Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mini ogródek-maxi problemy czyli prośba o pomoc...

Pokaż wątki Pokaż posty

Mini ogródek-maxi problemy czyli prośba o pomoc...

motylla 08:53, 15 mar 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 588
Od dwóch i pół roku mieszkamy w bliźniaku z mini ogródkiem. Niestety nasza wiedza w tej dziedzinie była marna, gdy go zakładaliśmy. Teraz jest już o wiele lepiej. Jestem Wielką Teoretyczką, jednak wyobraźni nie mam za grosz Pomóżcie.
Docelowo marzeniem moim jest otoczenie się ścianami zieleni, zależy nam na uzyskaniu efektu zielonego zakątka. Co robić? Tylko nie każcie mi wrzucić granat i uciekać
A! I czym podsadzić katalpę? Może to kółko zlikwidować po prostu?

Ziemia - gliniasta ale nie za bardzo.

Dodaję zrobione przed chwila zdjęcie - czyli najbardziej aktualne.
Od lewej:
1. przy tarasowych schodkach rośnie niewidoczna teraz kępa Miskanta Olbrzymiego - cudnie widoczna z okna salonu.
2. Podsadzić bym ją chciała hortensją/różą/ niższymi trawami? - bo z przodu zostawia puste miejsce.
3. Laurowiśnia.
4. Hortensja ogrodowa pod agrowłókniną
5. Tuja taka kulista większa.
6. Świerk Conica.
7. LUKA - na drzewko jakieś?
8. Conica
9.Za nią mała jarzębina.
10.Miejsce na grilla.
Przód: - w tle tuje szmaragdy.
1.Sosna czarna.
2. Zakątek berberysi a przed nimi czterema jałowiec.
3. Hakuro.
4. Trzmielina.
5. Kosodrzewina.
6.Jałowiec
7. Bukszpan chyba
8.Kulka zaszczepionej jakiejś iglastej miniaturki (sosenki?)
9.Tuja kula duża, jak wcześniej po lewej.
10 Jakaś inna tuja mała taka krzewiasta bardziej.
11.Jałowiec
12. W rogu: magnolia od rodziców
13. Świerk błekitny szczepiony, taka kula wolnorosnąca.

Prawa strona:
1. Jabłoń ozdobna Ola.
2. Miejsce na ławkę/ huśtawkę?
3. Wierzba z kręconymi witkami.
4.Po prawej tuż przy tarasie sosna żółta a dalej - klon ginnala - ma mi i sąsiadce mojej stworzyć parawan, który na osłoni - nasze domy są położone każdy kolejno niżej, więc jak wychodzimy na tarsay to jesteśmy widoczni jak na patelni...
Proszę Was o propozycje, co mogę zrobić w tym naszym zakątku?

____________________
Małgosia - Na okrągło
Gardenarium 12:20, 15 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Motylla, ogródek nieźle wygląda, nie narzekaj tylko prostymi pomysłami upiększaj swój ogródek.

Katalpę i inne drzewa obsadź w "ramach" czyli na tych wysepkach daj biało obrzeżone hosty, albo kolorowe żurawki. Jabłonie po prawej ujmij także w ramy, ale jednakowe dla tych drzew.

Czyli jabłonie z hostami, katalpa z bordową lub pomarańczową żurawką.

Niskie iglaki za katalpą będziesz musiała przesadzić, za smutno i za mało roślin tam jest.





Drzewa w ramach, tu są podpowiedzi jak to się robi
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:21, 15 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popatrz na ogródek Magdalenka, jest bardzo podobny do Twojego, ale już na nowo zaaranżowany

http://www.ogrodowisko.pl/watek/991-ogrod-magdalenka
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:52, 15 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W lewym rogu możesz zrobić kolisty placyk otoczony ekranem z jednakowych roślin iglastych posadzonych jedna przy drugiej i przyciętych w zwarty ekran (cis lub tuje Smaragd - cięte na równo).

Placyk może być wysypany tłuczniem lub kamyczkami.

Wystarczy zrobić lustrzane odbicie tego projektu górne nasadzenia



Na tylną ścianę może też być taki układ roślin w kolorach jak jest namalowane, Tam potrzeba usunięcia pojedynczych iglaków, które nic nie wnoszą ciekawego.



Albo taki układ kolisty trawnika

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
motylla 12:52, 15 mar 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 588
Pani Danusiu, dwa dni czytałam Pani wątek, potem z dwa dni Sebka Jestem wdzięczna za szybką odpowiedź.
Wspaniały pomysł z tymi żurawkami - tak zrobię Chciałabym takie limonkowe może... Brakuje mi nasadzeń po bokach, takie to chaotyczne wszystko...
Taki narzekacz mi się włączył, bo się napatrzyłam na te ogrody
____________________
Małgosia - Na okrągło
moni 12:58, 15 mar 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
bardzo ładne małe miejsce do obsadzenia małe jest piekne jak to mawiają i ma duży potencjał
____________________
Mona
motylla 15:58, 15 mar 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 588
Mam nadzieję, że korzystając z Waszych wskazówek uda mi się ten potencjał wykorzystać... Pozdrawiam!
____________________
Małgosia - Na okrągło
EwaG 18:34, 15 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Witaj, dołączę do porad. Może warto wykorzystać jako motyw przewodnik kształt tarasu (?, wkażdym razie tego czego fragment widać na zdjęciach). Wg mnie za bardzo wcisnęłaś nasadzenia do płotu, choć linie rabat są ładne.
Poniżej moja propozycja linia rabat i początek modyfikacji nasadzeń. Powinny byc, jak to Danusia określa wyjewające się z rabat. Jak mi się wydaje w małych ogródkach popełniany jest często błąd, że sadzi się maciupinki szczepione na pniu. Takie rośliny są jak diamenty, ale ponieważ ogród to nie Merlin Monroe, załóżmy mu najpierw sukienkę.



____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
motylla 19:31, 15 mar 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 588
Ewo kochana, właśnie trzeba mi było zobaczyć No brak wyobraźni kompletny (co przełożyło się na miszmasz w ogródku) mam...
Zamysł wypelnienia tej przestrzeni podoba mi się bardzo - tylko:
1. Musi być grill, który tata mi kiedyś wymuruje
2. Ławeczka/huśtawka.
3. Rodzaje tych wypełniaczy - na przykład co między te Coniki? Drzewo? Krzew? Może powtórzyć Miskant ale np. dać zebrinusa?
Wiem, że na pewno poszaleję z żurawkami - ujednolica mi brzegi rabatek - zainspirował mnie przecudny ogród Magdalenka - dzięki Danusiu...
Jak na początek to już dużo wiem
____________________
Małgosia - Na okrągło
moni 19:56, 15 mar 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
nie wiem czy ci się spodoba szperałam w necie i znalazłam coś takiego; http://www.architekturakrajobrazu.info/projekty-glowna/56-projekty-ogrodow/1251-jak-zaprojektowa-miejsce-wypoczynku-w-bardzo-maym-ogrodzie
____________________
Mona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies