Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Winorośl japońska - Vitis coignetiae

Pokaż wątki Pokaż posty

Winorośl japońska - Vitis coignetiae

Gardenarium 11:51, 08 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Basiaw napisał(a)
...Widzieliście może na żywo winorośl japońską? Na zdjęciach w internecie pięknie wygląda, zwłaszcza w jesiennych barwach, ale jaka to roślina do uprawy? Czy są z nią jakieś większe problemy?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:57, 08 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest to silnie rosnące pnącze o efektownych dużych liściach, pięknie, szkarłatno przebarwiających się jesienią. Osiąga ponad 10 metrów wysokości, ale ma umieszczone liście dużo rzadziej niż winobluszcz pięciolistkowy i bardziej sztywne pędy. Sadziłam je na zielonym dachu na 7 piętrze i zimowało już trzy zimy.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 18:48, 08 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Danusiu, bardzo Ci dziękuję za odzew!!! Tego, że ma liście rzadziej umieszczone nie traktowałabym jako wadę a nawet jako zaletę, bo rzucany przez nią cień będzie taki bardziej przesiany i przyjemny.
Czy orientujesz się, czy przez te 3 lata pnącze chorowało, było atakowane przez jakieś uciążliwe szkodniki? Załaczone przez Ciebie zdjęcia tylko mnie zachęcają do ostatecznej decyzji na tak

Jeszcze raz dziękuję
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gardenarium 16:57, 11 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej nie chorowało, wczoraj byłam u Myszorka i liście wyglądały tak
Jakieś drobne plamki o tej porze to nie problem.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 17:46, 11 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Danusiu, jesteś nieoceniona i pamiętasz o wszystkich
Bardzo Ci dziękuję za te zdjęcia, upewniają mnie w słuszności wyboru.
Dziękuję!!
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basiaw 07:09, 14 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Melduję, że wczoraj przyjechały moje dwie winorośle japońskie, dzisiaj będę je sadzić.
Czy możecie mi podpowiedzieć, jak wspomóc to pnącze we wchodzeniu do góry? Jak już pędy urosną i wejdą na górne belki a główny pęd zacznie drewnieć, to sobie poradzi, ale na razie muszę je jakoś wesprzeć, bo nie dadzą rady wąsami czepnymi trzymać się belek.
Nie będę owijać słupów drobną siatką, bo jak by to wyglądało, ale może macie jakieś inne patenty, żeby było i ładnie i skutecznie?
____________________
Nasz mały, zielony świat
wawik 08:02, 14 wrz 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Moim zdaniem tyczka bambusowa była by jak najbardziej na miejscu.
Jeśli roślinki są młode to można przywiązywać sznurkiem lub tasiemką do tyczek, w póżniejszym czasie jak ruszy wegetacja krzewy sobie same poradzą.
____________________
Basiaw 10:13, 14 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dzięki Wawik za podpowiedź
Tak się jeszcze zastanawiam, czy jak w przyszłym roku pnącze ruszy, to pomagać mu owijać się wokół słupów konstrukcyjnych pergoli tym głównym pędem, czy choćby ze względu na przyszłą konserwację drewna tego nie robić i dać mu pójśc prosto przy słupie i dopiero wokół belek niech się owijają?
____________________
Nasz mały, zielony świat
wawik 10:42, 14 wrz 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Basiaw napisał(a)
Dzięki Wawik za podpowiedź
Tak się jeszcze zastanawiam, czy jak w przyszłym roku pnącze ruszy, to pomagać mu owijać się wokół słupów konstrukcyjnych pergoli tym głównym pędem, czy choćby ze względu na przyszłą konserwację drewna tego nie robić i dać mu pójśc prosto przy słupie i dopiero wokół belek niech się owijają?

Basiu, winorośl jest lianą i ciekawie wyglądała by owinięta w formie spirali na słupkach, ale ze względu na konserwację drzewa w Twoim przypadku to odpada.
Pozostaje wyprowadzenie pnia winorośli obok słupków konstrukcyjnych i dlatego przez kilka pierwszych lat musisz jej pomagać w utrzymaniu pionu.
____________________
Basiaw 08:22, 15 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Pomyślałam sobie wczoraj, że może główny pęd winorośli poprowadzić po słupie w taki sposób, żeby do słupa przykręcić takie dystanse z obejmami, jak się np. mocuje rury c.o. do ścian. Jak pędy zdrewnieją, i "przytyją", to obejmy będzie można usunąć, co sądzicie na ten temat? Idiotyzm, czy mogłoby zdać egzamin?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies