Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 17:56, 17 wrz 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Blackstork

Tak. To jeden z grzybów powodujących zamieranie wierzchołków pędów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
blackstork 21:13, 17 wrz 2015


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Mazan, co będzie najlepsze do opryskania, chyba że nie da się już nic zrobić?

____________________
Wojtek - Ogród etapami
Mazan 22:00, 17 wrz 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Blackstork

Należy przyjąć, że Saprol może być skuteczny, a po 10 - 14 dniach dithane. Od wiosny może być konieczna powtórka jeśli się pojawi, ale w odwrotnej kolejności.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Hana75 00:28, 18 wrz 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Mazan proszę o pomoc. Wydaje mi się, że to mączniak (na maciejkach).

I na ziemi, właściwie piasku...
Wykwitów na piasku było dużo i większość o powierzchni dłoni
Ziemię usunęłam 1-2 cm głębokości szpadlem. Później rośliny i ziemię-piasek opryskaliśmy Topsinem. Czy to wystarczy? Czy stosować jeszcze inny preparat?
Czy powinnam była przyciąć rośliny lub je wyrzucić?

Pozdrawiam
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
Mazan 07:39, 18 wrz 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Hana75

Wystąpiło zjawisko spotykane w uprawie doniczkowej. To intensywny rozwój grzybów pleśniowych. Trzeba było zastosować na spleśniałą glebę HT i byłoby po kłopocie, podobnie z maciejką. Systematyczne stosowanie OW i HT zapobiegłoby temu. To oznaka wzrostu wilgotności, zacienienia oraz braku przewietrzania, a także dużej ilości substancji org., której mikroby nie zamieniły w próchnicę wcześniej właśnie z powodu suszy.
Jeśli masz jeszcze pomidory, szczególnie pod osłoną to ostrzegam przed zarazą ziemniaczaną. U plantatorów stwierdziłem jej intensywny rozwój.
Topsin powinien wystarczyć, a na mączniaka wystarczą środki siarkowe.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Hana75 15:54, 18 wrz 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Mazan napisał(a)
Hana75

Wystąpiło zjawisko spotykane w uprawie doniczkowej. To intensywny rozwój grzybów pleśniowych. Trzeba było zastosować na spleśniałą glebę HT i byłoby po kłopocie, podobnie z maciejką. Systematyczne stosowanie OW i HT zapobiegłoby temu. To oznaka wzrostu wilgotności, zacienienia oraz braku przewietrzania, a także dużej ilości substancji org., której mikroby nie zamieniły w próchnicę wcześniej właśnie z powodu suszy.
Jeśli masz jeszcze pomidory, szczególnie pod osłoną to ostrzegam przed zarazą ziemniaczaną. U plantatorów stwierdziłem jej intensywny rozwój.
Topsin powinien wystarczyć, a na mączniaka wystarczą środki siarkowe.
Pozdrawiam


Mazan, bardzo Ci dziękuję za szybką odpowiedź.
Proszę wytłumacz mi co oznaczają skróty "HT" i "OW"? Mąż ma teraz nerwową sytuację w pracy. Siedzi tam od rana do późnego wieczora. W weekend też będą pracować. Muszę sama działać. Napisz jeśli to nie problem:
- czy powinnam zrobić profilaktyczny oprysk wszystkich krzewów i mniejszych roślin, jeśli tak, to czym?
- czy jeśli mój żywopłot 3 lata temu chorował na antraknozę stosowaliśmy Score, trzeba spisać go na straty? Niestety w tym roku znów ligustr chorował (choruje) Stosowane było Score i Topsin. Czy jest sens trzymać te krzewy, czy należy wyrzucić i posadzić inne?
- czy co roku powinniśmy stosować jakieś środki prewencyjne.
Niestety mamy działkę ponad 30 km od domu i jesteśmy na nie w zależności od pogody w weekendy lub 1-2 w m-cu. Nie raz nie mamy szans, żeby zobaczyć początek choroby.
Pozdrawiam

____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
Hana75 16:08, 18 wrz 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Czy jest gdzieś na Forum takie "ABC ogrodnika"?
Z informacjami co trzeba robić w danym miesiącu (opryski, przycinanie itp.)
Przydałoby się bardzo tym, którzy zaczynają swoją przygodę z ogrodem.
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
Gardenarium 18:32, 18 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=co+robimy+w+ogrodzie+w

Co miesiąc jest taki art, w polecanych po prawej stronie pod moją książką.

teraz jest http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/21-co-robimy-w-ogrodzie-we-wrzesniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:35, 18 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ponadto jest strona główna z artykułami, które są grupowane pod tagami (chumra tagów jest po prawej stronie). Szukasz informacji o trawniku, klikasz trawnik

Popularne słowa kluczowe (w skrócie tagi) http://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jazzy 20:05, 18 wrz 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
http://bi.gazeta.pl/im/eb/7f/f7/z16220139Q,Larwa-sluzowinicy.jpg
Niestety to łazi po mojej wiśni Śluzownica
Jak mam się tego pozbyć? Już trzy gałązki zeżarła Te malutkie czarne coś, co widać na zdjęciu też jest na liściach.
edit: to wiśnia umbraculifera
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies