Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 22:17, 09 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Niezapominajko

Wyglądem przypomina początki osutki jesiennej. Nie widać tylko przebarwień na igłach. Mimo wszystko opryskałbym amistarem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 22:29, 09 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mariola10

Na hortensjach znam się słabo, ale wiem, że lubią je choroby. Szczególnie szara pleśń atakuje kwiaty. U Ciebie może to tylko zbrązowienie wynikające z nadmiaru wilgoci w powietrzu. Myślę że wielbiciele tych kwiatów wiedzą więcej.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
niezapominajka 19:18, 10 wrz 2014

Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 47
Dziękuję za odpowiedź ale to chyba jednak nie jest to. Porównywałam w necie i u mnie nie są w ogóle zajęte igły, są tylko białe wierzchołki ze skroploną lepką wydzieliną.
Mazan 20:30, 10 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wydzielina przypomina żywicę czy jest bardziej płynna? Jaka jest jej konsystencja?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
niezapominajka 21:41, 10 wrz 2014

Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 47
Biała gęsta i lepka, tylko na czubku, igły są nieruszone.Szukałam w necie ale nie znalazłam.
Mazan 21:46, 10 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Niezapominajko

Czyli wszystkie dane wskazują na zwójkę sosnóweczkę. Maleńkie larwy wgryzły się do pączków szczytowych i stąd ten wyciek.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Piorunek 18:35, 11 wrz 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Pozwolę sobie ponowić post
Co to może być? Objawy pojawiają się na forsycji, funkiach i innych. Najbardziej charakterystyczne są te jasne plamki (wg mnie zdarte powierzchnie). Podłużne dziury występują tylko na niektórych liściach host.
____________________
ahorita 14:50, 12 wrz 2014

Dołączył: 12 wrz 2014
Posty: 5
Chciałam zapytać o kilka roślin z mojego ogrodu, dla których nie znalazłam osobnych wątków. Przede wszystkim actinidia (kiwi). Ma już pięć lat, nie owocuje. Żaden sprzedawca nie jest w stanie określić mi jakiej płci ma sadzonki, ja również, ponieważ tylko jeden egzemplarz zakwitł mi w tym roku pierwszy raz. Problem nie tyle polega na braku owoców, co na marnym wzroście i corocznym chorowaniu. Sadzonek mam trzy, ostatnia dokupiona z rocznym opóźnieniem. Na każdej z nich są jasne przebarwienia. Czy to brak potasu? Nie znalazłam na liściach żadnych szkodników. Najpierw żółkną, a potem pojawiają się na nich plamy i obumierają całe gałązki. I tak co roku. Co to za choroba i jak mogę jej przeciwdziałać?

Coś podobnego mam na hortensjach, ale tu nie ma czerwonych plam, liście opadają nie po zżółknięciu, ale po uschnięciu, a w dużych brązowych plamach jest biały nalot.







Chyba to samo jest na świecznicy, ponieważ na początku lata pół rośliny mi po prostu obumarło i grzyb (?) postępuje dalej. Z tym, że tutaj nie ma takiego ewidentnego żółknięcia.




Chciałam też zapytać o winobluszcz, od dłuższego czasu ma jasne przebarwienia na brzegach liści. Czy on jest po prostu niedożywiony? Czy brakuje mu potasu? Jeśli tak to jakiego środka mogę użyć i jak często to robić?




I na koniec winorośl. Wydaje mi się, że jest na niej mączniak. Pod liśćmi "mieszka" coś białego i wydaje mi się, że problem nie jest pojedynczy. Wszystkie owoce w tym roku zgniły. Jakie preparaty mogę zastosować, które można łączyć i przede wszystkim co jej jest? Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Mazan 20:18, 12 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ahorita

Na wszystkich fotkach widoczne niedobory składników, z tym że o hortensji pisałem, a winorośl ma mączniaka rzekomego. Teraz zwalczanie nic nie da, choć opryskać preparatami siarkowymi można. Właściwą ochronę zacznij wiosną. Aktinidia wykazuje niedobór azotu i - możliwe - magnezu. Swiecznica wykazuje niedobór magnezu i prawdopodobnie potasu. Winobluszcz trawnikiem zachwycony nie jest, ponadto drzewo skutecznie pozbawia go "środków do życia", również trawnik może blokować pobieranie składników /płytszy system korzeniowy/. Winorośli brak wapnia, magnezu i potasu.
Trudno jest właściwie oceniać zjawisko nie znając niektórych danych, myślę o glebie i jej zasobności w poszczególne składniki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aleksandra_g 11:13, 17 wrz 2014


Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 1736
czy takie zgrubienia na korzeniach liriope powinny mnie niepokoić?


edit. już mi doniesiono, że to normalne
____________________
Alex. Rzucona na głęboką wodę... zakładam swoją zieloną odskocznię
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies