Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Wrzos 18:56, 13 lip 2014


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Na ubiegłorocznych przyrostach sosny fastigiata pojawiły się zbrązowienia końcówek igieł. Czy powinnam się martwić? Czy mogę jakoś pomóc mojej sosence?

MiraR 10:12, 14 lip 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Witam
Co podjada mi lipę a może to jakaś choroba grzybowa?Czym pryskać by uniknąć tego problemu.Tak mam co roku,na wiosnę śliczne zielone listki,w lecie taka siateczka.

____________________
Mazan 11:39, 14 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wrzos,
możliwości jest wiele od niedoborów po choroby grzybowe. Jeśli nie są to niedobory to oprysk dithane neo tec a po 2 tyg. topsinem. W przypadku niedoborów - uzupełnij / najczęściej magnez/.

Mira,
to robota owadów minujących, ale nie widać żadnej gąsieniczki. Mogą to być gąsienice motyli lub którejś błonkówki. Do oprysków stosuj owadobójcze actara, decis, karate, calipso, mospilan, konfidor, ... Wyjdzie cała litania. Gąsienice teraz schodzą do ziemi na przeobrażenie i przezimowanie. Pojawią się wiosną i wóczas też zacząć powinnaś od kwietnia walkę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MiraR 11:50, 14 lip 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Mazan ślicznie dziękuję za radę.A czy promanal na wiosnę powstrzymałby to robactwo na lipie? W tamtym roku miała też szpeciele,czym opryskiwać w takim przypadku i kiedy to robić? W jaki sposób od kwietnia zadbać by moja lipka miała piękne zielone liście i uniknąć tego robactwa?
____________________
Mazan 12:46, 14 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Promanalem zwalczyć możesz przędziorki, szpeciele i in. Owady minujące składaja jaja zwykle pod koniec maja i w czerwcu dlatego opryski zaczyna się pod koniec kwietnia, gdy pojawiać zaczynają się owady dorosłe. Owady po początkowym żerowaniu składają jaja na liściach - stąd konieczność oprysku pod koniec kwietnia. Teraz też jeszcze można, a nawet trzeba - zmniejszy to ich liczebność na wiosnę, gdyż na zimowanie schodzą w sierpniu do początku września zależnie od pogody i temperatury.
Promanalem opryskuj w okresie bezlistnym, ale w dniach z temp. dodatnią /min.+5 oC/ od późnej jesieni i na przedwiośniu /druga poł. lutego - marzeć/. Owadobójcze stosuj co 7 - 10 dni do kwitnienia lipy. Można wtedy nawet pozbyć się tego towarzystwa.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MiraR 13:54, 14 lip 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Mazan ślicznie dziękuję za pomoc i tak cenne rady.
Pozdrawiam
____________________
Lawnda 12:48, 15 lip 2014

Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 15
Witam
Coś atakuje moje roślinki.Czy to jakiś grzyb?Popryskałam miedzianem i oberwałam brązowiejące listki, ale niestety pojawia sie znowu.Co mogę zrobić?
Jasminowiec


Bez


Róża

Najgorzej jednak wygląda mój klon"princeton gold". Czy to mogą być przepalenia?Rośniej wpełnym słoncu. Mam go od roku.Liście bledną, potem brązowieją i opadają.


____________________
Mazan 15:40, 15 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lawnda,
pokazałaś niemal katalog chorób.
- jaśminowiec - wygląda to na antraknozę. Stosuj Score co 5 dni,
- bez - choroba bakteryjna. Może być pomocny Miedzian, po tygodniu Biosept. Powtórzyć. Czy pędy już też mają plamy?
- róża - czarna plamistość, b. częsta i groźna choroba tych pięknych kwiatów. Zapobieganie - utrzymywanie higieny w ogrodzie /sprzątanie liści, opryski zapobiegawcze np Bioczos, Biosept, i in./ oraz opryski w pierwszych dniach maja, w połowie maja i na początku czerwca Amistarem, Score, Topsinem. Teraz zabiegi mogą tylko ograniczyć występowanie, ale plamy pozostaną. Bezwarunkowo utylizować opadające liście.
- klon - poparzenie słoneczne. Przydałby mu się oprysk preparatem Asahi na wzmocnienie. Takiej wystawy słonecznej może nie przetrzymać.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Wrzos 21:59, 15 lip 2014


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Mazan, bardzo dziekuję. Zastosuję się. Na razie z dobrych rzeczy sosenka dostała tylko gnojówkę ze skrzypu. Dopiero muszę kupić nawóz, bo w domu mam tylko dolistny Pinivit, na który jest już chyba za późno.
Mam jednak pytanie czy najpierw można zastosować topsin, a później dithane, czy musi być zachowana kolejność o jakiej napisałeś?
Mazan, bardzo jeszcze raz dziękuję, za odpowiedzi w innych watkach również ... i za cierpliwość, wyrozumiałość i życzliwość
dominika_ 22:09, 15 lip 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Witam
Mam problem z moją pigwą pędy zaczynają obumierać a owoce powoli stają się takie jak na zdjęciu. Co może być przayczyną?
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies