Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

karwo27 23:45, 06 wrz 2014

Dołączył: 05 wrz 2014
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)


To nie są cyprysy, tylko cyprysiki (Chamaecyparis lawsoniana) (to duża różnica).

To co widzisz to objaw normalny, z powodu ciasnoty i braku światła tak się dzieje. Należy to otrzepać i wybrać, żeby brązowe gałązki nie szpeciły. Żadne opryski nie są potrzebne, a stałą wilgotność podłoża, bo gdy sucho jest, objawy się nasilają.

Pod drzewkiem na prawym zdjęciu widzę dużo chwastów, wypiel je, bo są konkurencją o wodę.


Dzięki za pomoc. Podlewam je czasami w obawie przed fytoftorozą, bo wszędzie sraszą tą chorobą. A jesień to jeszcze dobry czas po podlewanie iglaków?

Za pielnie wezmę się w końcu - ciągły brak czasu Dodatkowo obłożenie drzewek korą dobrze im zrobi? Korę przy iglakach można polewac woda?
PRZEMEK1985 09:08, 07 wrz 2014

Dołączył: 07 wrz 2014
Posty: 4
Witam

Jestem nowym użytkownikiem forum, aczkolwiek bywam tu od dawna i z zaciekawieniem przyswajam wiedzę, której jest tutaj całe mnóstwo

W kwietniu tego roku, zasadziłem na działce wierzbę iwa pendula. Drzewko na początku rosło i rozwijało się pięknie. Niestety od jakiegoś czasu obserwuję niepokojące mnie zmiany. Liście mojej wierzby zmieniły barwę oraz pojawiły się na nich plamy, które widoczna są na załączonych zdjęciach.

Nie mam doświadczenia w uprawie wierzby, przeszukałem internet w poszukiwaniu podpowiedzi co to może być za choroba, jednak nie udało mi się postawić jakiejkolwiek diagnozy. Proszę Was o pomoc w identyfikacji tego, co dzieje się z moją wierzbą
____________________
Gardenarium 07:35, 08 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
karwo27 napisał(a)


Dzięki za pomoc. Podlewam je czasami w obawie przed fytoftorozą, bo wszędzie sraszą tą chorobą. A jesień to jeszcze dobry czas po podlewanie iglaków?

Za pielnie wezmę się w końcu - ciągły brak czasu Dodatkowo obłożenie drzewek korą dobrze im zrobi? Korę przy iglakach można polewac woda?


Jesienią należy podlewać, żeby lepiej zniosły zimę, bo one transpirują zimą (są przecież zimozielone).Korę można polewać wodą, jak najbardziej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:44, 08 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
PRZEMEK1985 napisał(a)
Witam

Jestem nowym użytkownikiem forum, aczkolwiek bywam tu od dawna i z zaciekawieniem przyswajam wiedzę, której jest tutaj całe mnóstwo

W kwietniu tego roku, zasadziłem na działce wierzbę iwa pendula. Drzewko na początku rosło i rozwijało się pięknie. Niestety od jakiegoś czasu obserwuję niepokojące mnie zmiany. Liście mojej wierzby zmieniły barwę oraz pojawiły się na nich plamy, które widoczna są na załączonych zdjęciach.

Nie mam doświadczenia w uprawie wierzby, przeszukałem internet w poszukiwaniu podpowiedzi co to może być za choroba, jednak nie udało mi się postawić jakiejkolwiek diagnozy. Proszę Was o pomoc w identyfikacji tego, co dzieje się z moją wierzbą


Przemku, ta wierzba jest skazana na taki wygląd, nie dasz rady utrzymac ją aż do jesieni w idealnym stanie. Są różne choroby które atakują wierzbę, nie jest ona długowieczna. Parch wierzby, czerniak, rdza, bakteryjne więdnięcie pędów. plamistość liści. Jest tego mnóstwo, jak nie jedno, to drugie. Ja miałąm taką wierzbę, ale po kilku latach wykarczowałam. Przyczyna to brzydki wygląd, a potem po latach korona robi się "kołtuniasta" sporo gałązek zamiera, kiepski efekt i nie zdobi tylko szpeci. Ma jedną zaletę - jest tania w zakupie, ale moim zdaniem szkoda na nią miejsca i warto rojejrzeć się za bardziej wartościowym i ładnym drzewkiem.

Teraz to już żaden oprysk nie zmieni tych plam bo idzie jesień. Ale w sezonie, jeśli chcesz ją utrzymać - to opryskuj np Bravo lub Topsinem. Są chyba najbardziej uniwersalne na grzyba. Usuwaj porażone części rośliny. Ja dla przykłądu ogałącałam wierzbę jesienią z liści całkowicie. Gołe pędy lepiej wyglądały niż takie poplamione i brązowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Milena7770 07:45, 08 wrz 2014

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 152
Danusiu co do mojej trzmieliny, to tak może być to zalanie. Rośnie ona na takim jakby niższym piętrze i tam ze skarpy spływała woda, której w tym roku były ogromne ilości z powodu ciągłych opadów. Co z nią teraz robić, czy jest dla mniej ratunek? Czy wyrzucić i posadzić nową? ewentulanie coś innego?
____________________
Marzenie o ogrodzie - ogród Mileny
Gardenarium 09:30, 08 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz podnieść rabatę, wykopać najpierw trzmielinę, potem dosypać zyznej ziemi, uformować i sadzić od nowa. Jak będzie miałą dobre warunki odbije i za rok jej n ie poznasz. Przytnij suche gałązki.

Inne wyjście, na brzegu rabaty zrobić odwodnienie liniowe po całej długości. Wtedy odprowadzi się wodę od trzmieliny, jak masz gdzie odprowadzić, albo biobloki, wtedy woda będzie w bioblokach pod ziemią i będzie rozsączała się w okresie suszy..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
niezapominajka 10:20, 08 wrz 2014

Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 47
Witajcie, mam problem z kosodrzewiną. Rosną u mnie rozdzielone innymi roślinami 2 kosodrzewiny. I na jednej zaobserwowałam taką białą lepką wydzielinę tylko na nierozwiniętych stożkach wzrostu. Na drugiej tego nie ma. Co to może być?
mariola10 10:27, 08 wrz 2014

Dołączył: 21 sie 2014
Posty: 7
Witam serdecznie bardzo proszę o pomoc kwiaty hortensji limelight (mam pierwszy sezon) po kilku dniach deszczu zbrązowiały. Czy to choroba, czy tak one się zmieniają. Może mam czymś je opryskać. Dziękuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam
Piorunek 19:36, 09 wrz 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Zna ktoś odpowiedź na moje zapytanie?
____________________
niezapominajka 19:48, 09 wrz 2014

Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 47
Hmmm chyba musimy poszukać sami. ..
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies