Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielkie nic- pomysł na rabatę i piękny słoneczny taras

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie nic- pomysł na rabatę i piękny słoneczny taras

RenataKwiat 11:15, 18 mar 2019

Dołączył: 15 mar 2019
Posty: 28
Anda napisał(a)


Glebe masz tam napewno zbita. PH mozesz zmierzyc kupujac kwasomierz z plynem Helliga do mierzenia Ph w jakims sklepie ogrodniczym



Ok, to poszukam i kupię. Rozumiem, że to ma znaczenie co do wyboru roślin?
makadamia 11:19, 18 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Reniu, nie wiem, czy Ci się spodoba moja propozycja

Przy planowaniu ogrodu ogólna zasada jest taka, żeby strefy funkcjonalne nie wchodziły sobie w paradę.
U Was na razie wygląda to tak, że ławeczka stoi w strefie komunikacyjnej do stodoły, a cały ten kąt przy wejściu do domu jakiś taki niezagospodarowany.
Podejrzewam, że wolicie wygrzewać się na słoneczku, niż marznąć w cieniu.

Pomyślcie jednak, nad przeniesieniem się w ten kąt, który by wtedy służył do ochłody w letnie upały

Zrobiłabym wtedy rabatę pod całą tą ścianą szczytową, tak, żeby zachodziła aż na taras. I w tym kąciku ustawiła ławeczkę.

Przy tej ławeczce donice z kwiatami, tak samo na tej ścianie, gdzie obecnie stoi ławka z palet.
Osobiście nie mam cierpliwości do donic, ale np.: Szefowa i Przemek robią przepiękne kompozycje donicowe. U Was to chyba jedyna opcja, żeby "uprzytulnić" ten taras.
Co do zasłonięcia stodoły, to jeśli zasłonić można obydwie pary drzwi, to tak, warto tam zrobić jakieś nasadzenia. Jeśli tylko te pierwsze wrota są nieużywane, a drugie i trzecie tak, to nie ma sensu moim zdaniem. Też ustawić tam parę donic i tyle.

Natomiast przyłożyć się do zagospodarowanie tego wielkiego miejsca naprzeciwko tarasu, z drugiej strony podjazdu, żebyście przez te szklane drzwi mieli oszałamiający widok.

Niezbyt zgrabny rysunek popełniłam:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:25, 18 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
RenataKwiat napisał(a)



Ok, to poszukam i kupię. Rozumiem, że to ma znaczenie co do wyboru roślin?


Tak.

Gleba to jest podstawa dla ogrodnika. W niej bije serce roślin, czyli korzenie

Płyn heliga mierzy kwasowość ziemi. Przede wszystkim jednak ważne jest czy ziemia jest piaszczysta (rozsypuje się w rękach, nie brudzi, nie stagnuje w niej woda) czy gliniasta (skleja się w grudki po ściśnięciu, po deszczu, zimie woda stoi na wierzchu, a latem twardnieje w skorupę), czy ma dużo próchnicy, czy jest pulchna czy zbita.
Od tego, jak przygotujesz glebę, zależy później dobra kondycja roślin.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:27, 18 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anda napisał(a)


Oczywiscie, ze znasz Jörga Pfennigschmidta Nawet go sobie zapinowalas. Podalam Ci kiedys pare nazwisk

https://www.pinterest.de/pin/285486063866010543/


No faktycznie
Czas kupić gingko bilboa
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
RenataKwiat 12:49, 18 mar 2019

Dołączył: 15 mar 2019
Posty: 28
1. Ławeczkę postawiliśmy tam, ponieważ każdy wychodząc z domu zawsze od razu tam siadał, bo jest "blisko drzwi" salonowych czyli blisko do kuchni i najdłużej jest tam cień. Kąt przy wejściu do domu faktycznie jest pusty, więc bardzo fajnie byłoby przenieść tam miejsce do siedzenia. Tylko mamy tam nieco niestabilną kostkę, bo już raz się nam zapadła, gdyż tam pod nią wisi rura kanalizacyjna. I dlatego bezpieczniej nam było zasiadać przy pergoli.


2. "Zrobiłabym wtedy rabatę pod całą tą ścianą szczytową, tak, żeby zachodziła aż na taras. I w tym kąciku ustawiła ławeczkę."

W tym miejscu pod oknem potrzebujemy przejścia bo tam dalej jest furtka do ogródka i okienko wsypu do piwnicy. I tam musimy mieć dostęp ale to może dałoby się zrobić ścieżkę za roślinami?

3. "Co do zasłonięcia stodoły, to jeśli zasłonić można obydwie pary drzwi, to tak, warto tam zrobić jakieś nasadzenia. Jeśli tylko te pierwsze wrota są nieużywane, a drugie i trzecie tak, to nie ma sensu moim zdaniem. Też ustawić tam parę donic i tyle."

Tak, tam nieużywane są tylko te pierwsze wrota, drugie i trzecie to garaże więc musi być do nich dojazd.
Ale tam też bardzo mi zależało na zieleni, bo te drzwi są po prostu brzydkie i nie mam co z nimi zrobić

4. "Natomiast przyłożyć się do zagospodarowanie tego wielkiego miejsca naprzeciwko tarasu, z drugiej strony podjazdu, żebyście przez te szklane drzwi mieli oszałamiający widok."

I na tym mi ogromnie zależy również! Ale tam to już w ogóle nie wiem co mam posadzić i dlatego tam nic nie ma a ja jestem bardziej sportowcem niż ogrodnikiem, z sadzenia to pamiętam jak się się ziemniaki za dzieciaka sadziło na grządce

Pomysł mi się ogólnie bardzo podoba, już to sobie wyobraziłam ale jak zbadam sobie już tą glebę to mi pomożecie z doborem roślinek?





makadamia 13:05, 18 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
RenataKwiat napisał(a)
Dzień dobry



Reniu, z tego co widzę na tym zdjęciu, to furtka i zejście do piwnicy to dopiero za rogiem, nie na tej ścianie? Dobrze widzę?
I chyba widać tam ścieżkę od podjazdu.
Natomiast nie widzę wydeptanej ścieżki pod domem.
Jeśli by się dało, to ten układ komunikacyjny bym zostawiła.
Można co prawda poszerzyć opaskę i zrobić z niej ścieżkę, ale to nam utrudni planowanie rabaty. Nie mówiąc już o wyprowadzeniu tej rury spustowej, która nie może zostać tak jak teraz
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
RenataKwiat 13:10, 18 mar 2019

Dołączył: 15 mar 2019
Posty: 28
Tak to za rogiem, tam przy koszach widać takie utuptane, bo tam przekopywali kable pod prąd do kapliczki i tam też wyrzucali nam węgiel z przyczepy. Od strony domu nie ma śladów bo rzadko tam chodzimy to prawda, max raz w tygodniu dowożąc drewno do piwnicy ale to głównie zimą taki przebieg. Więc wejście tam przy koszach faktycznie może być, nawet na to nie wpadłam szczerze mówiąc

makadamia 13:12, 18 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
RenataKwiat napisał(a)

3. "Co do zasłonięcia stodoły, to jeśli zasłonić można obydwie pary drzwi, to tak, warto tam zrobić jakieś nasadzenia. Jeśli tylko te pierwsze wrota są nieużywane, a drugie i trzecie tak, to nie ma sensu moim zdaniem. Też ustawić tam parę donic i tyle."

Tak, tam nieużywane są tylko te pierwsze wrota, drugie i trzecie to garaże więc musi być do nich dojazd.
Ale tam też bardzo mi zależało na zieleni, bo te drzwi są po prostu brzydkie i nie mam co z nimi zrobić

Pomysł mi się ogólnie bardzo podoba, już to sobie wyobraziłam ale jak zbadam sobie już tą glebę to mi pomożecie z doborem roślinek?


Wiesz, nie chcę powtarzać na Twoim wątku sytuacji z moim kominkiem: wszystkie forumki mi mówiły, jaki on jest śliczny i jaki oryginalny, a mnie się nadal nie podoba i nie lubię go.

Ale te drzwi nie wydają mi się jakieś straszne. Wymagają tylko trochę dopieszczenia.

Generalnie boję się polecić Ci jakiekolwiek nasadzenia przed nimi. Miejsca nie dużo, w samym przejściu - funkcjonalnie średnio.
Dla roślin też niezbyt dobre warunki: w ubitej ziemi przysypanej żwirem, i pod okapem. Donice będą bezpieczniejsze.

Z roślinami oczywiście pomożemy.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
RenataKwiat 13:15, 18 mar 2019

Dołączył: 15 mar 2019
Posty: 28
makadamia napisał(a)


Ale te drzwi nie wydają mi się jakieś straszne. Wymagają tylko trochę dopieszczenia.

Generalnie boję się polecić Ci jakiekolwiek nasadzenia przed nimi. Miejsca nie dużo, w samym przejściu - funkcjonalnie średnio.
Dla roślin też niezbyt dobre warunki: w ubitej ziemi przysypanej żwirem, i pod okapem. Donice będą bezpieczniejsze.

Z roślinami oczywiście pomożemy.


A bluszcz by tam nie dał rady?
Anda 13:16, 18 mar 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Rowniez jestem zdania jak Asia, zeby zrobic tam duza rabate, a sciezke zostawic tak jak jest.

Przy pierwszych wrotach jednak bylabym za zrobieniem rabaty, zamiast samych donic.
Im wiecej "zieleniny" dookola tarasu, tym lepszy mikroklimat.
No i naprzeciwko tarasu trzeba koniecznie posadzic ladne rosliny Mysle, ze masz tam naprawde duzy potencjal.

Jak juz zbadasz ph gleby, to trzeba bedzie sie zastanowic nad jej rozluznieniem i ulepszeniem. Ewentualnie moglabys sie zastanowic na jej kompleksowym badaniem, ale moze wystarczy badanie dotykowe

https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/nawozenie/468-rodzaje-gleb-ogrodowych-piaszczysta-glinasta-prochnicza

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies