Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wiejski ogród od zera do milionera

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiejski ogród od zera do milionera

DanaR 19:26, 08 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
makadamia napisał(a)

Widzę też, że działka stoi w szczerym polu. Znakomite warunki na zrobienie ogrodu preriowego w stylu Oudolfa. Ale być może chcielibyście mieć trochę cienia, jakąś osłonę od wiatru - trzeba by było zaplanować żywopłoty i drzewa, a do tego też plan potrzebny, żeby odległości zachować.


Doczytałam, pogooglałam... piękny jest ogród preriowy... coś cudownego. Może moglibyśmy część ogrodu zrobić w tym stylu? czy Twoim zdaniem z tym obsadzeniem świerkiem miałoby to sens czy już tracimy charakter?
Gdy sialiśmy trawę wydzieliłam część na trawnik a na reszcie działki wsiałam trawę łąkową z kwiatami, ale mąż mi je skosił,l by się lepiej zadarniło.. i kwiaty szlag trafił teraz kosimy całość
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
DanaR 19:42, 08 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
By trochę przybliżyć nasze zmagania zamieszczę kilka zdjęć

Oczko otoczone palisadą, przy oczku kosodrzewiny, proso hortensja i jakieś rośliny wykopane z ogrodu znajomych - wszystko do zmiany


Część działki za stodołą, widok na klepisko po równaniu poziomu, była to zaorana łąka


Widok sprzed wejścia do domu na ścieżki, pakamerę oraz sad


No i trawnik przed domem z kalinami i dereniami wsadzanymi trochę na spontanie, choć odległości między krzewami pozwalają na koszenie są to kilkuletnie krzewy wykopane od znajomych, wsadzaliśmy je 2 lata temu, ale słabo nam rosną. Prawdopodobnie powinnam je przyciąć mocno po sadzeniu, ale tego nie zrobiłam Wzdłuż wjazdu głóg oraz trzmielina (ok 40cm sadzonki)

____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
DanaR 19:50, 08 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Pokombinowałam coś w programie do projektowania. Wygląda to mniej więcej jak poniżej, działka ma ok 80m na 40m.

Żółty prostokąt to planowana drewniana studnia a owal to sauna

W sadzie mamy jeszcze jedną linię krzewów świdośliwy oraz jagody goji, nie było w darmowej wersji programu.

Szkic, na którym lepiej widać chyba zarysy wjazdu i ścieżek


I te rabaty, o których pisałam w pierwszym poście w dużym powiększeniu

Zachowane są proporcje, budynek gospodarczy ma szerokość 5.7m

Generalnie jak to rozrysowałam to wygląda to bez sensu Wydawało nam się, że sad sadzony w lini będzie super, teraz wątpię... podobnie borówki. Ratunku Chyba zaczyna mnie to przerastać na dobre...
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
sylwia_slomc... 20:53, 08 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Coraz barzdziej mi się u Was podoba Cudne ogrodzenie, i te bale wokół oczka superowe, a cyknij fotkę na samo oczko za balami
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
DanaR 10:54, 09 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Gardenarium napisał(a)
Byliny, bylinami, ale brakuje na tle ciemnej ściany wyższych akcentów typu trzmielina na pniu. Rabaty są wąziusieńkie, więc nic większego się nie zmieści.
Chyba że róże również pnące rozwieszone łukami na ścianach.

Może hortensje na pniu, ja sadzę takie hortensjowe drzewka.


Pani Danusiu, a czy róża pnąca nie będzie słabiej kwitła na ścianie zachodniej? mogłabym np. na tej zachodniej dać różę różową w rabacie 1 a na drugiej herbacianą? Mogłabym też wyprowadzić pędy z rabaty 3 na 2 przez narożnik...

Hortensja na pniu... piękna, pierwszy raz coś takiego widzę.. z drugiej strony czy hortensji nie będzie zbyt gorąco?
Jest też jeden problem - gdy pada ulewny deszcz to w 80% przypadków zacina właśnie od zachodu.
Ściana stodoły od tej strony zachodniej ma tylko 2.5m, a ściana szczytowa to 5m.
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
DanaR 12:55, 09 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
sylwia_slomczewska napisał(a)
Coraz barzdziej mi się u Was podoba Cudne ogrodzenie, i te bale wokół oczka superowe, a cyknij fotkę na samo oczko za balami

W srodku wyglada tak (ta rura bedzie oblozona trzcina)

To odprowadzenie deszczowki, wiec woda nie zawsze stoi. Na tej polce chcielibysmy jakas rosline... ale nie mamy pojecia jaka
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
DanaR 21:00, 09 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Marzy mi się taki widok jak na poniższych zdjęciach. To ogród Daglezja w Rykach ||zdjęcia pochodzą ze strony ogrodtamaryszka.blogspot.com||

Wiem, że to masa pracy i czasu, na chwilę obecną budżet mocno ogranicza nam rozbudowa tarasu i przedłużenie dachu, więc chcę się skupić na tych małych rabatach, ale potem sporą część reprezentacyjną zagospodarujemy na gigant rabaty.
Tylko teraz pytanie za milion: co zrobić na małych rabatach by zagrało z widokami z poniższych zdjęć? Czy planowane róże nie będą wyglądały jak z innej bajki? Myślałam wcześniej o szałwiach, jeżówkach, gipsówkach, więc tu się trochę zgrywam... lawenda pewnie też nie zaszkodzi. Czy może to jakoś zręcznie nawiązać tematycznie?

Poniżej krwawnik lilac beauty, ślazówka, szałwia omszona i śmiałek darniowy? a to bordowe cudo?
[zmoderowane]
cóż to za srebrzyste kulki? Czy to może tylko kwestia zdjęcia a to po prostu czosnek?
[zmoderowane]

[zmoderowane]

poniżej znów kulki i trzęślica modra?
[zmoderowane]

Wypisałam sobie moje 'must have' na przyszłość...
krwawnik lilac beauty
ślazówka
liatria kłosowa
szałwia okręgowa i omszona
sadziec dęty Eupatorium ‘Phantom'
Rozchodnik 'Oriental Dancer'
Eryngium yuccifolium (mikołajek)

trawy
pony tail
śmiałek darniowy
trzęślica modra.
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
Zana 21:14, 09 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Najpierw zobaczyłam stodołę no i łał. Potem zobaczyłam dom no i łaaaał. A potem zobaczyłam cały teren, plan no i łaaaaaał.

Oj będziesz miała kobieto co robić.
Te niebieskie kulki to przegorzan. Przytoczyłaś piękne fotki rabat bylinowych.
W tak dużym kompleksowym planowaniu nie czuję się na siłach doradzać (ja to z tych co pomysł na rabatę "rodzą" w bólach nawet dwa, trzy lata), ale postaram się coś ewentualnie podpowiedzieć.

Witam się u Ciebie
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
DanaR 21:34, 09 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Zana napisał(a)
Najpierw zobaczyłam stodołę no i łał. Potem zobaczyłam dom no i łaaaał. A potem zobaczyłam cały teren, plan no i łaaaaaał.

Oj będziesz miała kobieto co robić.
Te niebieskie kulki to przegorzan. Przytoczyłaś piękne fotki rabat bylinowych.
W tak dużym kompleksowym planowaniu nie czuję się na siłach doradzać (ja to z tych co pomysł na rabatę "rodzą" w bólach nawet dwa, trzy lata), ale postaram się coś ewentualnie podpowiedzieć.

Witam się u Ciebie


Dobry wieczór! Dopisuję w takim razie przegorzan dziękuję!
Mój mąż chodzi od dwóch dni jak paw... i tylko szepcze: jeszcze pokaż fotki tych dużych baniek na mleko, z których się śmiałaś... Tak, nazwoził ich kilka, żeby poustawiać...

Mnie wielkość przeraża, dlatego chcemy się skupić na tych małych najpierw, z czymś ruszyć i się nie rozpaść na kawałki od plewienia. Mam nadzieję, że uda się choć zbliżyć do tych rabat, najważniejsze, że forum pozytywnie nakręca i zachęca do działania
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
Zana 21:43, 09 mar 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Nie ma to jak dowartościowany mąż. Wielkie gratulacje dla Niego

To dawaj te bańki
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies