Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Bogusława

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Bogusława

Martek 12:55, 24 wrz 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
boguslaw_r_ napisał(a)
Dalsze poszukiwania i efekt ok. 1000 szt na ok 30 m2


Boguś czyżby mnie jakiś obiad ominął ?
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Martek 12:56, 24 wrz 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Iglaki na wyciągu oj mamusiu co tu się wyczynia )))))))))
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Daniela 14:56, 24 wrz 2012


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 4
Od dawna czytam ten wątek na forum. Przyznam, że spowodował u mnie radykalniejsze podejście do formowania drzewek, choć i tak do tej pory byłam dość odważna. Jednak tutaj znalazłam taką wiedzę, jakiej mi brakowało w przypadku większych drzew.
Sosna czarna została posadzona na działce jako jedno z pierwszych drzew. Najpierw rosła bez ingerencji, potem skracałam przyrosty (4 lata). Uzyskałam pokrój gęstej "szyszki". Nie mogłam uzyskać zgody męża na cięcie, bo jemu się taka podobała. Problem pojawił się wtedy, gdy na wiosnę zobaczyłam, że przyrostów staje się zbyt dużo i na dłuższą metę żadnego efektu (w stylu japońskim) nie osiągnę. Szukałam metody i w tym wątku ją znalazłam.

Zdecydowałam się przyciąć sosnę radykalnie, efekt tego widoczny jest na 2 zdjęciu. Mąż stwierdził, że "to bardzo ekspresyjna rzeźba". Trzeba mieć wyobraźnię, żeby widzieć "co będzie dalej".



Teraz drzewko wzbudza sensację jako "kamienne drzewko". Pierwsze zdjęcie pokazuje sosnę przed cięciem - dla porównania. Do uformowania pochyleń gałęzi użyłam sznurka, którym podwiązałam naciągi do płotu i do dobranych ciężarem kamieni. Sznurki są przywiązane do gałązek na osłonce z pasków włókniny wiatrochronnej (budowlanej). Idea jest taka, żeby było lekkie pochylenie "ciężaru", jakby od wiatru w prawo. Dlatego skróciłam troszkę gałązki po lewej stronie drzewka. Wykorzystałam naturalne zgięcie pnia na dole oraz wykorzystując jeden z przyrostów czubka nagięłam go i uwiązałam też w tę stronę.

Po tych radykalnych krokach obserwuję sosnę i koryguję obciążenia. Zauważyłam spore ożywienie w postaci nowych igieł, co pewnie jest dobrym objawem.

____________________
boguslaw_r_ 14:58, 24 wrz 2012


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
Martek napisał(a)

Dalsze poszukiwania i efekt ok. 1000 szt na ok 30 m2


Boguś czyżby mnie jakiś obiad ominął ?


Jest to obiadek wykwintny ale dla sroczek i innego ptactwa, znika w mgnieniu oka. Samo białko.
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
boguslaw_r_ 13:53, 25 wrz 2012


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
Daniela napisał(a)
Od dawna czytam ten wątek na forum. Przyznam, że spowodował u mnie radykalniejsze podejście do formowania drzewek, choć i tak do tej pory byłam dość odważna. Jednak tutaj znalazłam taką wiedzę, jakiej mi brakowało w przypadku większych drzew.
Sosna czarna została posadzona na działce jako jedno z pierwszych drzew. Najpierw rosła bez ingerencji, potem skracałam przyrosty (4 lata). Uzyskałam pokrój gęstej "szyszki". Nie mogłam uzyskać zgody męża na cięcie, bo jemu się taka podobała. Problem pojawił się wtedy, gdy na wiosnę zobaczyłam, że przyrostów staje się zbyt dużo i na dłuższą metę żadnego efektu (w stylu japońskim) nie osiągnę. Szukałam metody i w tym wątku ją znalazłam.

Zdecydowałam się przyciąć sosnę radykalnie, efekt tego widoczny jest na 2 zdjęciu. Mąż stwierdził, że "to bardzo ekspresyjna rzeźba". Trzeba mieć wyobraźnię, żeby widzieć "co będzie dalej".



Teraz drzewko wzbudza sensację jako "kamienne drzewko". Pierwsze zdjęcie pokazuje sosnę przed cięciem - dla porównania. Do uformowania pochyleń gałęzi użyłam sznurka, którym podwiązałam naciągi do płotu i do dobranych ciężarem kamieni. Sznurki są przywiązane do gałązek na osłonce z pasków włókniny wiatrochronnej (budowlanej). Idea jest taka, żeby było lekkie pochylenie "ciężaru", jakby od wiatru w prawo. Dlatego skróciłam troszkę gałązki po lewej stronie drzewka. Wykorzystałam naturalne zgięcie pnia na dole oraz wykorzystując jeden z przyrostów czubka nagięłam go i uwiązałam też w tę stronę.

Po tych radykalnych krokach obserwuję sosnę i koryguję obciążenia. Zauważyłam spore ożywienie w postaci nowych igieł, co pewnie jest dobrym objawem.




Witam idziesz w dobrą stronę, teraz znajdź wszystkie odrosty które wyrastają od spodu każdej gałązki i je spokojnie wytnij. pozostaną tylko te na boki, rób wszystko by nie rosła już na długość żadna gałązka, dla mnie ciut za długie, obrywaj wszystkie nowe odrosty na wiosnę, urywając 3/4 pędu, pozostaw 1/4 długości,
dłuższe pozostawiaj tylko jeśli chcesz mieć dłuższą gałązkę,pozdrawiam
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
Martek 13:55, 25 wrz 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Myślałam,że pogniotłeś mięsko ))))))))
Pozdrawiam i znikam
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
boguslaw_r_ 15:17, 25 wrz 2012


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
Martek napisał(a)
Myślałam,że pogniotłeś mięsko ))))))))
Pozdrawiam i znikam



Ptaszki to uwielbiają i tylko czekają aż dostaną nową porcje
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
nebel 15:10, 27 wrz 2012


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
boguslaw_r_ napisał(a)





Witam idziesz w dobrą stronę, teraz znajdź wszystkie odrosty które wyrastają od spodu każdej gałązki i je spokojnie wytnij. pozostaną tylko te na boki, rób wszystko by nie rosła już na długość żadna gałązka, dla mnie ciut za długie, obrywaj wszystkie nowe odrosty na wiosnę, urywając 3/4 pędu, pozostaw 1/4 długości,
dłuższe pozostawiaj tylko jeśli chcesz mieć dłuższą gałązkę,pozdrawiam

Bogusław, mam pytanie o cięcie odrostów i w ogóle cięcie gałęzi sosen.
W jakim terminie można to robić?
Kiedy najwcześniej można zacząć i kiedy koniecznie trzeba skończyć?
Czy można to robic do końca września? Czy lepiej skończyc tak jak wszystko do końca sierpnia?
Pozdrawiam.ewa
____________________
Ogród Nebel
boguslaw_r_ 14:11, 28 wrz 2012


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
nebel napisał(a)






Witam idziesz w dobrą stronę, teraz znajdź wszystkie odrosty które wyrastają od spodu każdej gałązki i je spokojnie wytnij. pozostaną tylko te na boki, rób wszystko by nie rosła już na długość żadna gałązka, dla mnie ciut za długie, obrywaj wszystkie nowe odrosty na wiosnę, urywając 3/4 pędu, pozostaw 1/4 długości,
dłuższe pozostawiaj tylko jeśli chcesz mieć dłuższą gałązkę,pozdrawiam

Bogusław, mam pytanie o cięcie odrostów i w ogóle cięcie gałęzi sosen.
W jakim terminie można to robić?
Kiedy najwcześniej można zacząć i kiedy koniecznie trzeba skończyć?
Czy można to robic do końca września? Czy lepiej skończyc tak jak wszystko do końca sierpnia?
Pozdrawiam.ewa


Praktycznie zawsze, ale sosny i inne iglaste bardzo płaczą jak nie są w stanie uśpienia, czyli późna jesień, zima , tj do końca lutego, poza tym nie wygląda to ładnie jak jest takie drzewko ulane żywicą .
Jeśli zima przedłuża się to nawet kwiecień nie będzie za późny, sosny pięcioigielne i żółte płaczą najbardziej i to najlepiej robić po prostu zimą, ale nie na mrozie, bo żywica zakleja powstałe rany.
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
nebel 17:34, 28 wrz 2012


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
Dziękuję za pomoc i bardzo obszerne wyjaśnienia Co do filmu to stawiałam również na to ,że wycina przewodniki. Napisz proszę kiedy i co daje wycięcie w młodej roslinie przewodnika?
A teraz najpierw zdjęcie

Dzisiaj wyciełam roślinę, która rosła obok. Póżniej postaram się uporać z tym pieńkiem.
A chodzi mi o pomoc przy tej kosodrzwinie. To niemłoda już roślina, trochę nad nią pracowałam, uszczykuję jej na wiosnę odrosty i jakiś czas temu obciełam przewodniki.Teraz 'korci mnie', żeby przede wszystkim obciąć jej dolne gałęzie, mogę to zrobić teraz czy lepiej poczekać tak jak radzisz?
No i najważniejsze - nie chcę jej pozwolić za bardzo urosnąć w górę. Co mogę robić w tym celu?
Jeżli pozwolisz poczekam na radę i wtedy ewentualnie dopytam o inne rzeczy
pzdr.ewa
____________________
Ogród Nebel
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies