Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały Biały Domek na Zaciszu - zapraszam

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały Biały Domek na Zaciszu - zapraszam

makadamia 12:15, 10 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Asia już jest i kombinuje. Przede mną nie ma ucieczki

Marta, nie znam Twoich upodobań, ale mnie z placykiem pod jabłonką skojarzył się ten ogródek:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063865771799/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063865771798/
Pasowałyby Ci takie klimaty?

Ta inspiracja pojawiła się na wątku Dragonki, który polecam do przeczytania w wolnej chwili, bo tam dużo ciekawych informacji się pojawiło a nie jest jeszcze bardzo długi

Jeśli by Ci pasował taki klimat, to proponowałabym taką rabatę:


niski żywopłocik grabowy na przodzie rabaty;
dokładnie naprzeciw tarasu przerwa a w niej np.: trzmielina emerald gold podsadzona carexem elata/aureola (jedno i drugie żółte, ładnie rozjaśni ten ciemny kąt)
w samym rogu cyprysik lub świerk (tam musi być coś zimozielonego, co "zamknie widok"),
przy sosnach kaliny, skoro je już masz i twierdzisz że tam jest wystarczająco dużo słońca
przed nimi średnie piętro: hortensje i parzydła leśne (jedno i drugie powinno kwitnąć w cieniu)
niskie piętro: carexy, hosty, bodziszki korzeniaste, wietlice - do wyboru
Te ciemne pięciokąty to mogą być jakieś zimozielone kule (choć w związku z ćmą bukszpanową, nie bardzo wiem, z czego mogłyby być) ewentualnie karłowate choiny jeddeloch - nie będzie z nich idealnej kulki ale za to nie trzeba przycinać
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
martamiroslaw 14:54, 10 kwi 2019


Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 59
makadamia napisał(a)
Asia już jest i kombinuje. Przede mną nie ma ucieczki

Marta, nie znam Twoich upodobań, ale mnie z placykiem pod jabłonką skojarzył się ten ogródek:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063865771799/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063865771798/
Pasowałyby Ci takie klimaty?

Ta inspiracja pojawiła się na wątku Dragonki, który polecam do przeczytania w wolnej chwili, bo tam dużo ciekawych informacji się pojawiło a nie jest jeszcze bardzo długi

Jeśli by Ci pasował taki klimat, to proponowałabym taką rabatę:


niski żywopłocik grabowy na przodzie rabaty;
dokładnie naprzeciw tarasu przerwa a w niej np.: trzmielina emerald gold podsadzona carexem elata/aureola (jedno i drugie żółte, ładnie rozjaśni ten ciemny kąt)
w samym rogu cyprysik lub świerk (tam musi być coś zimozielonego, co "zamknie widok"),
przy sosnach kaliny, skoro je już masz i twierdzisz że tam jest wystarczająco dużo słońca
przed nimi średnie piętro: hortensje i parzydła leśne (jedno i drugie powinno kwitnąć w cieniu)
niskie piętro: carexy, hosty, bodziszki korzeniaste, wietlice - do wyboru
Te ciemne pięciokąty to mogą być jakieś zimozielone kule (choć w związku z ćmą bukszpanową, nie bardzo wiem, z czego mogłyby być) ewentualnie karłowate choiny jeddeloch - nie będzie z nich idealnej kulki ale za to nie trzeba przycinać


Asia nie zamierzam uciekać a wprost przeciwnie )cieszę się naprawdę że napisałaś!

Jeśli mogę być szczera to tak nie do końca mi ten klimat odpowiada.
Jeśli chodzi o rośliny które zaproponowałas to hortensje jak najbardziej, zakupiłam nawet wczoraj dwie limelight okazyjnie i chciałam jeszcze 3 dokupić i to właśnie one mogłyby okalac ten placyk na ławeczke.

Trzmielina na pniu super pomysł, widziałam dziś u nas w szkółce ale jedna wystarczy? A co można by po bokach dodać?

Co do niskiego zywoplociku to może z berberysu? być może wtedy psiak nie będzie obsikiwal jak będą kolce chociaż to i tak nie powiedziane...
Niskie piętro jak najbardziej trafione ale jeszcze bym tu odrzuciła zurawki a zwłaszcza chciałabym Berry Smoothie pod hortrnsjami. No i wysokie trawy bym tam jeszcze widziała z tylu.

W ogóle się zastanawiam czy nie obsadzić tej dziury przy płocie cisem...

Chodzä mi jeszcze po głowie rosliny takie jak azalie wielkokwiatowe no i budleja dawida , tawuła szara, lawendy, wrzosy, perovskia....
No mówię Ci masakra

No i zagmatwalam wszystko teraz...

____________________
Marta Mały Biały Domek na Zaciszu
makadamia 08:55, 11 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Przed tarasem, jeśli jedna trzmielina za mało, to mogą być trzy - jak najbardziej.

Żywopłocik może być i z berberysu. Nie będzie takiego efektu w zimie, ale za to, jeśli dasz jakąś żółtolistną odmianę, to w sezonie będzie ładny kontrast kolorystyczny.

Żurawka berry smothie jest ciemna, do cienia się nie nadaje. W tym miejscu daj np.: żurawkę citronelle, a dla tych wrzosów, budlei, perowskich, berry smothie zrób rabatę przy tarasie. Tam jest wystawa południowa i wszystkim tym gatunkom będzie dobrze.

Żeś się uparła na te wysokie trawy. A posadź je sobie, najwyżej nie będą Ci rosły, to je wtedy przesadzisz. A jak będą - to będziesz miała satysfakcję, że się pomyliłam
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
martamiroslaw 13:48, 12 kwi 2019


Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 59
makadamia napisał(a)
Przed tarasem, jeśli jedna trzmielina za mało, to mogą być trzy - jak najbardziej.

Żywopłocik może być i z berberysu. Nie będzie takiego efektu w zimie, ale za to, jeśli dasz jakąś żółtolistną odmianę, to w sezonie będzie ładny kontrast kolorystyczny.

Żurawka berry smothie jest ciemna, do cienia się nie nadaje. W tym miejscu daj np.: żurawkę citronelle, a dla tych wrzosów, budlei, perowskich, berry smothie zrób rabatę przy tarasie. Tam jest wystawa południowa i wszystkim tym gatunkom będzie dobrze.

Żeś się uparła na te wysokie trawy. A posadź je sobie, najwyżej nie będą Ci rosły, to je wtedy przesadzisz. A jak będą - to będziesz miała satysfakcję, że się pomyliłam


Asia zobac co udało mi się dziś kupic))) trzy sztuki Emerald’n Gold.cena mysle tez ze okazyjna byla wiec się skusiłam.
Będą dobre ??



Kolejny zakup to trzy azalie wielkokwiatowe Silver Slipper

Teraz zimno to robię zakupy a jak się ociepli to zaczynam przygotowywać rabaty.
Może jakiś jeszcze pomysł ci się zrodził w międzyczasie??
Pozdrawiam!
____________________
Marta Mały Biały Domek na Zaciszu
makadamia 15:03, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Widzisz, jak ładnie prezentują się te żółte kulki na tle ciemnego żywopłotu?

Tylko czemu one takie dziwne - podwójne?
No i lepiej by było, gdyby były tej samej wysokości, ale tak symetrycznie też da radę
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
martamiroslaw 15:14, 12 kwi 2019


Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 59
makadamia napisał(a)
Widzisz, jak ładnie prezentują się te żółte kulki na tle ciemnego żywopłotu?

Tylko czemu one takie dziwne - podwójne?
No i lepiej by było, gdyby były tej samej wysokości, ale tak symetrycznie też da radę


No powiem Ci że mnie te dwie głowy na jednym pniu zauroczyly właśnie, myślę że jak się zrobią okrągłe to będzie ciekawy efekt.
A kolor trafiony idealnie.
____________________
Marta Mały Biały Domek na Zaciszu
martamiroslaw 11:51, 17 kwi 2019


Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 59
Pomału działam w ogrodzie, teraz przed Świętami ciężko wygospodarować czas. Wczoraj udało się zwertykulować trawnik,masa praca z wygrabianiem. Teraz potrzebny deszcz i nawóz.
W międzyczasie usunęłam część darni z przyszłej rabaty. Teraz wygląda to mniej więcej tak:


Patrząc na zdjęcie jeszcze chyba ją poszerzę. No i dalej pod tujami będe dzielnie walczyć.

Przerażają mnie tylko zbyt duże szpary między tujami, za rzadko zostały posadzone wiele lat temu... Może z czasem to co posadzę w niższym piętrze je przysłoni.
____________________
Marta Mały Biały Domek na Zaciszu
makadamia 12:42, 17 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Koniecznie poszerzyć!


Tuje faktycznie lepiej byłoby sadzić ciaśniej, ale teraz już nic nie poradzisz. Możesz najwyżej od góry przyciąć, żeby przynajmniej wysokość jedną miały. Dobrze, że przynajmniej tło mają jednolite.

Za to taras mi się bardzo podoba
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
martamiroslaw 13:22, 17 kwi 2019


Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 59
makadamia napisał(a)
Koniecznie poszerzyć!


Tuje faktycznie lepiej byłoby sadzić ciaśniej, ale teraz już nic nie poradzisz. Możesz najwyżej od góry przyciąć, żeby przynajmniej wysokość jedną miały. Dobrze, że przynajmniej tło mają jednolite.

Za to taras mi się bardzo podoba



Asia taras do renowacji w tym sezonie
Zerknij na fotkę placyk pod ławkę musi być z drugiej strony jabłonki, z tej drugiej jest juz troche boisko dla chłopców i duzo cienia.
Ciągle nie mogę się zdecydować na konkretne rośliny


____________________
Marta Mały Biały Domek na Zaciszu
makadamia 13:38, 17 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Z planu wynikało, że z drugiej strony jest więcej miejsca, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby go przenieść

Ale nie zawijaj tak rabaty przy nim.
Rabata powinna iść jedną, płynną linią, tak jakby "pod placykiem"
Tak lepiej wygląda

I pamiętaj, żeby pod tujami zostawić miejsce na te trzmieliny
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies