Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Magara 23:38, 13 kwi 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6814
Bukszpanów nie mam, nie znam się, nie wypowiadam.
Ale wszystkie metamorfozy w kwietniu mi imponują
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Yenna 10:50, 14 kwi 2024


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Judith napisał(a)
Były buksy, nie ma buksów
Cały dzień zajęło mi przerobienie rabaty.
Buksy wykopałam wczoraj, dzisiaj trzeba było usunąć żwirek, przesunąć ekobordy, zrobić kanciki, żeby ekobordy równo dopasować, wysadzić wszystko z rabaty, żeby potem posadzić w innym miejscu, przekopać, dodać kompostu oraz posadzić dodatkowo żurawki i hortensje Little Lime zabrane z rabaty, nad którą będzie rozkmina . Położyć kartony i posypać korą.

No i tak było po kolei:


Usunięte buksy i wybrany żwirek:


Kopanko:


No i porobione (są tu molinie Heidebraut, żurawki, hortensje i miskanty. Jesienią dodam tulipany.


Świetna metamorfoza!
Wierzę w pełni, że cały dzień mógł na tym zejść.
____________________
Marta z Vengerbergu
Gruszka_na_w... 11:02, 14 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Lubię baksy za ich zdolność do szybkiej regeneracji po przejściach, ale rozumiem Twoją decyzję. Metamorfoza wyszła świetnie i mam nadzieję, że spełni pokładane w niej nadzieje.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 15:53, 14 kwi 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
Marta, Magarka, Yenna, Hania, baaardzo Wam dziękuje za słowa uznania : ). Taka niby drobna zmiana, a jednak się człowiek przy tym utyra .

Spieszę jednocześnie z drobnym sprostowaniem odnośnie metamorfozy. Ta właściwa wciąż przede mną, ta rabatka się załapała ze względu na zaatakowane buksy. Jednocześnie buksy stały się katalizatorem zmian.

Wiem, ze zmian chcę i jakich efektów oczekuję. Ale nieco się pogubiłam w środkach do realizacji celu . I proszę Was o wskazówki i ustawienie we właściwa stronę .

Jest sobie rabata lecąca wzdłuż ogrodzenia. Jest to rabata o zmiennej głębokości, zaś jej całkowita długość to 22,5 metra. Tak naprawdę ta rabata składa się z 5 rabat
Pomierzyłam i wrzucam zdjęcie:

Legenda:
Rabata zaznaczona paskami oraz fioletowa i zielona są zrobione i w tej chwili nie planuje tam zmian.
Rabata bez koloru jest do modyfikacji drobnej i już wiem co tu będzie.
Rabata zaznaczona na żółto to ta, której dotyczyć ma rozkminka

To teraz zdjęcia

Rabata w paski:


Rabata fioletowa z przodu, a za nią żółta:


Rabata zielona (rośnie tu słabo widoczna na zdjęciu ŚŚ larmacka):


Rabata bez koloru (tu w sąsiedztwie żwirku jest rabata, która wczoraj robiłam):


I to co jest „za zakrętem” czyli Pissardi :


Rozwinięcie tematu w kolejnym wpisie
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 15:53, 14 kwi 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
Na czym polega mój problem?
Na większości tej rabaty jest zbyt płasko, nie ma perspektywy, brakuje wyższego piętra (średnim są hortensje, teraz niespecjalnie widoczne ).

Plan na rabatę bez koloru to dodanie tu 2 Pissardi po prawej stronie - takie przedłużenie tych „zza zakrętu”.

Nie bardzo mam natomiast pomysł na rabatę żółtą... Ma rozmiar 3,5mx3m. Przed thujami rosną miskanty i chce je tu zostawić. To jakaś bardzo subtelna odmiana. Cała reszta jest do zrobienia.
Chciałabym dać tu drzewka i średnie piętro czyli krzewy. Myślę o 2 Amanogawach, a przed nimi laurowiśnie Otto Luyken (laurowiśnie są wymarzone przez małżonka, niech wreszcie ma ) .

Pytanie do Was: ma to sens czy beznadzieja? Zgrzytają mi Amanogawy w liczbie sztuk 2 (lubię trójki, ale tu chyba za mało miejsca...). A może jakieś inne drzewo? Może lepiej w ogóle szczepione, bo mogą tu sięgać gałęzie dębów...? Twórcza niemoc...

Help!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
An_na 15:59, 14 kwi 2024


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1588
Judith
Nie ma zdjęć.
Czy tylko ja ich nie widzę?
Edit. Już widzę
____________________
Ania**Ania na Żuławach
mrokasia 16:23, 14 kwi 2024


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Co to krzew/drzewko na rabacie w paski?
Jaką wysokość osiągają miskanty na rabacie żółtej?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Judith 16:25, 14 kwi 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
mrokasia napisał(a)
Co to krzew/drzewko na rabacie w paski?
Jaką wysokość osiągają miskanty na rabacie żółtej?

Perukowiec. Miskanty maja 1,5m, może nieco więcej.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
mrokasia 16:29, 14 kwi 2024


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Ok a jaki masz pomysł na te laurowiśnie? Posadzone w rządku czy jak? Cięte w jakieś formy?

Na tej żółtej fajnie by wg mnie wyglądał jakiś dereń kousa albo… nieduża, kolumnowa magnolia .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 16:32, 14 kwi 2024


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
A amanogawy dałabym 3 na rabacie bez koloru.
Bordowy ? perukowiec plus bordowe, dodatkowe Pissardii - nie za dużo?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies