Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

malwes 14:29, 12 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Drodzy,
Chcę posadzić u siebie dwa świerki serbskie ale mam kwaśną ziemię. Myślicie, że 2 worki po 50l odkwaszonego torfu pod każde drzewko wystarczy?
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Sebek 22:55, 12 wrz 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Możesz dodać po worku próchnicy odkwaszonej i worku torfu - wystarczy Wiosną będziesz mogła zwapnować ziemiię
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 14:53, 17 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MartaS napisał(a)


Danusiu doradź czy kupować serby (takie kopane z gruntu) teraz tzn na jesien czy lepiej na wiosnę?

chciałam zrobić taki szpaler żeby zasłonić się od sąsiadów- jak sadzić, co ile i jaka odleglosc od

ogrodzenia?

dziękuję i pozdrawiam Marta


Jesienne sadzenie - mam trochę uraz - najwięcej strat mamy przy sadzeniu właśnie jesiennym. Każdy termin jest dobry, ale najważniejsza w tym jest wielkość bryły korzeniowej, czyli jakość kopania. Bryły muszą być w balotach z juty i dość spore.

Sadzić w ziemię odkwaszoną (nie kwaśną) na małym wzniesieniu, nie przysypywać bryły za głeboko, musi być na pozomie gruntu, albo lekko wyżej no i wyściółkowaćx przed zimą.

Preferuję sadzenie kopanych - jednak wiosną. Pewniejsze. Wszystko zależy jaka zima będzie.

Sadzimy zależy co chcesz uzyskać - co 1,20 -1,50 m jeśli szpaler i w dowolnej odległości jeśli grupa drzew.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:54, 17 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
malwes napisał(a)
Drodzy,
Chcę posadzić u siebie dwa świerki serbskie ale mam kwaśną ziemię. Myślicie, że 2 worki po 50l odkwaszonego torfu pod każde drzewko wystarczy?


Wystarczy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
grembosia 19:46, 10 paź 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
Po przeczytaniu całego wątku jestem zdecydowana na Boże Narodzenie kupić w donicy sporego serba i tak wydaję co roku na cięte drzewko koło stówki, a potem wyrzucam. Na wiosnę, albo wczesniej kiedy nie będzie mrozów, wsadzę w docelowe miejsce w ogrodzie. Taki pomysł gdzieś już tu się przewinął.
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
Gardenarium 19:28, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, ale to drzewko trzeba kupować teraz, jest szansa na niezłe korzenie, bo teraz kupuje się świerki do ogrodu.

Bliżej świąt będą świerki na choinki, a więc korzenie będą miały "obciachane". a więc mała szansa na to, że będą żyły potem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaWB 20:25, 23 paź 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Danusia ma świętą rację chociaż nam się udało posadzić bożonarodzeniowego serba pięknie rósł, puścił nawet młode przyrosty, ale niestety nornice obkopały go dokumentnie i zakończył żywot. Gdyby nie nornice to by jeszcze żył, bo wiosną kupiliśmy dwa małe świerki z tej samej dostawy zimowej i rosną.
Też sugeruję sprawdzić korzenie jeśli kupujemy "choinkę" z myślą o wysadzeniu do ogrodu, bo faktycznie tak jest, że dosłownie karczują choinki do donic na święta, wkładają w glinę albo lepiej razem ze zmarzniętą gliną do donicy i takie to ledwo święta przetrwa...
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
KasiaWB 20:27, 23 paź 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
A ja proszę o naukę jak mam podcinać swoje serby wysokości ok. 1,90m, które raczej w szkółce nie były podcinane, aby się ładnie zagęściły? z góry dziękuję za odpowiedz.
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
KasiaWB 20:40, 23 paź 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Swoje serby kupowałam w szkółce, kopane wiosną i w belotach

tak wyglądały jeszcze w szkółce - i zastanawiam się jak je ciąć aby zrobiły im się piękne spódnice jak baletnice )


tu już u nas na działce po przywiezieniu przez właściciela szkółki sadziliśmy w kwietniu


w trakcie sadzenia


a tu już jako szkielet - tło dla rabaty



____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Gardenarium 22:27, 24 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasiu, ucinaj im w połowie wszystkie przewodniki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies