Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wiejski ogród od zera do milionera

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiejski ogród od zera do milionera

DanaR 19:33, 12 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
sylwia_slomczewska napisał(a)
Świetne skarby i bardzo pasujące do stylistyki budynków
A skoro znamy już gust to i ogród fajnie byłoby dopasować stylem do nich
Też sie na fotki nie załapałam, ale obejrzałam teraz, fajne, Ogród Tamaryszka to znany ogród

To takie niuanse. W srodku mamy raczej skandynawsko ale tak, tak. Pomozcie Kochane!
Zaczelam dzis przycinac drzewka iwocowe, ktore wsadzilismy jesienia i nie wiem czy nie za bardzo przycielam a poradzicie prosze jak przyciac czeresnie, zeby miala kilka przewodnikow w przyszlosci? To chyba hiszpanski styl. Teraz wyglada tak:
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
sylwia_slomc... 20:06, 12 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81251
Przycięłabym wszystkie trzy gałązki włączniez przewodnikiem. To spowoduje, że zacznie się rozgałęziać mocniej.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
DanaR 20:19, 12 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Inna ma nawet tylko jedna galazke. Ciac na dlugosc 40cm mniej wiecej?
Jakies takie drzewka slabe... choc brzoskwinia chyba git, ma fajna korone

____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
makadamia 09:59, 13 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DanaR napisał(a)


Doczytałam, pogooglałam... piękny jest ogród preriowy... coś cudownego. Może moglibyśmy część ogrodu zrobić w tym stylu? czy Twoim zdaniem z tym obsadzeniem świerkiem miałoby to sens czy już tracimy charakter?
Gdy sialiśmy trawę wydzieliłam część na trawnik a na reszcie działki wsiałam trawę łąkową z kwiatami, ale mąż mi je skosił,l by się lepiej zadarniło.. i kwiaty szlag trafił teraz kosimy całość


Jeżeli świerki trzymałabyś na wysokości nie wyższej niż ogrodzenie, to na pewno byłoby dobrze. Oudolf raczej nie stosuje zimozielonych, ale już np.: Tom Stuart Smith jak najbardziej i mnie się taki układ nawet bardziej podoba, bo jest wyraźniejsza struktura.

Co do łąki to nic straconego. Niech mąż kosi ją raz w roku, a w międzyczasie dosiewajcie nasiona różnych polnych kwiatków. Z czasem trawy będzie coraz mniej, a kwiatków coraz więcej
O rodzaje kwiatków dopytuj się Sylwi, która ma dużą łąkę i Andy, która w zeszłym roku robiła u siebie małą łączkę i dosyć dokładnie zagłębiała się w temat.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:12, 13 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DanaR napisał(a)


Generalnie jak to rozrysowałam to wygląda to bez sensu Wydawało nam się, że sad sadzony w lini będzie super, teraz wątpię... podobnie borówki. Ratunku Chyba zaczyna mnie to przerastać na dobre...


Nic się nie martw, wszystko jest dobrze, żadnych głupot nie porobiliście.

Co do prawej części, tej użytkowej, to zaplanowałabym tam osłony przeciwwiatrowe, bo dla sadu i warzywnika będą szczególnie potrzebne. Wiem, że posadziliście serby, ale na takich przestrzeniach to nie wystarczy - wiatr przeleci ponad nimi. Dosadziłabym grupami drzewa iglaste i liściaste - dla sadu, a dla warzywnika - dodatkowe żywopłoty. I poza tym na razie tej części bym nie ruszała.

W części ozdobnej - bliżej domu (jeśli dobrze rozumiem intencję - na pewno chcesz rabaty w stylu preriowym. Pozostaje pytanie, czy docelowo takie rabaty mają być wszędzie (tysiące sadzonek!) czy zostawić tą łączkę.
I zastanawiam się, czy w takim razie nie zostawić tych krzaczków tam gdzie są, bez przesadzania.

Ale z tym mamy jeszcze czas. Zaraz pomyślę nad rabatami przy drewutni, żebyś mogła zacząć planować zakupy.


____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 13:11, 13 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DanaR napisał(a)

oraz zdjęcie stodoły


Rabata 1, wystawa zachodnia, wymiar odpowiednio ok 2m x 3m oraz 2m x 2m
jeżówki różowe, fioletowe i białe od ściany, dodatkowo szałwia powabna i omączona, a z przodu truskawki

Rabata 2, wystawa zachodnia, wymiar odpowiednio 2m x 2m
szałwia powabna i omączona, z przodu truskawki a z tyłu róża rabatowa leonardo da vinci 2 szt by płynnie przejść do róży pnącej z następnej rabaty

Rabata 3, wystawa południowa, wymiar ok 6m przy 1m szerokości
róża pnąca rozalia, aurora i iceberg - by przechodziły od różu do bieli
gipsówka z przodu Pacifica Pink 2 szt. i wiechowata biała 2 szt.


Dopóki nie powiesz zdecydowanie, że chcesz tonację biało-różową, to ja podtrzymuję swoją propozycję kolorystyki różowo-fioletowo-brązowo-pomarańczowej.
I zgodnie z tym proponowałabym:

Rabata 1 (od ściany)
jeśli ziemia jest w miarę żyzna i wilgotna:
1 cis kolumnowy fastigiata robusta przy rynnie
2 miskant malepartus
3 dzielżan feuersiegel/moerheim beauty
4 jeżówka (któraś z ciemnoróżowych odmian)
5 rozplenica little bunny
6 szałwia caradonna
7 bodziszek cambridge/max frei

jeśli bardziej sucha i uboga:
1 cis kolumnowy jw.
2 trzcinnik karl foerster
3 rudbekia goldstrum
4 krwawnik np. cerise queen
5 trzęślica moorhexe
6 szałwia caradonna
7 kuklik coctail cosmopolitan/mai tai/pink frills

rabata 2

tutaj mają być róże, więc trzeba bardziej zadbać o żyzność i wodę - wersja 1 będzie bardziej pasowała.


pomiędzy te bloki roślin można powplatać gatunki bardziej "efemeryczne", typu naparstnice, czosnki główkowate, liatry, orliki, knautię macedońską itp.
7a i 7b to rośliny obwódkowe, tylko jeden rodzaj to będzie za mało. Może być i bodziszek, i kuklik, i przetacznik niski, i żurawka krwista. Aby tylko liście ładnie trzymało przez cały sezon
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DanaR 19:27, 13 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
makadamia napisał(a)

Co do prawej części, tej użytkowej, to zaplanowałabym tam osłony przeciwwiatrowe, bo dla sadu i warzywnika będą szczególnie potrzebne. Wiem, że posadziliście serby, ale na takich przestrzeniach to nie wystarczy - wiatr przeleci ponad nimi. Dosadziłabym grupami drzewa iglaste i liściaste - dla sadu, a dla warzywnika - dodatkowe żywopłoty. I poza tym na razie tej części bym nie ruszała.



Mamy 3 lipy (kupiliśmy 5 w zestawie) możemy je gdzieś umieścić by było sensownie, też ta sosna himalajska od zachodu może coś poratuje?

Fakt, z warzywnikiem trzeba coś też pomyśleć, a może któreś z krzewów z tej reprezentacyjnej części zabrać i wsadzić tu? Jak myślisz?

makadamia napisał(a)

W części ozdobnej - bliżej domu (jeśli dobrze rozumiem intencję - na pewno chcesz rabaty w stylu preriowym. Pozostaje pytanie, czy docelowo takie rabaty mają być wszędzie (tysiące sadzonek!) czy zostawić tą łączkę.
I zastanawiam się, czy w takim razie nie zostawić tych krzaczków tam gdzie są, bez przesadzania.


Chciałabym gospodarować sukcesywnie ten trawnik, nie wiem w którym momencie się zatrzymamy Może na początek 3 duże rabaty, potem kolejne... aż stwierdzimy, że wystarczy? Czy powinniśmy od razu zdecydować i pod tę koncepcję dobierać rośliny?
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
DanaR 19:37, 13 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
makadamia napisał(a)


Dopóki nie powiesz zdecydowanie, że chcesz tonację biało-różową, to ja podtrzymuję swoją propozycję kolorystyki różowo-fioletowo-brązowo-pomarańczowej.


Asiu! Jesteś aniołem! Wstyd się przyznać, ale trochę zwątpiłam, że mi ktoś pomoże i wczoraj kupiłam tamte rośliny z pierwszego posta... Głupio mi teraz

Możemy to jakoś połączyć? Pozmieniać? Pamiętajmy, że mam dużo miejsca! Przepraszam...
Tylko nie pomarańczowy i żółty... pliiis, miałam taki pokój gdy byłam nastolatką, jak do niego teraz wchodzę to nadal nie mogę się nadziwić temu połączeniu

Jeszcze raz przepraszam i bardzo dziękuję! Mam nadzieję, że możemy coś zadziałać...
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
makadamia 10:57, 14 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DanaR napisał(a)


Mamy 3 lipy (kupiliśmy 5 w zestawie) możemy je gdzieś umieścić by było sensownie, też ta sosna himalajska od zachodu może coś poratuje?


Z całą pewnością Na pewno by poprawiła sytuację. Problemem są odległości, bo z rysunku wynika, że pociągneliście ten sad aż do ogrodzenia. A takie lipy i sosny trochę miejsca zajmą.

DanaR napisał(a)
Fakt, z warzywnikiem trzeba coś też pomyśleć, a może któreś z krzewów z tej reprezentacyjnej części zabrać i wsadzić tu? Jak myślisz?


A przypomnij, jakie krzewy masz do dyspozycji? W przypadku warzywnika przede wszystkim trzeba osłonić się od zimnych podmuchów i przymrozków wczesną wiosną, bo one są najbardziej niebezpieczne. Do tego celu nadają się najlepiej rośliny zimozielone, z liściastych takie, które długo trzymają liście (np.: buk). Jeżeli mąż zdolny i robotny, to może warto kiedyś pomyśleć nad murkiem, który będzie kumulował ciepło?


DanaR napisał(a)
Chciałabym gospodarować sukcesywnie ten trawnik, nie wiem w którym momencie się zatrzymamy Może na początek 3 duże rabaty, potem kolejne... aż stwierdzimy, że wystarczy? Czy powinniśmy od razu zdecydować i pod tę koncepcję dobierać rośliny?


Jeżeli byście robili rabaty preriowe to jak najbardziej jest to dobry plan: Zaczynacie od rabat najbliżej domu a resztę kosicie jak zwykły trawnik. W miarę możliwości zabieracie spod trawnika kolejne kawałki pod nasadzenia.

Jeżeli byście się decydowali na łąkę, to po prostu przestajecie kosić cały trawnik i szukacie nasion roślin polnych. Na łąkę inne rośliny są potrzebne niż na rabaty.

Tak jeszcze myślę, jakby tu ewentualnie połączyć tą łąkę z rabatami, ale na razie nie mam pomysłu, żeby to dobrze wyglądało.

Kasia Bellingham kilka razy pisała o rabatach preriowych:
http://katarzynabellingham.blogspot.com/search/label/Ogrody%20Preriowe
http://katarzynabellingham.blogspot.com/2017/08/naturalistyczne-rabaty-dla-motyli-i.html
http://katarzynabellingham.blogspot.com/2018/05/wiosenne-prace-pielegnacyjne-na-rabacie.html
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:19, 14 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DanaR napisał(a)


Asiu! Jesteś aniołem! Wstyd się przyznać, ale trochę zwątpiłam, że mi ktoś pomoże i wczoraj kupiłam tamte rośliny z pierwszego posta... Głupio mi teraz

Możemy to jakoś połączyć? Pozmieniać? Pamiętajmy, że mam dużo miejsca! Przepraszam...
Tylko nie pomarańczowy i żółty... pliiis, miałam taki pokój gdy byłam nastolatką, jak do niego teraz wchodzę to nadal nie mogę się nadziwić temu połączeniu

Jeszcze raz przepraszam i bardzo dziękuję! Mam nadzieję, że możemy coś zadziałać...


No właśnie wszyscy mają skojarzenia z latami 90-tymi i strasznie się boją ciepłych kolorów. Ale zerknij jeszcze raz na te inspiracje, co Ci wcześniej podrzuciłam - taka zgaszona żółć, w kierunku beżów brązów przecież świetnie wygląda
W tym zestawie, który Ci zaproponowałam, to żółtobrązowej tonacji jest tylko dzielżan/rudbekia i miskant/trzcinnik - jedno i drugie dopiero późnym latem pokaże kolor. To nie tak, że kanarkowożółte tulipany Ci proponuję.

Zresztą, co tu gadać po próżnicy. Zalinkowałam Ci rabaty Kasi, tam był podany gotowy zestaw roślin.
Tylko zauważ, że ona założyła podlewanie automatyczne na tych rabatach...
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies