Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Step wokół

Pokaż wątki Pokaż posty

Step wokół

Dorota__ 06:24, 27 paź 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Więc tak. Co mogę zrobić teraz jesienią. Wiem że muszę oczyścić teren z resztek po budowie ale ziemia po różnych pracach budowlanych jest strasznie sfatygowana. Są tam same koleiny od ciężkiego sprzętu. Woda stoi w niektórych miejscach a miejscami nogi zapadają się do kolan w błocie. Czy wymieszać to wszystko z 5 cm piaskiem lekko wyrównać i pozostawić tak do wiosny?
Nocek 11:11, 27 paź 2018


Dołączył: 19 wrz 2018
Posty: 28
waldek727 napisał(a)
Witaj Dorota!
Zanim popłyną w Twoim wątku kolejne pomysły na zagospodarowanie ogrodu, to warto by było zacząć od początku.
Po pierwsze to plan ogrodu po którym będziemy mogli chodzić wirtualnie nie wprowadzając chaosu.
Pierwsze prace wiosenne powinny uwzględnić ewentualny drenaż, siatki pod trawnik lub trawniki, linie energetyczne do późniejszego oświetlenia ogrodu, linie nawadniające a przede wszystkim wzbogacenie i użyźnienie gleby rodzimęj w zależności od jej struktury. Na 1600m2 ogrodu będziesz potrzebować:6400kg obornika 6400kg ziemi kompostowej, 240 kg mączki bazaltowej pylistej. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich prac przyjdzie czas na niwelację terenu.




Dorota piaskiem ziemi nie wzbogacisz, ewentualnie rozlużnisz. Jednak jak zastosujesz sie do rady mojej i Waldka stosują obornik, maczke bazaltową i korę przekompostowaną twoja gleba się uzyżni w składniki mineralne i tym samym rozluzni. Co znacznie ułatwi zzakładanie ogrodu. W tak przygotowanej glebie rosliny lepiej i szybciej rosną mniej chorują.

Jeśli twoja gleba jest słaba a dasz piasek to rosliny które posadzisz będą wegetować ze słabym wzrostem i wygladać apatycznie.

Wiekszość z nas kupuje małe sadzonki ze względu na koszty wieć jeśli chcesz aby rośliny szybko i zdrowo rosły bez sztucznych nawozów to trzeba zacząc od gleby.
Dorota__ 11:24, 27 paź 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
No ok ok. Chciakam na jesień na szybko cos zrobić żeby choc rozluźnić troche te bryły ziemi a na wiosnę użyznic ale skoro radzicie od razu uzyźniac to poslucham Waszej rady i ten padół ogarnę jak mi radzicie
Nocek 11:28, 27 paź 2018


Dołączył: 19 wrz 2018
Posty: 28
Dorotko bo obornik daje sie na jesień, jesli bedzie nie przekapostowany to do wiosny sie rozłoży. Jśli świeży obornik dasz wiosną popali nasadzenia.
Dorota__ 11:38, 27 paź 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Wiem ze obornik na jesień w końcu mój tata jest ogrodnikiem w rodo i ja jakieś tam podstawy znam. Chcialam tylko zeby te haldy gliny nie walały mi się pod nogami teraz jesienią gdy jest tak mokro i pomyślałam ze rozluznię je zdeczko piaskiem . Teraz zaden sprzęt tam nie wiedzie z resztą dzis będę na budowie i zrobie zdjęcie jak to wygląda ponieważ robiliśmy przedwczoraj odwodnienie z dachu. Masakra. Jak nie utonę w tym błocie to wstawię zdjęcie.
Dorota__ 09:40, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Zatem działka na dzień dzisiejszy nie nadaje się do użyźnienia ponieważ bagno nie pozwala mi na wjazd ciężkiego sprzętu a ręcznie choćbym miała się zes... nie dam rady. Ale mogę pobawić się w donice które zostały wykonane przed trzema dniami. I tu pytanie do Was. Po użyźnieniu ziemi w w/w donicach co najlepiej pasowałoby do w miarę nowoczesnej aranżacji ogrodu? To zdjęcia z teraz
Dorota__ 09:43, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Chciałabym po prostu żeby na wiosnę już coś w nich rosło
Dorota__ 09:45, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Oczywiście będę sadzić wiosną
Gardenarium 11:07, 02 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miłorzęby na pniu a pod nimi średniej wysokości trawy plus berberysy o kształcie kulistym dla ożywienia kolorystyki. W to posadź jednej odmiany tulipany, np. burgundowe lub czarne albo czosnki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dorota__ 11:20, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Pani Danusiu. ale czy to wszystko się zmieści w takich pseudo donicach? Myślałam o miłorzębach właśnie. albo o samotnych trawach, lub o samych berberysach erecta. Te donice mają tylko 90 cm szerokości... Zmieści się to wszystko?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies