Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

pasjonatkaam... 16:57, 02 cze 2015


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Ewa T jak Twój grujecznik? U mnie po oberaniu listków kolejne się pojawiają chore.
Mam kwaśną glebę pod nim,może zbyt kwasna..?
Podleję Biohumusem i zobaczę jak się będziew sprawował.
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
Mazan 19:19, 02 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
EwaT

Mogę tylko zauważyć, że podobne objawy na młodych liściach /nie wiem czy grójecznika/ powstają przy niedoborze boru, również niedobór miedzi objawia się na młodych liściach lecz ma nieco inny obraz.

Pozdrawiam


Pszczelarnia

Cis w przyswajaniu żelaza korzysta z mikoryzy dlatego, że jest rośliną gleb z dużym udziałem węglanu wapnia, choć określa się go jako roślinę tolerancyjną. Dlatego są pewne trudności w ustaleniu jego rzeczywistych potrzeb i są przez to stosowane dwukrotne uzupełnienia na wiosnę i pod koniec lata, gdy roślina 'robi zapasy'. Jeśli występują niedobory to ich przyczyna może tkwić w niewłaściwym odczynie.


Pozdrawiam

____________________
Mazan - Walerek
anka_ 20:09, 02 cze 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Kochani pada mój tulipanowiec, proszę pomóżcie.


____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Pszczelarnia 20:13, 02 cze 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To jest na pewno grzyb ale nie wiem jaki.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
EwaT 21:08, 02 cze 2015

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
pasjonatkaamatorka napisał(a)
Ewa T jak Twój grujecznik? U mnie po oberaniu listków kolejne się pojawiają chore.
Mam kwaśną glebę pod nim,może zbyt kwasna..?
Podleję Biohumusem i zobaczę jak się będziew sprawował.


Mój grujecznik bez zmian tj. dalej w te kropki i plamki. Ja też podlałam go biohumusem i na razie chodzę i patrzę...
____________________
EwaT 21:14, 02 cze 2015

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Mazan napisał(a)
EwaT

Choroba grzybowa to dopiero może być. Na razie są tylko dobre warunki.
Podejrzewam niedobory składników, które mogą być powodowanne niewłaściwym pH gleby. Jedne wystąpią w nadmiarze, inne staną się niedostępne.
Sprawdź odczyn i co jest pod spodem liścia.



Pozdrawiam


Pod spodem liścia nie widzę szkodników. Zmiany raczej właśnie od góry liścia się pojawiają - wpierw takie szarosrebrzyste przebarwienia, potem te plamki i zaschniete krawędzie. A jak sprawdzić czego może im brakować? Odczyn sprawdze i zdam relację. Mazan - bardzo Ci dziękuję za tą bezinteresowną pomoc.
____________________
Mazan 21:31, 02 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anka_

Kojarzę wygląd plam, ale jeśli to powiem - będzie blamaż na całe Forum. Bardzo podobnie wygląda cylindrocladium /tylko w powiększeniu/ na bukszpanie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anka_ 21:49, 02 cze 2015


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340



I co dalej ....? Niewiele jest informacji. Znalazłam to:
"W 2003 roku w szkółkach roślin ozdobnych stwierdzono po raz pierwszy występowanie grzyba Cylindrocladium scoparium. Obecność jego stwierdzono już w USA i w innych krajach, a straty wynikłe z powodu wypadania roślin sięgały nawet 70 %.....
Najskuteczniejszym sposobem zwalczania patogena jest palenie roślin bezpośrednio po zauważeniu objawów choroby"

Aż tak źle? Nie ma szans ratować takiej rośliny?
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Mazan 13:36, 03 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anka_

Możlwe, że pomocna będzie mieszanka topsinu 20ml + mirage 10g/10l wody. Zamiast mirage możesz dodać inny zawierający prochloraz.
Oprysk 3x co 10 - 14 dni.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Pszczelarnia 14:14, 03 cze 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A czy tak może wyglądać niedobór miedzi? Tylko te grzybowe obrączki są takie charakterystyczne na zdjęciu powyżej.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies