Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W Gąszczu u Tess

Pokaż wątki Pokaż posty

W Gąszczu u Tess

Tess 11:22, 08 sty 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
Dziewczyny, jesteście kochane

Nie mam czasu, żeby odpowiedzieć, ale zajrzałam na chwilkę, ponieważ obiecałam Kasi, że jej pokażę, jak się robi spódniczkę.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 12:36, 08 sty 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
No mówiłam przecież, że nie mam czasu Przepadłam, ale już jestem.

Aby uszyć spódniczkę z koła, musimy znać dwa wymiary:
- obwód pasa
- długość spódniczki.

Od tych dwóch wymiarów zależy bowiem, ile materiału potrzebujemy, a od obwodu pasa – czy spódniczka będzie dobrze leżała (co ma znaczenie jeżeli ma być wszyta w pasek).

Wyrój spódniczki opiera się na wzorze na obwód koła, czyli Ob=2πr (Ob. – obwód pasa, r - promień koła).
Pamiętamy z podstawówki, że π=3,14
Przekształcając wzór: r= Obwód : 2 x π
Jeżeli zatem obwód w pasie wynosi 75 cm (nie było tyle w przypadku mojej modelki, ale taki wymiar przyjmiemy do wyliczeń), to: r=75:6,28 czyli 12 cm. To będzie promień wykroju w pasie.
Długość „mojej spódniczki” wynosiła 40 cm. Zatem długość wykroju (podkroju pasa i długości spódniczki) wynosi 52 cm. Musimy do tego dodać zapas na podłożenie na dole. Ja proponuję nie robić zbyt szerokiej listwy (podłożenia), bo może się marszczyć i brzydko wyglądać. Ale – jeśli spódniczka miałaby „rosnąć wraz z dzieckiem”, można zrobić większy zapas. Tak radzi Asia (nawigatorka), a ponieważ ma dziewczynki i zdolne ręce, to jej należy się słuchać


Tak wygląda schemat wykroju na spódniczkę. Uwaga, to jest połowa spódniczki! Po ułożeniu jej na złożonym materiale, będziemy mieć całe koło.




Ponieważ nie mam tez czasu aby opisać wszystko, a i nie wiem, czego nie wiecie, odpowiem na każde pytanie.

Od razu zaznaczę, że jeśli spódniczka ma być w gumkę, a nie wszyta w pasek, to obwód pasa należy przyjąć większy, niż w rzeczywistości. Ile? Nie wiem – tak, by dało się ją włożyć przez pupę

W necie jest masa filmów o szyciu spódnicy z koła/półkoła. Mnie spodobał się (z wybieranych na szybko) ten, choć szyje się tu inną nieco spódniczkę (z półkoła i z dodatkowymi zakładkami). Ale dla kogoś, kto nie ma żadnego doświadczenia w szyciu może być przydatny ze względu na to, jak instruktażowo pokazuje dodawanie materiały na zapasy (na podłożenie na dole i wszycie w pasek).
http://www.modowakrawcowa.pl/2013/09/spodnica-z-pokola.html

Ja nie robię wykroju na papierze. Odmierzam od razu na materiale, używając miarki krawieckiej (dokładnie tak, jak w tym filmiku)


____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
kasia_w 13:15, 08 sty 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Dziękuję za jasny instruktaż
No właśnie, dobrze że dodałaś o gumce- moja mała strasznie szybko teraz rośnie i paseczek nie ma sensu
No to lecę kupować dresówkę
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
Mysza 13:19, 08 sty 2016


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
Też mam maszynę na strychu.
Nie mam jednak ostatnio weny na szycie.
Macham.
____________________
Gosia
Pszczelarnia 13:21, 08 sty 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tess napisał(a)
No mówiłam przecież, że nie mam czasu Przepadłam, ale już jestem.

Aby uszyć spódniczkę z koła, musimy znać dwa wymiary:
- obwód pasa
- długość spódniczki.

Od tych dwóch wymiarów zależy bowiem, ile materiału potrzebujemy, a od obwodu pasa – czy spódniczka będzie dobrze leżała (co ma znaczenie jeżeli ma być wszyta w pasek).

Wyrój spódniczki opiera się na wzorze na obwód koła, czyli Ob=2πr (Ob. – obwód pasa, r - promień koła).
Pamiętamy z podstawówki, że π=3,14
Przekształcając wzór: r= Obwód : 2 x π
Jeżeli zatem obwód w pasie wynosi 75 cm (nie było tyle w przypadku mojej modelki, ale taki wymiar przyjmiemy do wyliczeń), to: r=75:6,28 czyli 12 cm. To będzie promień wykroju w pasie.
Długość „mojej spódniczki” wynosiła 40 cm. Zatem długość wykroju (podkroju pasa i długości spódniczki) wynosi 52 cm. Musimy do tego dodać zapas na podłożenie na dole. Ja proponuję nie robić zbyt szerokiej listwy (podłożenia), bo może się marszczyć i brzydko wyglądać. Ale – jeśli spódniczka miałaby „rosnąć wraz z dzieckiem”, można zrobić większy zapas. Tak radzi Asia (nawigatorka), a ponieważ ma dziewczynki i zdolne ręce, to jej należy się słuchać


Tak wygląda schemat wykroju na spódniczkę. Uwaga, to jest połowa spódniczki! Po ułożeniu jej na złożonym materiale, będziemy mieć całe koło.




Ponieważ nie mam tez czasu aby opisać wszystko, a i nie wiem, czego nie wiecie, odpowiem na każde pytanie.

Od razu zaznaczę, że jeśli spódniczka ma być w gumkę, a nie wszyta w pasek, to obwód pasa należy przyjąć większy, niż w rzeczywistości. Ile? Nie wiem – tak, by dało się ją włożyć przez pupę

W necie jest masa filmów o szyciu spódnicy z koła/półkoła. Mnie spodobał się (z wybieranych na szybko) ten, choć szyje się tu inną nieco spódniczkę (z półkoła i z dodatkowymi zakładkami). Ale dla kogoś, kto nie ma żadnego doświadczenia w szyciu może być przydatny ze względu na to, jak instruktażowo pokazuje dodawanie materiały na zapasy (na podłożenie na dole i wszycie w pasek).
http://www.modowakrawcowa.pl/2013/09/spodnica-z-pokola.html

Ja nie robię wykroju na papierze. Odmierzam od razu na materiale, używając miarki krawieckiej (dokładnie tak, jak w tym filmiku)




Tess, czytam, czytam i czytam ..... . Ale nie będę szyła spódnicy. Chcę natomiast "prosto" wykroić koło pod serwetę na stół okrągły. Składam w 4 i rysuję ręcznie. Mam zeza i muszę użyć przyrządu, jak to wyrysować?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 13:26, 08 sty 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tess napisał(a)




Jest taki artysta Christo - instalator. On Reichstagu lepiej nie okrył.
Genialne i kolory pięknie dobrane.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
siakowa 21:54, 08 sty 2016


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
Poka snieg
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
MirellaB 11:16, 10 sty 2016


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Tess szyjesz?
Ja nie znoszę szyć, niedawno to nawet guziki na kropelkę przyklejałam byle nie szyć
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Tess 16:28, 10 sty 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
Dzisiaj jedyny dzień w roku! Gramy!
Latorośl moja jest szefową sztabu harcerskiego. Już siódmy raz szefuje, a od kiedy zbiera, to juz nawet nie pamiętamy.



Wrócę to odpowiem. Teraz lecę, bo robię za wsparcie logistyczne dla sztabu. Mus zawieźć żarełko dla wolontariuszy.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Juzia 16:32, 10 sty 2016


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38743
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies