Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W Gąszczu u Tess

Pokaż wątki Pokaż posty

W Gąszczu u Tess

Tess 15:34, 09 sty 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12101
Pszczelarnia napisał(a)
Tess, ja w sprawie kulek z cisa 'Hillii'.
Mam jedną większą. Z niego nie uzyskamy takich pękatych kulek. On rośnie gęsto ale u dołu jest szczupły. Dół nigdy nie będzie tak gruby/szeroki jak góra.
Obiecuję pokazać 15-letnią kulkę kształtowaną od małego. Swojego 'Hillii' muszę zamienić na inna figurę geometryczną.

Ale fakt, igły na piękne i zieleń głęboką.

Chyba, że właśnie chodzi o inny efekt, to sprawa nieważna - przedawniona uwaga.


Hmmm, czyli że moje kulki które na razie wydają się szerokie od dołu, raczej szersze już nigdy nie będą?



Dobrze rozumiem? Co do zasady one nie mają być jakieś wielkie, gęstość nasadzenia na to nie pozwala, ale jednak mają być większe niż teraz są... No i kształtniejsze...
Idę zobaczyć tę Pszczółkową kulkę.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Pszczelarnia 16:46, 09 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nie umiem wytłumaczyć, ale one nie przybiorą u dołu na szerokość. Zrobię zdjęcie jutro. 'Hilli' od dołu rosną tak skośnie do góry. Bo tak mają ułożone po prostu gałęzie. Chyba że chodzi o takie kulki nienapuszone a szczupło startujące od dołu. Najlepszy byłby baccata albo nawet złote. Lepsza jest kulka z cieńszych drobniejszych gałęzi.

Może się mylę, jednak. To tylko obserwacje, niech ktoś to zweryfikuje.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 20:38, 09 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wstawiam fotki tego dorosłego, odkarmionego, wypasionego delikwenta z 2012, tutaj, żeby zachować ciągłość wywodu (potem usuń albo nie):



Nowe zrobię.





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
paniprzyroda 20:44, 09 sty 2015

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Dywagacje o cięciu cisów podczytuję, czeka mnie cięcie dwóch kul wiosną. Kupione na rynku. Jakie? Pani, cis to cis
____________________
Dwa ogrody
Pszczelarnia 23:21, 09 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tess, wybacz moją dociekliwość. Jeszcze wrzucę to, co Pani przyrodzie odpowiedziłam:
on był zabiedzony, zabrałam go od siostry z piasku pod okapem domu. Posadziłam na pełnym słońcu w samym kompoście. Natychmiast się odwdzięczył. Wody mu nie brakowało bieżącej (nie stagnującej). Ale jestem przekonana, że z Hillii trudno zrobić taką "angielską" kulę pękatą. Gałązki tego cisa idą po skosie do góry i widać, że dół ma szczuplejszy. Sadząc sama cisy, zrozumiałam naukę Danusi o do-cis-kaniu sadzonek. Hilli mi się ciężko styka na dole. Trzeba na to zwracać uwagę przy sadzeniu dużych egzemplarzy.Wydaje się, że skoro góra się styka, to jest dobrze. Ale czasami powstają prześwity na dole - ja musiałam łatać. T. baccata jest pod tym względem idealny ale rośnie szeroko (do 1m trzeba się liczyć), dobry na porządne żywopłoty.

I jeszcze zauważyłam - młode cisy trzeba drastycznie ciąć. One potem szybciej rosną.

Wstawiam kulę (w takcie tworzenia) z t. baccata - zdjęcie robocze z listopada. Jest inny układ gałązek, lekko poziomo nawet (a za nią Hilli w przegrodzie)



A tutaj żywopłot z Hilli, widać przyrosty sterczące i widać prześwity na dole:

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Tess 05:26, 10 sty 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12101
Pszczółko, dziękuję za tak wnikliwą analizę możliowości kulkowych cisa Hilli
No cóż, kiedy je kupowałam (2012 lub 2013) moja wiedza o cisach sprowadzała się do:
"cis to cis" oraz "Wojtek na żywopłot się nie nadaje"
Nie czułam tych różnic, bo i z cisami zerowe doświadczenie dotąd miałam.
Od jakiegoś czasu je widzę, a i Toszka wykład tu onegdaj zrobiła nt. wyższości baccaty w formowaniu.

Co zrobiłam, to mam Będę obserwować - zobaczymy, czym to się skończy.


Jeśli będą brzydkie całe, dostaną z tego miejsca eksmisję. Jeśli brzydki będzie dół tylko, utopię je w trawach lub innych carexach

Twoja kulka z baccaty piękna jest.

Zdjęcia proszę zostawić, są o tyle poglądowe co cudownie klimatyczne.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 05:35, 10 sty 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12101
Gosiu-Malkul - wstążki trzymają się dzielnie, bo u mnie wprawdzie też wieje, ale teren jest osłonięty dość, to wiatr nie może sobie pohulać tak, jakby chciał.

U mnie znowu pod górkę
Szkoda, że wraz z odejściem starego roku nie odeszły też problemy i kłopoty

Wszystkim macham Bardzo bardzo.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
gusiarz 13:34, 11 sty 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Tesiu... przychodzę z promyczkiem słońca by smutki odegnać ... pamiętam o tła i trzymam kciuki by wszystko się odczarowało.
U nas tak wiało, że wysoką donicę z choinkiem przewróciło. Ale szkód żadnych oprócz sprzątania rozsypanej ziemi nie było na szczęście
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
Joku 14:14, 11 sty 2015


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12207
Tessi, przeganiam twoje problemy i kłopoty. Sio, sio, sio idźcie sobie.
Dołączę się do dyskusji o kulkach z cisa. W poprzednim ogrodzie miałam dwie sztuki, nie wiem dokładnie jaka odmiana (Hicksii lub Hilli). Wyszły mi z nich walce. Ale cięte zostały dość późno, więc nie wiem jak by się zachowywały gdybym zaczęła je ciąć od początku. Dół wyszedł niestety chudy, góra znacznie grubsza. Wstawię zdjęcia u siebie.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
beta 07:57, 12 sty 2015


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
cześć....pisałam wcześniej ale posta mi wcięło...Twój ogród bardzo cieszy moje oko
buziaki
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies