Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Step wokół

Pokaż wątki Pokaż posty

Step wokół

Dorota__ 16:17, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
waldek727 napisał(a)
Dorota. Najpierw to muszę się dowiedzieć nieco więcej o ogrodzie i o Twoich preferencjach. Nigdy nikomu nie proponuje nasadzeń w ciemno bo ogród to nie loteria tylko żywa natura z którą się zwiążesz na długie lata. Pierwsza rzecz to w jakim stylu chcesz mieć przyszły ogród i jaka jest jego lokalizacja. Czy masz jakieś swoje ulubione rośliny. Czy podróżując spodobał Ci się jakiś zakątek świata lub Polski który chciałabyś przenieść w swoją sferę marzeń. Jaką małą architektórę zamierzasz wprowadzić do swojego ogrodu. Jest to bardzo ważne ponieważ bez tych elementów ogród staje się płaski i zbyt monotonny. I na koniec jeszcze jedno. Nie rozmawiajmy o pojedyńczych roślinach, a o grupie roślin. Ogród powinien być spójny i harmonijny.


Sama nie wiem jakie rośliny lubię. Na pewno zielone i na pewno takie żeby były ładne przez cały rok. Trawy uwielbiam to zdecydowanie ale grabić liści nie cierpię. Stąd pomysł z tujami. Ogólnie chciałabym stworzyć ogród nowoczesny z kilkoma gatunkami krzewów w kolorach bieli i zieleni. Jestem z pomorskiego dokładniej z trójmiasta
waldek727 16:37, 02 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Dorota__ napisał(a)


Sama nie wiem jakie rośliny lubię. Na pewno zielone i na pewno takie żeby były ładne przez cały rok. Trawy uwielbiam to zdecydowanie ale grabić liści nie cierpię. Stąd pomysł z tujami. Ogólnie chciałabym stworzyć ogród nowoczesny z kilkoma gatunkami krzewów w kolorach bieli i zieleni. Jestem z pomorskiego dokładniej z trójmiasta

W stylu nowoczesnym czy w formalnym, bo to duża różnica w wyglądzie a przede wszystkim w finansach.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Dorota__ 16:46, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Nowoczesnym. Mam męża złotą rączkę i chętne ręce do pracy. Finanse jak to finanse na start powinny wystarczyć tylko nie chciałabym popełnić jakiejś gafy i stąd moja obecność tutaj. Wiem że mogę liczyć na Wasze cenne rady i pomysły
waldek727 20:25, 02 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Mąż ,,złota rączka to już 51% sukcesu.
Przejrzyj sobie Dorotko nowoczesne ogrody i napisz co Cię zainspirowało. Później łatwiej nam będzie rozwinąć temat zagospodarowania Twojego ogrodu.

https://pl.pinterest.com/pin/404831454001089542/
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Dorota__ 07:07, 03 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Przeczytałam od deski wątek pt: Tam, gdzie jeże mówią dobranoc. Chylę czoła przed Tobą Waldku727. Jestem dumna z tego iż jesteś u mnie i wyraziłeś chęć pomocy. Dziękuję uprzejmie.

Ps.
Dziś idę do gospodarza po obornik, mam nadzieję że coś od niego wycyganię. Oj będzie się działo

Dorota__ 09:13, 03 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Toszka napisał(a)
Dorotko, nie ma znaczenia czy podglebie jest z wykopów czy spod fundamentów. Faktem jest, że zostało rozplantowane...trzeba teraz coś zaradzić. Moja rada jest taka, aby kupić obornik, kompost, mączkę, piach i wszystko przekopać glebogryzarką. Potem grabienie, wałowanie, grabienie, wałowanie. Równo jak stół. Na wiosnę znów wyrównanie i będziesz mogła siać trawę.

Co mam zamiar uczynić wg tej dobrej rady. Amen
Toszka 09:50, 03 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dodam tylko, że jesli byście teraz to zrobili, to wiosną ujawnią się zastoiny wody. Te miejsca będzie można poprawić dodając więcej rozluźniaczy. Na trawniku takie rozpoznanie zastoin wody ma niebagatelne znaczenie. Dlatego lepiej jest ziemię przygotować kilka miesięcy wcześniej i obserwować.


edit
i jeszcze moja rada odnośnie planowania ogrodu
trawnik jest najbardziej pracochłonną i kosztowną rabatą w ogrodzie - wieczne koszenie, podlewanie, nawożenie, koszenie, wertykulacja, aeracja, koszenie, podlewanie itd aż do odruchu zwrotnego Koszty to: praca, czas, arsenał sprzętu i podlewanie. Do tego dochodzą góry skoszonej trawy i utylizacja...bo z samej trawy złota ogrodników, czyli kompostu nie uzyskasz.
Dlatego też lepiej jest zaplanować rabaty...w nowoczesnym stylu to mogą być rabaty monolityczne. Nawet z rabarbaru tj. u Magdy70
Liście, których tak bardzo się obawiasz są doskonałym materiałem na kompost i ściółkowanie. Tuje natomiast trzeba regularnie, dwa razy do roku czyścić z zalegającego suchego w środku (niedawno była o tym dyskusja u Polinki).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
waldek727 12:32, 03 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Dorota__ napisał(a)
Przeczytałam od deski wątek pt: Tam, gdzie jeże mówią dobranoc. Chylę czoła przed Tobą Waldku727. Jestem dumna z tego iż jesteś u mnie i wyraziłeś chęć pomocy. Dziękuję uprzejmie.

Ps.
Dziś idę do gospodarza po obornik, mam nadzieję że coś od niego wycyganię. Oj będzie się działo


Jest mi z tego powodu niezmiernie miło. Nie jest to wątek łatwy do odbioru przez kogoś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Mało w nim ,,tekstu obrazkowego" a więcej rozmów merytorycznych. Tym bardziej cieszę się z tego, że pomogłem otworzyć Ci oczy na sprawy bardzo ważne przy zakładaniu własnego ogrodu a często przez innych pomijane i bagatelizowane. Zagłębiając się w temat dałaś mi i innym do zrozumienia, że chcesz założyć prawdziwy ogród a nie tylko przechowalnię roślin, czy czegoś pod ,,publiczkę" co wcale ogrodu nie przypomina.
W głównej mierze kształt naszych ogrodów zależy od gleby i dlatego z Toszką przywiązujemy do tego tematu taką wagę.
Owszem, jeśli będziesz otwarta na moją wizję ogrodnictwa, to w wielu kwestiach możesz tak jak inni liczyć na moją pomoc. Niezapominajmy jednak o tym, że jest to Twój ogród, Ty jesteś jego głównym architektem i to Ty masz się w nim dobrze czuć. Ostateczną decyzję co do kształtu ogrodu zawsze będziesz musiała podjąć sama.

Ps. Jak możesz to zamieść parę fotek przedogródka. Mogą to być zdjęcia od strony domu w kierunku wejścia do ogrodu i ogrodzenia.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Dorota__ 10:23, 04 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25


Tu gdzie blaszak to mój przedogródek



a tu z drugiej strony.

Zdaję sobie sprawę że przedogródek jest mały ale cała część ogrodowo wypoczynkowa będzie z boku i z tyłu domu.
Dorota__ 10:24, 04 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Myślę że przedogródek będę robić na końcu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies