Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wiejski ogród od zera do milionera

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiejski ogród od zera do milionera

Gardenarium 08:58, 10 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
DanaR napisał(a)


Pani Danusiu, a czy róża pnąca nie będzie słabiej kwitła na ścianie zachodniej? mogłabym np. na tej zachodniej dać różę różową w rabacie 1 a na drugiej herbacianą? Mogłabym też wyprowadzić pędy z rabaty 3 na 2 przez narożnik...

Hortensja na pniu... piękna, pierwszy raz coś takiego widzę.. z drugiej strony czy hortensji nie będzie zbyt gorąco?
Jest też jeden problem - gdy pada ulewny deszcz to w 80% przypadków zacina właśnie od zachodu.
Ściana stodoły od tej strony zachodniej ma tylko 2.5m, a ściana szczytowa to 5m.


Szukaj odpowiednich odmian róż, nie szukaj przeszkód Są róże do półcienia, u mnie rosną od wschodu, a zachód zdecydowanie lepiej naświetlony. Ale dałam też inne propozycje

Hortensja odpowiednio podlewana da radę nawet od południa, mówię o hortensjach bukietowych, nie ogrodowych

Dając propozycje nie wiedziałam jaka to wystawa. Podpowiedziałam jedynie że rabata jest bardzo płaska i bardzo wąska.

Nie skupiaj się na razie na roślinach a na podziale ogrodu-gdzie co ma być, a szczególnie wytycz sobie obrys rabat. Potem będziesz je wypełniać.
Najpierw żywopłotami, drzewami, wyższymi krzewami tworząc zakątki, jakaś ławka ukryta wśród kwietnej łąki.

A jakie kwitnące rośliny? - przyjdzie na to czas później. Zaczynasz od nie takiej strony przemyślenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
DanaR 09:15, 11 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Gardenarium napisał(a)

Nie skupiaj się na razie na roślinach a na podziale ogrodu-gdzie co ma być, a szczególnie wytycz sobie obrys rabat. Potem będziesz je wypełniać.
Najpierw żywopłotami, drzewami, wyższymi krzewami tworząc zakątki, jakaś ławka ukryta wśród kwietnej łąki.

A jakie kwitnące rośliny? - przyjdzie na to czas później. Zaczynasz od nie takiej strony przemyślenia.


Przeniosłam na papier to co mamy w głowach
Podział działki jest trochę narzucony przez stodołę, która dzieli ogród na część reprezentacyjną i użytkową. Za stodołą założyliśmy już sad (mamy jabłonie, grusze, morelę, brzoskwinię, świdośliwy, jagody goji, borówki oraz kilka czereśni, od północnej strony mąż zażyczył sobie też dwa dęby i dwie lipy), planujemy dodatkowo krzaki malin oraz warzywnik, będzie też kompostownik. Przez środek musi zostać przestrzeń dla ciężarówki z drewnem (wjazd wczesną wiosną), która przez pozostałą część roku będzie boiskiem. Sauna będzie miała jedną przeszkloną ścianę, przy której posadzę ostrokrzew. Tą część ogrodu oddziela linia sosny himalajskiej, na ścieżce staną też chyba duże drewniane drzwi (taki był kiedyś plan).
Między domem a pakamerą stoi ławka (jest tam miłe słońce przed południem, którego brak rano na tarasie), fajnie gdyby była otoczona bylinami. Koło niej zasadziliśmy drzewo morwy białej. Zakreskowana część to miejsce na ewentualną rozbudowę domu.

Oboj tarasu robimy grilla, planujemy też huśtawkę a latem dodatkowo rozstawiamy basen, dlatego na czerwono zaznaczyłam te części. Pomarańczowa kreska to trawnik, który myślę, że spodoba się synowi do zabawy (ma rok, także pojęcia nie mam ile dzieci używają przestrzeni ).
Jest tu też przydomowa oczyszczalnia (wystają trzy niskie kominki i dekiel), które chciałabym ukryć, na tej przestrzeni nie może być krzewów.
Jest gigant góra kamieni, zwana pieszczotliwie skalniakiem oraz otoczone balem oczko wodne z odprowadzeniem deszczówki.

Cała działka jest już obsadzona świerkiem syberyjskim. Są też posadzone krzewy - wzdłuż głównego wkazdu głogi, trzmieliny, dereń biały oraz na trawniku „luzem” derenie jadalne, kaliny koralowe i hordowiny, wierzba (ta z kolorowymi liśćmi), bukszpany i trzmieliny - wszystkie mogą być oddane w dobre ręce lub przesadzone jeśli gdzieś będą lepiej pasować.

Tak naprawdę pozostała przestrzeń może docelowo stać się rabatą, najchętniej niemal bezobsługową, wpadły mi w oko te bylinowe w typie preriowym (dziękuję za polecenie!), dlatego zaczęłam wybierać rośliny. Obrys może być dostosowany do pomysłu, to duża przestrzeń

Na niebiesko zaznaczyłam te rabaty, które mogę zagospodarować już (koło stodoły są przygotowane, nic tylko wsadzać rośliny, a z tej pod domem zabiorę rośliny jak tylko będę wiedzieć co tam zasadzić), pozostała część mysi trochę poczekać, bo do niej potrzebuję pomocy męża, a on zajmuje się teraz zadaszeniem tarasu, ale fajnie byłoby mieć choć wstępny plan.
Dlatego zaczęłam post od pytania o małe rabaty, ale może z tym ogólnym planem będzie łatwiej się porozumieć


____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
makadamia 12:10, 11 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dana, super informacje i bardzo dobre rysunki!

Nic się nie martw, doradzimy, jak ogarnąć tą przestrzeń, żeby efekt był, a żeby się nie zarobić.

Jak sadziłaś te krzewy od znajomych, to ziemię dobrze przygotowałaś?
Krzewy pewnie były kopane, mogą mieć pociachane korzenie. Muszą je najpierw odbudować i dopiero potem zaczną przybierać na masie. Podlewanie korzonkiem albo nawozem fosforowym byłoby wskazane. Albo obłożenie obornikiem.

Przede wszystkim załóż sobie kompostownik, i to duży. Materiału będziesz miała pod dostatkiem, miejsce masz, a kompostu będziesz potrzebować bardzo dużo.

Jakbyś mogła wkleić linki do zmoderowanych zdjęć, to byłabym wdzięczna, bo się nie załapałam. A zdjęcia zostały zmoderowane, bo nie Twoje.
Na forum jest zasada, że pokazujemy tylko swoje zdjęcia, a cudze linkujemy.

No i beczki! Beczki pokaż koniecznie!

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwik69 18:59, 11 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Czuję,że powstanie tu piękny ogród cele jasno wyznaczone a resztę dziewczyny pomogą życzę powodzenia!
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
DanaR 19:50, 11 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Super, bardzo się cieszę!

Krzewy wykopywaliśmy 1 kwietnia, miały już liście, wsadzaliśmy chyba 2-3 dni później. Niestety to był czas budowy, więc na szybko kopaliśmy dziury i chyc krzaczory do dołów.... Nie były też przycięte teraz wiem, że mogliśmy zrobić to lepiej, ale to o trzy lata za późno. Może drastyczne cięcie im pomoże?

Mąż poinformowany, będzie duuuży kompostownik

Banieczki poniżej, są trochę większe niż na zdjęciu... Do odmalowania i czyszczenia. Wynalezione na złomie Szukamy jeszcze takich dużych beczek po winie.


Przepraszam za zdjęcia, myślałam, że jak podam z jakiego bloga to będzie ok. Dodałam na Pinterest

Jak tak sobie dłużej myślę, to może te moje rośliny na rabaty z pierwszego wpisu się jakoś sensownie zgrają? Jak myślicie? Oczywiście poza truskawkami...
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
sylwik69 19:55, 11 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Lubię takie klimaty intryguje mnie wnętrze domu...jaką ma powierzchnię,ile pomieszczeń?
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
DanaR 20:55, 11 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
Z gatunku małych, mamy ok. 85m2 (uzytkowych), ale prawie cały jest otwarty, bez sufitów. Jest przeszklony salon, przedpokój, łazienka, pokój syna, sypialnia na antresoli a kuchnia z jadalnia jest otwarta całkowicie na dole zintegrowana z hallem (z tego pomieszczenia sie wchodzi wszedzie).
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
sylwik69 18:08, 12 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Mały ale własny syn kiedyś wyfrunie...a do tego czasu wszyscy spędzają ze sobą więcej czasu macie kominek? czym ogrzewacie? przepraszam,ale architektura nawet użytkowa bardzo mnie interesuje
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
sylwia_slomc... 19:20, 12 mar 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81794
DanaR napisał(a)
Super, bardzo się cieszę!

Krzewy wykopywaliśmy 1 kwietnia, miały już liście, wsadzaliśmy chyba 2-3 dni później. Niestety to był czas budowy, więc na szybko kopaliśmy dziury i chyc krzaczory do dołów.... Nie były też przycięte teraz wiem, że mogliśmy zrobić to lepiej, ale to o trzy lata za późno. Może drastyczne cięcie im pomoże?

Mąż poinformowany, będzie duuuży kompostownik

Banieczki poniżej, są trochę większe niż na zdjęciu... Do odmalowania i czyszczenia. Wynalezione na złomie Szukamy jeszcze takich dużych beczek po winie.


Przepraszam za zdjęcia, myślałam, że jak podam z jakiego bloga to będzie ok. Dodałam na Pinterest

Jak tak sobie dłużej myślę, to może te moje rośliny na rabaty z pierwszego wpisu się jakoś sensownie zgrają? Jak myślicie? Oczywiście poza truskawkami...
Świetne skarby i bardzo pasujące do stylistyki budynków
A skoro znamy już gust to i ogród fajnie byłoby dopasować stylem do nich
Też sie na fotki nie załapałam, ale obejrzałam teraz, fajne, Ogród Tamaryszka to znany ogród
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
DanaR 19:29, 12 mar 2019


Dołączył: 08 mar 2019
Posty: 21
sylwik69 napisał(a)
Mały ale własny syn kiedyś wyfrunie...a do tego czasu wszyscy spędzają ze sobą więcej czasu macie kominek? czym ogrzewacie? przepraszam,ale architektura nawet użytkowa bardzo mnie interesuje

Olaf ma dopiero rok, wiec jeszcze troche razem pomieszkamy, ale dobrze nam tu mamy kominek z plaszczem wodnym oraz wyprowadzone rury do pieca na pellet.
Swobodnie pytaj jestem w tym zdecydowanie bardziej „oblatana” niz w rabatach i roślinach, bo wiele rzeczy robilismy sami
____________________
Dana ❤️ Spełnienie marzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies