Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Step wokół

Pokaż wątki Pokaż posty

Step wokół

Gardenarium 11:23, 02 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miłorzęby Mariken zajmą tylko pieniek, korona na górze będzie.
Pod nimi trawy w jednym rzędzie a berberysy w drugim. Oczywiście że się zmieści. Pytanie tylko w jakich ilościach? Trawiaste raczej polecam turzyce w pierwszym rzędzie a berberysy z tyłu. Miłorzeby w środku.

Jakbyś pokazała jakieś zdjęcie donic z góry a nie tak całkiem z boku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 11:27, 02 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jaką masz glebę macierzystą? To zasadnicze pytanie. Jakiej klasy.

Inaczej szykuje się glebę pod trawnik a inaczej pod rabaty. Ziemię wzbogaca się też adekwatnie do przyszłych nasadzeń. Potrzebny plan, abyś mogła produktywnie zacząć prace.

Po kolorze na zdjęciach wnioskuję, że podglebie z wykopów pod fundamenty zostało rozniesione po ogrodzie Fakt ten utrudnia bardzo pracę nad glebą.

U Mariposy masz opisane co i jak trzeba robić. Krok po kroku. U Zakręconej też były podobne problemy jak u ciebie. Poczytaj.

Na ostastanim zdjęciu po lewej widać gołym okiem rozrzucone podglebie - to martwa biologicznie warstwa, bardzo trudna do ożywienia. Zbryla się, kawali i łatwo przechodzi z formy stałej w płynną przy każdym większym deszczu. Dobrze by było zebrać co się da i wywieźć...łatwo poznać po jasnopłowym kolorze. Krokiem drugim jest poszukanie dobrego jakościowo czarnoziemu lub żyznego humusu. I piach jako dodatek do mieszanki pod trawnik. Ziemia pod trawnik musi być rozluźniona i wzbogacona w kompost, obornik, mączkę bazaltową. To powinno być przekopane z macierzystą glebą, tak by połączyć wszystko i by nie powstał efekt lazanii.

Pod rabaty doskonałym rozluźniaczem jest kora. Dużo kory - min. 50l na metr. pod trawnik nie dajemy kory.

Dorotko, na poczatek poczytaj w/w wątki. Zacznij od planu - od wytyczenia chodników, ciągów komunikacyjnych i od poszukiwań humusu, kompostu, obornika.
Mając góry dobroci poszukaj kogoś z glebogryzarką...i kup widły amerykańskie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Dorota__ 12:14, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Toszka napisał(a)
Jaką masz glebę macierzystą? To zasadnicze pytanie. Jakiej klasy.

Inaczej szykuje się glebę pod trawnik a inaczej pod rabaty. Ziemię wzbogaca się też adekwatnie do przyszłych nasadzeń. Potrzebny plan, abyś mogła produktywnie zacząć prace.

Po kolorze na zdjęciach wnioskuję, że podglebie z wykopów pod fundamenty zostało rozniesione po ogrodzie Fakt ten utrudnia bardzo pracę nad glebą.

U Mariposy masz opisane co i jak trzeba robić. Krok po kroku. U Zakręconej też były podobne problemy jak u ciebie. Poczytaj.

Na ostastanim zdjęciu po lewej widać gołym okiem rozrzucone podglebie - to martwa biologicznie warstwa, bardzo trudna do ożywienia. Zbryla się, kawali i łatwo przechodzi z formy stałej w płynną przy każdym większym deszczu. Dobrze by było zebrać co się da i wywieźć...łatwo poznać po jasnopłowym kolorze. Krokiem drugim jest poszukanie dobrego jakościowo czarnoziemu lub żyznego humusu. I piach jako dodatek do mieszanki pod trawnik. Ziemia pod trawnik musi być rozluźniona i wzbogacona w kompost, obornik, mączkę bazaltową. To powinno być przekopane z macierzystą glebą, tak by połączyć wszystko i by nie powstał efekt lazanii.

Pod rabaty doskonałym rozluźniaczem jest kora. Dużo kory - min. 50l na metr. pod trawnik nie dajemy kory.

Dorotko, na poczatek poczytaj w/w wątki. Zacznij od planu - od wytyczenia chodników, ciągów komunikacyjnych i od poszukiwań humusu, kompostu, obornika.
Mając góry dobroci poszukaj kogoś z glebogryzarką...i kup widły amerykańskie.


Ziemia z fundamentów została wywieziona i zastąpiona piaskiem do ich zasypania. To co widać na zdjęciach to ziemia z wykopów pod odwodnienie i takie pomieszanie z poplątaniem mam teraz na działce. Nieważne. Większą część działki chcę na pewno obsiać trawą bez dróżek i bajerów. Wiem że muszę to wszystko jakoś wyrównać ale w tej chwili nie mam takiej możliwości ze względu na towarzyszącą mi pogodę. Błoto na działce przerasta moje oczekiwania względem dalszych prac. Będę musiała stracić kolejny sezon jeśli chodzi o przygotowanie i wyrównanie ziemi. I tak muszę się podnieść o jakieś 15 do 20 cm względem osadzenia budynku więc myślałam że jeśli pogoda pozwoli to wymieszać tą breję na działce jaka panuje teraz z piaskiem potem nawieżć z 10, 20 cm czarnoziemu i zasiać trawe. Miejsce na nasadzenia jakie planuję w najbliższym czasie to tylko i wyłącznie w donicach przytarasowych ale już Pani Danusia dała mi na nie pomysł. Na pewno chcę też posadzić jakieś tuje wokół ogrodzenia. Nie myślę w ogóle o jakichś warzywach czy krzewach owocowych ponieważ nie mam na to czasu a jeśli takowy by się nagle znalazł to nie chciałoby mi się ich zbierać i przetwarzać. Chciałabym tylko zagospodarować ten teren w miarę szybko i sprawnie... Bez fajerwerków.
Dorota__ 12:20, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Gardenarium napisał(a)
Miłorzęby Mariken zajmą tylko pieniek, korona na górze będzie.
Pod nimi trawy w jednym rzędzie a berberysy w drugim. Oczywiście że się zmieści. Pytanie tylko w jakich ilościach? Trawiaste raczej polecam turzyce w pierwszym rzędzie a berberysy z tyłu. Miłorzeby w środku.

Jakbyś pokazała jakieś zdjęcie donic z góry a nie tak całkiem z boku.


Pani Danusiu. Nie dysponuję w tej chwili zdjęciem z góry danej donicy ale wiem jakie są jej wymiary. Donica długa na 3 metry a szeroka w środku na 90 cm. Wysoka na 30 cm od gruntu ale to można zawsze uzupełnić ") lub zmienić
waldek727 14:12, 02 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Dorota__ napisał(a)


I tak muszę się podnieść o jakieś 15 do 20 cm względem osadzenia budynku więc myślałam że jeśli pogoda pozwoli to wymieszać tą breję na działce jaka panuje teraz z piaskiem potem nawieżć z 10, 20 cm czarnoziemu i zasiać trawe. Na pewno chcę też posadzić jakieś tuje wokół ogrodzenia.

Czarnoziem i piasek swoją drogą ale nie zapomnij o kompoście a zwłaszcza o oborniku i mączce bazaltowej. Zanim posadzisz tuje to zastanów się nad tym 100 razy. Ja osobiście Ci odradzam. Jest wiele piękniejszych roślin które można posadzić przy ogrodzeniu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Dorota__ 14:17, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
A jakie rośliny mi proponujesz zimozielone zamiast żywotników? Sama nie jestem do nich przekonana ale...
Anda 14:51, 02 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Witaj Doroto

Ładny dom wybudowałaś.
Co do żywopłotu, to czy musi być zimozielony? Żywopłoty grabowe lub bukowe są piękniejsze. Poza tym plątanina gałęzi równie dobrze zasłania zimą dom, bo na dworze zimą raczej w bikini się nie opalasz
Jeśli zimozielony, to cisy na pewno są ładniejsze i bardziej wytrzymałe niż tuje.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
waldek727 15:18, 02 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Dorota__ napisał(a)
A jakie rośliny mi proponujesz zimozielone zamiast żywotników? Sama nie jestem do nich przekonana ale...
Dorota. Najpierw to muszę się dowiedzieć nieco więcej o ogrodzie i o Twoich preferencjach. Nigdy nikomu nie proponuje nasadzeń w ciemno bo ogród to nie loteria tylko żywa natura z którą się zwiążesz na długie lata. Pierwsza rzecz to w jakim stylu chcesz mieć przyszły ogród i jaka jest jego lokalizacja. Czy masz jakieś swoje ulubione rośliny. Czy podróżując spodobał Ci się jakiś zakątek świata lub Polski który chciałabyś przenieść w swoją sferę marzeń. Jaką małą architekturę zamierzasz wprowadzić do swojego ogrodu. Jest to bardzo ważne ponieważ bez tych elementów ogród staje się płaski i zbyt monotonny. I na koniec jeszcze jedno. Nie rozmawiajmy o pojedyńczych roślinach, a o grupie roślin. Ogród powinien być spójny i harmonijny.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Toszka 15:18, 02 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dorotko, nie ma znaczenia czy podglebie jest z wykopów czy spod fundamentów. Faktem jest, że zostało rozplantowane...trzeba teraz coś zaradzić. Moja rada jest taka, aby kupić obornik, kompost, mączkę, piach i wszystko przekopać glebogryzarką. Potem grabienie, wałowanie, grabienie, wałowanie. Równo jak stół. Na wiosnę znów wyrównanie i będziesz mogła siać trawę.

Żywopłot bym dostosowała do strefy mrozowej w jakiej mieszkasz i regionu. Tu nie podałaś informacji - region zamieszkania jest kluczowy przy wyborze roślin.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Dorota__ 16:09, 02 lis 2018

Dołączył: 21 paź 2018
Posty: 25
Anda napisał(a)
Witaj Doroto

Ładny dom wybudowałaś.
Co do żywopłotu, to czy musi być zimozielony? Żywopłoty grabowe lub bukowe są piękniejsze. Poza tym plątanina gałęzi równie dobrze zasłania zimą dom, bo na dworze zimą raczej w bikini się nie opalasz
Jeśli zimozielony, to cisy na pewno są ładniejsze i bardziej wytrzymałe niż tuje.


Dziękuję. Co do żywopłotu to jeszcze nie zdecydowałam tak do końca z czego ma być ale miło byłoby żeby coś zielonego zimą przyciagało wzrok. A ja właśnie zimą lubię przebywac na świeżym powietrzu i już siebie widzę na tarasiku z kubkiem gorącej herbaty zawiniętą w kocyk i podziwiającą... no właśnie tuje?
Co poczniem, co poczniem... ja nie wiem, ja nie wiem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies