione ubiegłej jesieni, podejrzewam, że juz porażone.
Robiłam bidulkom różne opryski, ale mam wrażenie, że najbardziej pomógł im oprysk środkiem naturalnym - ekstraktem z grejfruta (grevit i jeszcze jakiś drugi, naprzemiennie, choć w sumie to to samo)z małym dodatkiem do oprysku dolistnej odżywki. Latem róże były całkiem łyse a teraz są pięknie zielone, jakby to był maj a nie wrzesień.
W przyszłym roku zostaną od wiosny tym grejfrutem potraktowane profilaktycznie.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Monic 21:45, 27 wrz 2011


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 1764
Na mączniaka najlepsze 'babcine' sposoby - oprysk z mleka z dodatkiem sody i kroplą płynu do naczyń.
____________________
mój ogród Monika
wawik 19:18, 28 wrz 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Oprysk sodą oczyszczoną jak najbardziej, ale i oprysk siarką wiosną w fazie bezlistnej o stężeniu 3% a w trakcie wegetacji o stężeniu 0,3%
____________________
Tinka 14:59, 20 kwi 2012


Dołączył: 23 mar 2011
Posty: 603
Monic napisał(a)
Na mączniaka najlepsze 'babcine' sposoby - oprysk z mleka z dodatkiem sody i kroplą płynu do naczyń.


Możesz napisać,w jakich proporcjach to stosować?
____________________
Tinka - Moja oaza spokoju
Monic 20:59, 21 kwi 2012


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 1764
Wystarczy 1-1,5 łyżeczki sody na 1l mleka (można też dodać trochę wody) i kropla płynu do naczyń, aby oprysk lepiej się "trzymał".
Taki oprysk jest zupełnie nieszkodliwy dla roslin, zwierząt, owadow, a także ludzi. Opryski tego typu wyniszczają grzybnię mączniakow prawdziwych, jednak trzeba pamiętać, że nie działają profilaktycznie i trzeba powtarzać go kilkakrotnie.
____________________
mój ogród Monika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies