Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

Gosiek33 07:54, 04 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Trudna sprawa. Faktycznie jeszcze na dodatek jak gałęzie jabłonek też nie do ruszenia...
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
mrokasia 08:30, 04 lis 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18015
Ojacie, ale planowanie!!! W tym to ja słaba jestem ale będę kibicować. Jak mię coś przyjdzie do głowy to powiem .
Patrzyłam na te zdjęcia i nie mogłam dojrzeć tego wgłębnika... ale w końcu chyba wiem gdzie on jest. Trudna sprawa...
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Dorii 08:34, 04 lis 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
A wklejałaś zdjęcia z wnętrza tego wgłębnika? Trudne miejsce ale wydaje mi się że z wielkim potencjałem.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
galgAsia 10:25, 04 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Nie mam zdjęć samego wgłębnika. Unikam jego widoku. Na zdjęciach z kwietnia i marca br. co nieco widać, bo jeszcze nie zarosło. Po prawej są jabłonki, po lewej pod samą siatką z tyłu - leszczyna. Na leszczynie wiosną buszują pszczoły, jesienią - taka jedna ruda.... No i po lewej jest poziom, przy jabłonkach - 1 metr w dół.
Może dzisiaj uda mi się zrobić sesję zdjęciową, nawet wlezę do środka, jak trzeba...

____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Pszczelarnia 10:38, 04 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Zaintrygował mnie wgłębnik - jak się zejście rozpłaszczy, rozszerzy, wypłaszczy można dać na stromych ściankach łąkę krokusową (jest tam wilgotno? - to w dole szachownice a narcyzy kępkami- w miejscach w lecie suchych). Ta skarpa mogłaby być w całości pachnącym niskim zielnikiem, jeśli tak jest dużo słońca. Ładnym obramieniem "sadu" przy siatce mogłyby być te niższe delikatniejsze derenie (Midwinter Fire, Anny's Winter Orange - to są te same wg mnie). Albo w rogu wgłębnika cisy złote kolumnowe (ten wgłębnik będzie świecił).

Tak jak Dorii pisze wgłębnik ma potencjał. Ale może Makadamia uzna, że to dopiero prace z końca listy priorytetów.

Projektowanie z Makadamią to i przyjemność i nauka i pożytek dla Ciebie i w efekcie końcowym piękny ogród.


Edit, ten wgłębnik to takie jakby "aha". Białe brzozy też będą dobre i łączka. Jakie on ma wymiary?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gosiek33 10:53, 04 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Do leszczyny też dotknąć się nie można?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
galgAsia 12:25, 04 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
No do leszczyny teoretycznie można by, ale... ona jest miododajna i w lutym / marcu dla pszczół jedyna, darzę ją estymą . Pomysły Pszczółki nieco mną wstrząsnęły . Muszę tam wleźć i obejrzeć . Być może dałoby się te jabłonki wyprowadzić na nieco wyższe... Brzózki po lewo, bliżej muru granicznego - jak byłyby tam panele, biel pni ładnie by się odbijała i świeciła... Zaczynam dostrzegać nikły cień szansy... bardzo nikły, póki co...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
mrokasia 12:43, 04 lis 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18015
A ten wgłębnik to ma jakieś murowane ściany? Nie do ruszenia? Bo też bym pomyślała o jego powiększeniu - wypłaszczeniu tego uskoku po prawej i od przodu. Wtedy jabłonki nie wydłubywałyby oczu bo teren po prawej byłby niżej . To wypłaszczenie mogłoby być albo jako spadek albo takie tarasowe. Może można byłoby tam przenieść tunel albo skrzynie na warzywa?
A w ogóle to skąd się to obniżenie terenu wzięło?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
galgAsia 13:05, 04 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Kasia, tam było kiedyś wysypisko śmieci. A z tyłu skarpa. Żeby coś było, trzeba było nawieźć ziemi. Siłą rzeczy, spadek skarpy zrobił się jeszcze bardziej stromy. A dziura to był kojec dla psów, swego czasu było ich kilka. Czemu dziura, a nie płasko? podejrzewam, ze chodziło właśnie o ten murek - żeby nie robiły podkopów ucieczkowych.
Powiększanie dziury kosztem płaskiego nie bardzo mi się uśmiecha - ja tam mam i tak za mało miejsca. W takiej sytuacji prędzej bym własnoręcznie te jabłonki wycięła i zasypała dziurę...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Pszczelarnia 13:12, 04 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jabłonki kiedyś dokończą żywota .... a na razie trzeba zrobić, żeby nie była to czarna dziura bez ozonu. Odpadają nasadzenia, których nie da się wysadzić potem za ileś tam lat. Paprocie i derenie.

Pokaż zdjęcie jak się wchodzi do tego wgłębnika?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies