Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

marcin_pacyna 17:51, 29 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Witam.
Pomocy, co się stało mojej sośnie (nie wiem, jaki to "model"). Nagle zrobiła się w połowie żółta.
Obok stoją 3 inne (ale inne rodzaje), wszystko jest ok.
Wodę ma (kroplownik). Czyżby umiejscowienie na skalniaku jej nie pasowało? Ziemia jest odpowiednia. Sosna ma jednak swoją historię: przez zimę stała w doniczce. Myślałem, że nic z niej nie będzie, ale na wiosnę wsadziłem do ziemii. Przyjęła się, puściła nowe igły i teraz na jesień taka niespodzianka....
Stało się to nagle.






Kasya 19:00, 29 wrz 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41917
marcin_pacyna napisał(a)
Witam.
Pomocy, co się stało mojej sośnie (nie wiem, jaki to "model"). Nagle zrobiła się w połowie żółta.
Obok stoją 3 inne (ale inne rodzaje), wszystko jest ok.
Wodę ma (kroplownik). Czyżby umiejscowienie na skalniaku jej nie pasowało? Ziemia jest odpowiednia. Sosna ma jednak swoją historię: przez zimę stała w doniczce. Myślałem, że nic z niej nie będzie, ale na wiosnę wsadziłem do ziemii. Przyjęła się, puściła nowe igły i teraz na jesień taka niespodzianka....
Stało się to nagle.




sosny o tej porze roku zolkna i traca igly
niepokojace moze byc tylko jesli sie cos dzieje z iglami na czubkach, jesli to tylko starsze igly to zjawisko normalne
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
marcin_pacyna 19:09, 29 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Kasya, wiadomo że każda sosna traci prędzej czy później igły, nie ma takiej, która miałaby je wiecznie. Ale myślisz, że jest możliwe, aby tak mała sosna (2 lata) zgubiła połowę swoich igieł? Wiem, że najbardziej wytrwałe sosny gubią igły 6-letnie (jeśli się nie mylę), natomiast nie mam pojęcia, czy jest możliwe, żeby sosna gubiła igły 1 lub 2 letnie.
Pozdrawiam
Kasya 19:44, 29 wrz 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41917
z tego co ja wiem to sosny zrzucaja 2 i 3 letnie igly, w koloejnym roku powinny odrosnac przynajmniej w czesci
sprzyja temu susza ale to zjawisko normalne, jak jest sucho moze byc bardziej nasilone
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
fefe_the_queen 21:02, 29 wrz 2016


Dołączył: 25 sie 2016
Posty: 4
Witam Was,
jestem Coś się dzieje z moimi rododendronami - (posadzone z miesiąc temu) wyglądają, jakby zmieniały kolor liści jesienią -są żółte i pomarańczowieją. Na liściach zauważyłam brązowe plamy (grzyb??) i spryskałam Dithane. Czy po tym oprysku tak zmieniły kolor ??
z góry dzieki za pomoc
Mazan 14:29, 30 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Fefe_the_queen

Podstawowa sprawa: jakie jest pH podłoża? Następna: jak są wsadzone rośliny? Czy nie za głęboko? Objawy wskazują na zaburzenia pobierania składników i należy zapewnić im właściwe środowisko. Brązowe plamy mogą być wtórnym objawem osłabionych roślin i wskazywać na początki szarej pleśni.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 17:22, 05 paź 2016


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Jodła koreańska i klon palmowy 'Atropurpureum' rosły blisko siebie. Wiosną z bólem serca wycięłam całkowicie zbrązowiałą jodłę (choć gałązki były giętkie, a pień po przepiłowaniu wyglądał na zdrowy).
Klonowi usunęłam wyschnięte gałązki aż do białego łyka oraz zabezpieczyłam maścią ogrodniczą. W ciągu całego sezonu podrósł niewiele i młode przyrosty latem wyschły. Większość liści też ma wyschnięte końcówki i są odbarwione jak na zdjęciu.
Co mogło być przyczyną niedomagania obu roślin?
Czy jest szansa na utatowanie klona?

____________________
Ela - Moja ostoja
Mentha 08:35, 06 paź 2016


Dołączył: 15 sie 2016
Posty: 223
Adela czy to ten klon z ogromnymi przyrostami ? Jodła była piękna aż żal... Mi też padła w tym roku. Najpierw była zalana a potem przesadzona ( w lipcu) do suchego miejsca i nie wytrzymała. Ale nie była taka ładna i duża jak Twoja
Gardenarium 18:03, 09 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elinka napisał(a)
Kochani co dolega moim cisom.
20 szt posadzone zeszlej jesieni niby ok a dzis zauwazylam ze 2 na srodku zolkna i maja jakies plamki zobaczycie zdjecia podpowiecie czy cos im jest i czy mozna jeszcze spryskac czy na wiosne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elinka 18:04, 09 paź 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Cis - Taxus

,
____________________
elinkowy-ogrod
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies