Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przy ścieżce

Pokaż wątki Pokaż posty

Przy ścieżce

vita 00:31, 07 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4073
H. transsilvanica, zabawne, bo kupiłam ją jako gatunek, a okazała się odmianą 'Konny Greenfield'



Niestety umiejscowiłam ją niezbyt fortunnie i pomimo, że jedna z nich rokowała na kwitnienie, nie dała rady. Dzieliłam ją, może to jest przyczyna? Rośliny przeniosę w bardziej suche miejsce.

Siewki H. nobilis 'Cremar' ciągle w doniczkach, bałam się o przetrwanie. Mirka posadziła do gruntu i jej doskonale przyrosła. To bardzo ciekawe przylaszczki, zmienne w kolorze kwiatów i liści, jeśli chodzi o siewki.






Jedna siewka zakwitła, piękne pylniki, jest niebieska, inne, z falistym, marmurkowym brzegiem liści mogą zakwitnąć na różowo. Bo odmiana ma kwiaty różowe, siewki jednak się hybrydyzują, a jak mają ciekawe sąsiedztwo, to efekty ...

____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
mirkaka 09:55, 07 kwi 2024


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9577
Hmm, patrząc po listkach tej kwitnącej H. nobilis 'Cremar' to chyba jednak jest zwykła?
A jakie pylniki ma zwykła przylaszczka? Nigdy się nie przyglądałam.
Te siewki u Ciebie mają faktycznie różne listki, w kształcie, jedne pofalowane, drugie proste a marmurkowe.
Masz teraz fajną "robótkę" z siewkami przylaszczek, szukanie wielkanocnego zająca, to ekscytujące, też lubię tak wypatrywać czy coś nowego się pojawia Dlatego muszę co roku kupować coś nowego, bo bym się zanudziła w ogrodzie gdzie jest co roku to samo.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
sylwia_slomc... 10:08, 07 kwi 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Te o niezdecydowanym kolorze pewnie zapyliły się krzyżowo... różowa z niebieską
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Joku 11:57, 07 kwi 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12142
Wspaniała prezentacja przylaszczek. Bardzo lubię twoje dywanowe nasadzenia. Jedno przenika się z drugim, pięknie to wygląda.
Też myślę o posadzeniu owej ciekawostki do gruntu bo nie ufam mojej staranności w doglądaniu. Jedynie widoczne wszędzie ślimaki mnie stopują. To chyba będzie rok ślimakowy .

PS! Jak ty identyfikujesz odmiany? Dla mnie to jest nie do ogarnięcia.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
vita 20:56, 08 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4073
W Krakowie było dzisiaj ponad 30 stopni
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
ElzbietaFranka 21:13, 08 kwi 2024


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13888
U nas też 29 w cieniu. To co pokazują na mapach to ni jak się ma do realiów.

Nie mam cierpliwości do rarytasów roślinnych. Więc podziwiam podwójnie.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
vita 21:17, 08 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4073
mirkaka napisał(a)
Hmm, patrząc po listkach tej kwitnącej H. nobilis 'Cremar' to chyba jednak jest zwykła?
A jakie pylniki ma zwykła przylaszczka? Nigdy się nie przyglądałam.
Te siewki u Ciebie mają faktycznie różne listki, w kształcie, jedne pofalowane, drugie proste a marmurkowe.
Masz teraz fajną "robótkę" z siewkami przylaszczek, szukanie wielkanocnego zająca, to ekscytujące, też lubię tak wypatrywać czy coś nowego się pojawia Dlatego muszę co roku kupować coś nowego, bo bym się zanudziła w ogrodzie gdzie jest co roku to samo.


Zwykła, nobilis, zakwitła niebiesko, bo nie powtórzyła cech odmiany. Ale ma marmurkowe liście, ciemniejszy kolor kwiatów i piękne pylniki. Czekam na kwitnienie innych siewek, powtórzą bądź nie cechy, ale te o pofałdowanych, nakrapianych liściach mogą być podobne lub takie same jak H. Cremara. I zakwitnąć na różowo. Tak jest z siewkami

____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 21:19, 08 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4073
sylwia_slomczewska napisał(a)
Te o niezdecydowanym kolorze pewnie zapyliły się krzyżowo... różowa z niebieską


Też tak myślę
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 21:32, 08 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4073
Joku napisał(a)
Wspaniała prezentacja przylaszczek. Bardzo lubię twoje dywanowe nasadzenia. Jedno przenika się z drugim, pięknie to wygląda.
Też myślę o posadzeniu owej ciekawostki do gruntu bo nie ufam mojej staranności w doglądaniu. Jedynie widoczne wszędzie ślimaki mnie stopują. To chyba będzie rok ślimakowy .

PS! Jak ty identyfikujesz odmiany? Dla mnie to jest nie do ogarnięcia.


Dzięki Jola Bez obaw posadź do gruntu, u Mirki dobrze przezimowała, te siewki mają już trzy lata, najwyższa pora O ślimakach nagich nawet nie chcę wspominać i kiepsko to widzę. Przylaszczek ślimaki nie lubią, na szczęście W identyfikacji odmian Ty jesteś najlepsza
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 21:48, 08 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4073
ElzbietaFranka napisał(a)
U nas też 29 w cieniu. To co pokazują na mapach to ni jak się ma do realiów.

Nie mam cierpliwości do rarytasów roślinnych. Więc podziwiam podwójnie.



Kraków dzisiaj prażył się w cieple, sandałki, podkoszulki na ramiączkach, krótkie spodenki, na Kazimierzu siały zapachem kwitnące bzy. Uczestnicy wycieczki z Neapolu spotkani w hotelu, dziwili się, że cieplej było niż u nich
Dzięki za podziw Każdy ma swój pomysł na ogród, na wybór roślin, ma cierpliwości dość, bądź wcale, i to jest piękne
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies