Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Sklep

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie drzew i krzewów iglastych

moni
Love_is_power

Dodany 20:36, 19 sty 2012
Mam pytanie, czy jodłę koreańską i świerka kłującego można przycinac/formować, jeśli tak to kiedy i jak.

Dodany 21:15, 19 sty 2012
formować nie za bardzo...

Przycinać tak - tylko Ci chodzi Ci o to, żeby gęstniała czy żeby ograniczyć jej wzrost.

Jeśli to pierwsze to w maju gdy puszcza nowe przyrosty, a jak drugie to kiedy chcesz

Dodany 21:35, 19 sty 2012
Iglaki (oprócz sosen) przycina się zanim zaczną rosnąć, czyli przed wypuszczeniem przyrostów.

Przycinałam swoje dawne świerki kłujące, aby nie weszły na ścieżkę, na rozgałęzieniach pędów. Wtedy nie widać prawie cięcia. Wycina się przewodnik.

Można też ciąć normalnie nożycami szpalerowymi jak do strzyżenia topiarów.
Mocno ogranicza się im wzrost i tworzy bardzo kompaktowe formy. Ciągle tnę wielką daglezję dzięki czemu mam "beczkę" a nie wielgaśne drzewo iglaste.

Mocno tnie się iglaki także w ogrodzie pokazowym Bressingham - to przykład prowadzenia iglaków w sposób bardzo "kompaktowy".
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/75-ogrody-angielskie-bressingham-gardens-jesienia

Sosny tnie się a właściwie uszczykuje (skraca przyrosty) po wypuszczeniu nowych przyrostów w maju (ołowków).

moni
Love_is_power

Dodany 11:37, 20 sty 2012
właśnie o to mi chodzi aby mieć ich rozrost pod kontrolą i aby nie rozrosły się w wysokie 30m drzewa bo mam za mały ogród

Dodany 12:52, 20 sty 2012
Gardenarium napisał(a)
Iglaki (oprócz sosen) przycina się zanim zaczną rosnąć, czyli przed wypuszczeniem przyrostów.

Przycinałam swoje dawne świerki kłujące, aby nie weszły na ścieżkę, na rozgałęzieniach pędów. Wtedy nie widać prawie cięcia. Wycina się przewodnik.

Mocno ogranicza się im wzrost i tworzy bardzo kompaktowe formy. Ciągle tnę wielką daglezję dzięki czemu mam "beczkę" a nie wielgaśne drzewo iglaste.

Mocno tnie się iglaki także w ogrodzie pokazowym Bressingham - to przykład prowadzenia iglaków w sposób bardzo "kompaktowy".
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/75-ogrody-angielskie-bressingham-gardens-jesienia

Sosny tnie się a właściwie uszczykuje (skraca przyrosty) po wypuszczeniu nowych przyrostów w maju (ołowków).

Danusiu - mam pytanko: czyli jeśli na razie nie chcę ograniczać wzrostu iglaków, to nie ciąć wcale, czy właśnie ciąć od początku, bo dzięki temu się zagęszczą i lepeij rosną? Czytałam też gdzieś o uszczykiwaniu młodych przyrostów. Czy uszczykiwanie=wycinanie? Zamotałąm się w tym wszystkim

Dodany 13:49, 20 sty 2012
Wieloszka napisał(a)
Gardenarium napisał(a)

Danusiu - mam pytanko: czyli jeśli na razie nie chcę ograniczać wzrostu iglaków, to nie ciąć wcale, czy właśnie ciąć od początku, bo dzięki temu się zagęszczą i lepeij rosną? Czytałam też gdzieś o uszczykiwaniu młodych przyrostów. Czy uszczykiwanie=wycinanie? Zamotałąm się w tym wszystkim

Uszczykiwanie to takie delikatniejsze cięcie. Cięcie świerka w celu zagęszczenia było
fajnie pokazane w programie "Maja w Ogrodzie". Obejrzyj ten odcinek po 3:50. (link).

Dodany 14:16, 20 sty 2012
Uszczykiwanie to dla mnie skracanie przy pomocu paznokci, czyli paluszkami.
A cięcie - to narzędziami
ircia
P6030030

Dodany 12:28, 29 sty 2012
A ja mam pytani dotyczące możliwości cięcia cyprysika „Elwoodi„.
Mam posadzone dwa w ogrodzie i przyznam, że nie bardzo podobają mi się takie rosnące jak im natura przykazała. Oglądając różne Wasze ogrody widziałam, że cięcia iglaków potrafią zdziałać cuda. Czy mogę uformować również mojego „Elwoodi„? Ma ok.40 cm wys. i rośnie jak krzew. Najchętniej formowałabym z niego kulkę na pniu. Dałoby się to zrobić?

Po lewej stronie jeden z nich

Dodany 23:18, 29 sty 2012
Według mnie za mały na formowanie - teraz by z niego kulka wyszła

Dodany 13:50, 30 sty 2012
Sebku, a myślisz, że kiedy podrośnie to dałoby radę zrobić z niego coś na pniu? Czy raczej na pniach Bo ma więcej niż jedną „nóżkę„. Czy teraz wyciąć je i pozostawić go na jednym żeby rósł w górę? I za jakiś czas. jak podrośnie zacząć formować?