Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

moni 20:36, 19 sty 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Mam pytanie, czy jodłę koreańską i świerka kłującego można przycinac/formować, jeśli tak to kiedy i jak.
____________________
Mona
Sebek 21:15, 19 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
formować nie za bardzo...

Przycinać tak - tylko Ci chodzi Ci o to, żeby gęstniała czy żeby ograniczyć jej wzrost.

Jeśli to pierwsze to w maju gdy puszcza nowe przyrosty, a jak drugie to kiedy chcesz
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 21:35, 19 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Iglaki (oprócz sosen) przycina się zanim zaczną rosnąć, czyli przed wypuszczeniem przyrostów.

Przycinałam swoje dawne świerki kłujące, aby nie weszły na ścieżkę, na rozgałęzieniach pędów. Wtedy nie widać prawie cięcia. Wycina się przewodnik.

Można też ciąć normalnie nożycami szpalerowymi jak do strzyżenia topiarów.
Mocno ogranicza się im wzrost i tworzy bardzo kompaktowe formy. Ciągle tnę wielką daglezję dzięki czemu mam "beczkę" a nie wielgaśne drzewo iglaste.

Mocno tnie się iglaki także w ogrodzie pokazowym Bressingham - to przykład prowadzenia iglaków w sposób bardzo "kompaktowy".
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/75-ogrody-angielskie-bressingham-gardens-jesienia


Sosny tnie się a właściwie uszczykuje (skraca przyrosty) po wypuszczeniu nowych przyrostów w maju (ołowków).

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 11:37, 20 sty 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
właśnie o to mi chodzi aby mieć ich rozrost pod kontrolą i aby nie rozrosły się w wysokie 30m drzewa bo mam za mały ogród
____________________
Mona
Wieloszka 12:52, 20 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Gardenarium napisał(a)
Iglaki (oprócz sosen) przycina się zanim zaczną rosnąć, czyli przed wypuszczeniem przyrostów.

Przycinałam swoje dawne świerki kłujące, aby nie weszły na ścieżkę, na rozgałęzieniach pędów. Wtedy nie widać prawie cięcia. Wycina się przewodnik.

Można też ciąć normalnie nożycami szpalerowymi jak do strzyżenia topiarów.
Mocno ogranicza się im wzrost i tworzy bardzo kompaktowe formy. Ciągle tnę wielką daglezję dzięki czemu mam "beczkę" a nie wielgaśne drzewo iglaste.

Mocno tnie się iglaki także w ogrodzie pokazowym Bressingham - to przykład prowadzenia iglaków w sposób bardzo "kompaktowy".
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/75-ogrody-angielskie-bressingham-gardens-jesienia


Sosny tnie się a właściwie uszczykuje (skraca przyrosty) po wypuszczeniu nowych przyrostów w maju (ołowków).



Danusiu - mam pytanko: czyli jeśli na razie nie chcę ograniczać wzrostu iglaków, to nie ciąć wcale, czy właśnie ciąć od początku, bo dzięki temu się zagęszczą i lepeij rosną? Czytałam też gdzieś o uszczykiwaniu młodych przyrostów. Czy uszczykiwanie=wycinanie? Zamotałąm się w tym wszystkim
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Pwl 13:49, 20 sty 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Wieloszka napisał(a)

Iglaki (oprócz sosen) przycina się zanim zaczną rosnąć, czyli przed wypuszczeniem przyrostów.

Przycinałam swoje dawne świerki kłujące, aby nie weszły na ścieżkę, na rozgałęzieniach pędów. Wtedy nie widać prawie cięcia. Wycina się przewodnik.

Można też ciąć normalnie nożycami szpalerowymi jak do strzyżenia topiarów.
Mocno ogranicza się im wzrost i tworzy bardzo kompaktowe formy. Ciągle tnę wielką daglezję dzięki czemu mam "beczkę" a nie wielgaśne drzewo iglaste.

Mocno tnie się iglaki także w ogrodzie pokazowym Bressingham - to przykład prowadzenia iglaków w sposób bardzo "kompaktowy".
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/75-ogrody-angielskie-bressingham-gardens-jesienia


Sosny tnie się a właściwie uszczykuje (skraca przyrosty) po wypuszczeniu nowych przyrostów w maju (ołowków).



Danusiu - mam pytanko: czyli jeśli na razie nie chcę ograniczać wzrostu iglaków, to nie ciąć wcale, czy właśnie ciąć od początku, bo dzięki temu się zagęszczą i lepeij rosną? Czytałam też gdzieś o uszczykiwaniu młodych przyrostów. Czy uszczykiwanie=wycinanie? Zamotałąm się w tym wszystkim


Uszczykiwanie to takie delikatniejsze cięcie. Cięcie świerka w celu zagęszczenia było
fajnie pokazane w programie "Maja w Ogrodzie". Obejrzyj ten odcinek po 3:50. (link).

____________________
paweł
Gardenarium 14:16, 20 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Uszczykiwanie to dla mnie skracanie przy pomocu paznokci, czyli paluszkami.
A cięcie - to narzędziami
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ircia 12:28, 29 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
A ja mam pytani dotyczące możliwości cięcia cyprysika „Elwoodi„.
Mam posadzone dwa w ogrodzie i przyznam, że nie bardzo podobają mi się takie rosnące jak im natura przykazała. Oglądając różne Wasze ogrody widziałam, że cięcia iglaków potrafią zdziałać cuda. Czy mogę uformować również mojego „Elwoodi„? Ma ok.40 cm wys. i rośnie jak krzew. Najchętniej formowałabym z niego kulkę na pniu. Dałoby się to zrobić?

Po lewej stronie jeden z nich


____________________
Ogród Irci
Gardenarium 10:02, 31 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz zrobić dwie kulki na pniach- włożyć patyk żeby je od siebie oddzielić, ale te okazy są niskie, więc i figury będą niskie.

Jak chcesz to musisz je wyprowadzić na wyższe i wtedy zacząć cięcie.

Ale powiem Ci, że ja bym z nich nie robiła kulek na pniu. Co najwyżej stożki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ircia 13:03, 31 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Dzięki Danusiu, jak mówisz - tak zrobię!!! Ufam Twojemu doświadczeniu i dobremu oku
A kulki na pniu marzą mi się i to jak! Ale zacznę sie rozglądać za cisowymi i przeznaczę je na nową rabatę, o zrobieniu której myślę intensywnie, odkąd trafiłam na Ogrodowisko.
____________________
Ogród Irci
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies