Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wiejski ogród od zera do milionera

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiejski ogród od zera do milionera

DanaR 10:29, 08 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Dzień dobry! Zachwyt odbiera mi mowę gdy mogę podziwiać Wasze ogrody... Kupiliśmy 35-arową działkę na tyłach wsi, na której stał jeden budynek. Dziś jesteśmy dumnymi posiadaczami pięknego domku w pruskiej elewacji, dużej stodoły oraz wjazdu i kamiennych chodniczków... Mąż się spisał, teraz czas na mnie

Jestem absolutnie zielona jeśli chodzi o ogrody, przez dwa lata próbowałam coś działać po swojemu, dostaliśmy sporo krzewów kilkuletnich (derenie jadalne, kaliny hordowiny i koralowe, bukszpany), posadziłam je trochę bez ładu i składu, na rabatę pod oknami trafiły tulipany, dwie piwonie, krokusy oraz malwy, które zasiał poprzedni właściciel - mają już kilka lat, notorycznie łapią rdzę. Czas coś z tym zrobić. Synek idzie w przyszłym tygodniu do żłobka, więc mam plan by ostro działać.

Dołączam szkic tego co biorę na początek na tapetę (taki ze mnie rysownik jak ogrodnik..niestety)


oraz zdjęcie stodoły

i rabaty nr 4 w chwili obecnej.

Za stodołą mamy sad, borówki, działka obsadzona jest świerkiem serbskim (na razie ma ok 40cm ), w innych częściach ogrodu mamy gigantyczną kupę kamieni oraz spore oczko wodne otoczona palisadą ze względu na dziecko.

Proszę... doradzcie mi czy w ogóle dobrze kombinuję z tymi pierwszymi rabatami z prawdziwego zdarzenia.

Rabata 1, wystawa zachodnia, wymiar odpowiednio ok 2m x 3m oraz 2m x 2m
jeżówki różowe, fioletowe i białe od ściany, dodatkowo szałwia powabna i omączona, a z przodu truskawki

Rabata 2, wystawa zachodnia, wymiar odpowiednio 2m x 2m
szałwia powabna i omączona, z przodu truskawki a z tyłu róża rabatowa leonardo da vinci 2 szt by płynnie przejść do róży pnącej z następnej rabaty

Rabata 3, wystawa południowa, wymiar ok 6m przy 1m szerokości
róża pnąca rozalia, aurora i iceberg - by przechodziły od różu do bieli
gipsówka z przodu Pacifica Pink 2 szt. i wiechowata biała 2 szt.

Rabata 4, wystawa południowa, wymiar ok 6m przy szerokości wahającej się od 20 do 70cm
od lewej czyli przy wejściu na taras trzy krzewy lawendy Hidcote a potem myślałam o róży okrywowej Jazz lub Larissa (czy to dobry kierunek)

Rabata 5, wystawa północna, wymiar 7m szerokość ok 1.5
od lewej Kiścień Zeblid (w samym tym trójkącie) a potem tawułka Arendsa Showstar 2 szt, Peach Blossom 3 szt oraz Arendsa Bumalda 2 szt - w rozstawie krzyżowej (w sensie nie w linii, nie wiem czy dobrze to nazywam)

Rabata 6, wystawa wschodnia, wymiar 9m, szerokość 1.5m
Hortensja bukietowa Wim's Red 5 szt. złamana z przodu bukietową Polestar 2 szt.

Przeczytałam mam wrażenie już cały internet ale brakuje mi potwierdzenia czy idę dobrą drogą, czy nie wciskam tych roślin na siłę, czy nie będzie im ciasno, albo może brakuje mi jeszcze wielu dodatków. Mam też wrażenie, że utrzymałam wszystko w kolorystyce biało-różowej i będzie po prostu nudno... Ratunku...
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
anbu 10:42, 08 mar 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Witaj
Masz bardzo ładną stodołę
____________________
Ania Ogród Ani :)
DanaR 11:07, 08 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Hehe, bardzo dziękuję, czasem się zastanawiamy czy warto zakrywać
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
sylwia_slomc... 11:14, 08 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Witaj, z tego co wyczytałam to pod względem kierunków masz rośliny przemyślane, nie miałam czasu zgłębiac jak pod kątem wymagań glebowych....
Jedno co mi sie nasuwa to na tle tej ciemnej prześlicznej stodoły i biorąc pod uwagę budynek z białą elewacją obok( już wiem po tym fragmencie, że śliczny, jak białych roślin zbyt nie lubię tak poszłabnym pod stodołą w biele i błękity z delikatnym różem.

Nie sprawdzałam czy odmiany przez Ciebie podane nie sa akurat w tych barwach, ale taka moja sugestia
Pieknie by budynki ze sobą spięło, a pod białą ścianą powtórzyć błękity z różem ale już bez białego

To tak na szybko.....a i zapaomniałabym truskawek nie daj na rabatę z bylinami, bo wąsami się w drugiej połowie soezonu mocno panoszą i będą trudne do utrzymania w ryzach między bylinami, do tego co trzy lata trzeba je wymienić by plon był obfity

Róże czasem wymagaja oprysków, a truskawki jeść będziecie, to drugi argument na nie w tym miejscu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
DanaR 11:32, 08 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Sylwia! Bardzo dziękuję, czyli podobnie myślimy... wszystko jest białe i różowe plus lawenda pod dużymi oknami. Hortensje Wim's Red wg. opisu "Początkowo kremowobiała, w środku lata mocno różowa, jesienią głęboko czerwonopurpurowa.", pomyślę jeszcze nad jakimś akcentem błękitu przy stodole - szczególnie, że to mój trzeci ulubiony kolor Super sugestia, zakupię szałwię niebieską na przód rabaty

Co do truskawek - masz rację! nie pomyślałam o tym, a kupiłam fajne sadzonki białej truskawki i myślałam, że się nada - wsadzę więc w innym miejscu.

A myślisz, że pod domem lepiej różę Jazz czy Larissę? Nie wiem jak to się zgra z lawendą... no i czy tam nie mam zbyt mało miejsca. Domek wygląda tak - zadaszenie tarasu w realizacji

____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
makadamia 12:38, 08 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Dana, widziałam Cię na grupie fejsbukowej, fajnie że do nas wpadłaś.
Na Fb można się zapytać, co to za kwiatek na zdjęciu, ale nie da się sensownie zaplanować ogrodu.

Mężowi przekaż wyrazy uznania - znakomitą robotę wykonał. Dom, stodoła, podjazd świetnie się prezentują. Jak nabiorą patyny, obrosną roślinnością, to będzie prawdziwie uroczy zakątek.

A jak już męża porządnie nachwalisz, to poproś go, żeby obmierzył działkę i narysował ją porządnie, z wymiarami i w większej skali, żeby dało się na niej coś porysować.

Bo rabat przy stodole już nie ruszymy, ale tam przed domem przydałoby się wydzielić jakąś rabatkę na te krzewy, które w tej chwili są dość przypadkowo rozrzucone w trawniku (i na pewno wcale nie ułatwiają jego koszenia).

Widzę też, że działka stoi w szczerym polu. Znakomite warunki na zrobienie ogrodu preriowego w stylu Oudolfa. Ale być może chcielibyście mieć trochę cienia, jakąś osłonę od wiatru - trzeba by było zaplanować żywopłoty i drzewa, a do tego też plan potrzebny, żeby odległości zachować.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:46, 08 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Co do koloru, to ja bym tutaj zaryzykowała inne zestawienie.
Co prawda uwielbiam biało-różowe zestawienia, i elewacja faktycznie jest biała, ale przez te ciemnobrązowe i zielone akcenty, pasują mi tutaj ciemniejsze kolory. Połączenie fioletu z pomarańczem, jakieś brązy (np.: wiśnie nigry, których zasadniczo nie lubię), słomkowe trawy...

Takie inspiracje znalazłam:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063864837292/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063864314415/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063863221617/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862721838/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862419152/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859895719/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859746621/
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DanaR 13:00, 08 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Asiu, bardzo dziękuję za słowa uznania. FB mnie rozczarował, bo proponowano mi rośliny, które nie nadają się na nasze nasłonecznienie, wtedy przypomniałam sobie, że przecież tu spędzałam długie godziny gdy mąż działał z domem

Działkę mamy całą obsadzoną świerkiem serbskim i to ma być kiedyś nasza ochrona przed wiatrem. Teraz głowę urywa.
Masz rację, narysuję to sensowniej z wymiarami...
Na razie mamy budżet na te rabaty, a te porozrzucane krzewy to prezenty, mamy ich kilkanaście, wsadzaliśmy tak, by objechać kosiarką, ale... Tak, mąż się mocno denerwuje - na szczęście wsadzał ze mną, więc nie może na mnie zwalić. Jak tylko ogarnę syna to rozrysujemy co mamy, z sadem, borówkami i nieszczęsną kupą kamieni - czyli elementami nie do ruszenia.

Piękne są te pinterestowe inspiracje, tylko mam wątpliwości czy nie są tu zbyt ciemne. Ta stodoła jest trochę mroczna, belki domu są prawie czarne, dlatego celowałam bardziej w biel, róż, myślałam o herbacianych różach też. A w chwili słabości nie wiem czy nie przemalujemy tych zieleni na błękit - uległam mężowi i teraz trochę żałuję.
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
sylwia_slomc... 13:26, 08 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
DanaR napisał(a)
Sylwia! Bardzo dziękuję, czyli podobnie myślimy... wszystko jest białe i różowe plus lawenda pod dużymi oknami. Hortensje Wim's Red wg. opisu "Początkowo kremowobiała, w środku lata mocno różowa, jesienią głęboko czerwonopurpurowa.", pomyślę jeszcze nad jakimś akcentem błękitu przy stodole - szczególnie, że to mój trzeci ulubiony kolor Super sugestia, zakupię szałwię niebieską na przód rabaty

Co do truskawek - masz rację! nie pomyślałam o tym, a kupiłam fajne sadzonki białej truskawki i myślałam, że się nada - wsadzę więc w innym miejscu.

A myślisz, że pod domem lepiej różę Jazz czy Larissę? Nie wiem jak to się zgra z lawendą... no i czy tam nie mam zbyt mało miejsca. Domek wygląda tak - zadaszenie tarasu w realizacji


Ale masz piekny domek i okiennice ma, moje marzenie
Tu gdzie juka w trawniku przed domkiem rób druga rabatę, niech sie ścieżka wije między nimi Świetne połąc zenie do tej juki to lawendy, więcej juk i kosodrzewiny jako element zimozielony. Znajoma ma takie połączenie wygląda prześlicznie
Ta zieleń jest bezpieczna, pasować będzie do wszystkiego, ale jeśli jesteś pewna kolorystyki biało różowo niebieskoiej rabat to przemalowałabym na niebiesko drzwi i okiennice
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 14:58, 08 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Byliny, bylinami, ale brakuje na tle ciemnej ściany wyższych akcentów typu trzmielina na pniu. Rabaty są wąziusieńkie, więc nic większego się nie zmieści.
Chyba że róże również pnące rozwieszone łukami na ścianach.

Może hortensje na pniu, ja sadzę takie hortensjowe drzewka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies