Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

rafal_cymann 22:10, 21 sie 2016

Dołączył: 02 paź 2015
Posty: 9
witajcie mam podobne objawy na ligustrze i nie potrafię określić czy jest to antraknoza czy plamistosc liści. Pomozecie?
katel 22:11, 21 sie 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Proszę o pomoc. Na różach mam mączniaka prawdziwego. Na dereniu podejrzewam plamistość liści derenia.

Na wiciokrzewie mączniak prawdziwy i coś jeszcze?



Zbieram opadłe liście, pryskałam wszystko 4 dni temu Amistarem (doradzono mi w sklepie). Mam jeszcze Topsin - użyć go po 7-10 dniach i czy coś jeszcze zastosować?
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Gicek 23:05, 21 sie 2016

Dołączył: 21 sie 2016
Posty: 13
Witam, pomocy.Walczę od dwóch miesięcy o zdrowie mojej wierzby całolistnej (jedna już uschła).Wydaje mi się że to przędziorek.Opryskuje na przędziorka i pleśnie i był moment ,że zauważyłam poprawę ale w ciągu ostatnich kilku dni ewidentnie usychają dwie grube gałęzie.Bardzo proszę o diagnozę bo ręce mi opadają.
Mazan 15:27, 22 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mulot

Jeżeli nie będzie za późno rośliny mogą tylko podziękować. Rdza potrafi zniszczyć pąki dlatego termin jest tak ważny.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 15:30, 22 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Rafal_cymann

To antraknoza czyli opadzina liści.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 15:53, 22 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Katel

Podejrzewasz i dopuściłaś do pełnego rozwoju grzyba. Dereniowi przyda się jeszcze na koniec Coś z chlorotalonilem /Gwarant, Guliwer/. Wiciokrzew ma klasycznego mączniaka prawdziwego - najgroźniejszą chorobę tych roślin, dlatego dołącz do podanego zestawu Amistar, Topsin po 14 dniach Sportak/Mirage. Pamiętaj, że mączniak zimuje na żywej roślinie w pączkach. Martwe go nie interesuje, gdyż nie jest saprofitem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 16:09, 22 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gicek

Czym opryskiwałeś? Usychające gałęzie mogą oznaczać różne choroby, a wierzby są bardzo podatne. Myślę, że może to być zamieranie pędów, ale to tylko gdybam. Zrób dobre foto najbardziej charakterystycznych objawów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katel 20:54, 22 sie 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Mazan napisał(a)
Katel

Podejrzewasz i dopuściłaś do pełnego rozwoju grzyba. Dereniowi przyda się jeszcze na koniec Coś z chlorotalonilem /Gwarant, Guliwer/. Wiciokrzew ma klasycznego mączniaka prawdziwego - najgroźniejszą chorobę tych roślin, dlatego dołącz do podanego zestawu Amistar, Topsin po 14 dniach Sportak/Mirage. Pamiętaj, że mączniak zimuje na żywej roślinie w pączkach. Martwe go nie interesuje, gdyż nie jest saprofitem.



Pozdrawiam

Bardzo Ci dziękuję! Z dereniem pierwszy raz miałam kłopot, nigdy wcześniej mi nie chorował.
Pani w sklepie zapewniała, że Amistar załatwi wszystko ale tak myślałam, że to by zbyt piękne było.
Dobrze, że info o zimowaniu mączniaka dopisałeś to się nie będę wysilała na zbieranie opadłych płatków a z tym zimowaniem w pąkach to po tych trzech opryskach mączniak zostanie wybity czy powinnam porażone pędy powycinać?
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Monka 21:15, 22 sie 2016


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
Mazan napisał(a)
Monka

Plamistość liści hortensji - oprysk Bravo/Gwarant/Guliwer i po 7 - 10 dniach Topsin lub Sarfun bądź Sportak. Jeśli plamy będą się powiększać - powtórzyć zabieg.



Pozdrawiam


Mam jeszcze prośbę czy to normalne, że jak jest plamistość liści to liście żółkną, poszłam dziś opryskać topsinem , po Gwaranta i Guliwera muszę skoczyć do specjalistycznego sklepu (Topisn miałam w domu), wklejam zdjęcie poglądowe , mokre liście to Topisn, a może ona za blisko posadzona sosny ?


____________________
Monika ogród i co dalej
Ela147 23:40, 22 sie 2016

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 5
Pszczelarnia napisał(a)


Nic im nie będzie. Nie martw się. Tylko coś Ci je podjada i może jakaś dziurkowatość jest jak przy pestkowych - ale to nie tragedia. Musisz im dawać więcej wody i muszą mieć lżejszą glebę. Ja bym się nie martwiła.
Wszystkie azalie tak mają na tym stanowisku?


Pszczelarnia, dziękuję. te dziurki to opuchlak, dzielnie z nim walczę każdego wieczora. Tak, wszystkie azalie tak wyglądają, ale wody to mają dużo, tylko z ta ziemią to teraz nie wiem. Ogrodnik, ktory przygotował ogród zapadł się pod ziemię, a ziemia była gliniasta chyba nie przygotował dobrze podłoża i dlatego boi się pokazać
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies