Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

marcin_pacyna 17:21, 01 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Witam. Mam prośbę o pomoc. Posadziłem rok temu we wrześniu cyprysik (chyba, że to jest jakiś jałowiec, nie jestem pewien - fotka poniżej). Ukorzenił się, przetrwał zimę, ładnie puścił na wiosnę. I nagle w przeciągu ostatnich 2 tygodni usechł.

Oto co zrobiłem przy nim w ostatnim czasie:
- lekko związałem w środku pędy ze sobą, żeby go zacieśnić
- puściłem linię kroplującą (chodzi od 2 tygodni mniej więcej).

Piszę o tym, żeby było wiadomo, co się przy nim robiło. Natomiast on usechł, więc linia raczej nie jest powodem. Początkowo nawet myślałem, że ma za mało wody, bo zrobił się ciemnozielony, ale dzisiaj dotknąłem go i jest suchy. Ziemia jest wilgotna, mierzyłem - linia "jedzie" codziennie, wszystkie rośliny obok cudnie odżyły.

Co z nim zrobić? Czy to może być początkowy objaw fytoftorozy?
Przy sadzeniu rok temu wymieniłem prawie całą ziemię w tym miejscu (nie tylko pod nim, ale w tym całym zakątku).

Obecne fotki:





A to zdjęcia z kwietnia - taki ładny kolor miał aż do ostatnich 2 tygodni... (jest po lewej stronie fotki, niestety nie mam większego zdjęcia):



Gicek 15:55, 04 wrz 2016

Dołączył: 21 sie 2016
Posty: 13
Już wiem co "zżera" mi wierzbę-Krytoryjek!!Czy jest szansa na wytępienie delikwenta?

natka098 22:19, 04 wrz 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Mam problem z moją trzmieliną na pniu, po posadzeniu około maja, zamiast puścić nowe przyrosty, stała w miejscu, myślałam, że tak długo przyjmuje się, a tu taka niespodzianka, że zaczyna powoli "zdychać"

Czy coś jeszcze mogę zrobić? co jej jest?
____________________
Natalia - Mój zakątek
marcinek03 22:18, 07 wrz 2016

Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 35
Podpowiedzcie jak sie uchronic albo pozbyc szerszeni. Nie mozemy zlokalizowac gniazda na zespole ogrodow, bo nie wszystkich mozna do tego zmobilizowac, a nad moja dzialeczka przelatuja takie jak samoloty. Co najwazniejsze zaiwazylem, ze kilka sztuk ćpa na moim bzie. Co zrobic zeby pozbyc sie wszystkich. Moge.zalatwic tych kilka na bzie, ale pewnie przyleca inne. Wyciac bez?
alexf 15:52, 12 wrz 2016

Dołączył: 12 wrz 2016
Posty: 2
Witam serdecznie,

mam problem z moim drzewkiem pomarańczowym. Zdecydowanie dopadł go jakiś szkodnik, ponieważ opadają mu listki. Rosną nowe i opadają. Co zrobić?
Gardenarium 18:28, 13 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
natka098 napisał(a)
Mam problem z moją trzmieliną na pniu, po posadzeniu około maja, zamiast puścić nowe przyrosty, stała w miejscu, myślałam, że tak długo przyjmuje się, a tu taka niespodzianka, że zaczyna powoli "zdychać"

Czy coś jeszcze mogę zrobić? co jej jest?


Wyrzuć szmatę to jej się polepszy, napowietrz glebę, kompostem zasil. Sprawdź czy nasad pnia nie gnije w szmacie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:28, 13 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
alexf napisał(a)
Witam serdecznie,

mam problem z moim drzewkiem pomarańczowym. Zdecydowanie dopadł go jakiś szkodnik, ponieważ opadają mu listki. Rosną nowe i opadają. Co zrobić?


Zapewne ma miseczniki, bo uwielbiają te drzewka. Sprawdź na spodniej stronie liścia czy nie ma malutkich tarczek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
natka098 18:49, 13 wrz 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Gardenarium napisał(a)


Wyrzuć szmatę to jej się polepszy, napowietrz glebę, kompostem zasil. Sprawdź czy nasad pnia nie gnije w szmacie.


Dziękuję za odpowiedź, ale ja nie mam tam szmaty, tak na zdjęciu wygląda, bo dopiero co podlałam i taka czarne błyszczące błoto się zrobiło.

Ale niestety sprawa nieaktualna, bo w ciągu 2 dni wszystkie listki zżółkły i spadły., więc pozostaje tylko wykopać i wyrzucić.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Izabela1603 20:17, 13 wrz 2016

Dołączył: 21 mar 2015
Posty: 33
Niestety moja śliwę coś dopadło. Co to takiego?
____________________
Moj skrawek ziemi pod norweskim niebem.
Mazan 21:23, 13 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
To zgorzel kory. Drzewo powinnaś usunąć. Możliwe, że zgorzel jest infekcją wtórną jednak infekcja pierwotna jest mało widoczna. Nie wiem też jakimi środkami dysponujesz lub jaki możesz zakupić.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies