Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

boscolo 20:13, 01 maj 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 39
Nnie udalo się uratować mi 3 tui. Te , ktore maja zielone spody powiedzy 1/3; 2/3 wysokosci reszta na górze jagby sucha nie wiem co mam z tym zrobić. Ściąć czy zostawić co myślicie?
Ta po lewej ma przesuszone galązki na górze
____________________
"Rozgardiasz w moim ogrodzie"
Karol99 23:23, 01 maj 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeżeli uschły to powycinaj te pędy. Miałem podobna sytuację kiedyś, musisz je bardzo obficie podlewać. Ziemia powinna być ciągle wilgotna. Pamiętaj również o podlewaniu jesieniennym, aby roślina dobrze zabezpieczyla się przed zimą.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Iwcia 15:46, 02 maj 2015

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Trochę troski i powinny się wylizać
____________________
Mój przyszły ogród
bystrzak93 21:20, 04 maj 2015

Dołączył: 16 paź 2014
Posty: 8
Moi drodzy mam problem, potrzebuje diagnozy. Posadzone okolo 100 sztuk tui, a 10 z nich po miesiacu zrobila sie mniej wiecej taka jak na zalaczonych zdjeciach.
Teren troszke gliniasty, podlewane codziennie wieczorem. Sadzone z doniczki, przekorzenione, z dobrej szkolki, reszcie nic sie nie dzieje. Zniszczone nie znajduja sie przy sobie, tuje sasiadow itp. ladne.

Pozdrawiam

bystrzak93 21:23, 04 maj 2015

Dołączył: 16 paź 2014
Posty: 8
Wieksza fotka
Gardenarium 08:21, 05 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz szmatę (żeby to jeszce była prawdzizzwa mata) a raczej jest to niezniszczalny brezent, to pierwszy stopień do unicestwienia roślin.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

Drugi możliwy powód - zły materiał szkółkarski
Trzeci możliwy powód - choroba grzybowa
Piąty powód susza lub zalanie korzeni. Sądząc po postępowaniu, raczej zalanie, może zgnilizna korzeni? I jeszcze szmata na glinistym terenie to niestety zabójstwo.

Albo kilka powodów naraz. Np zalanie korzeni i zły materiał (za mała bryła korzeniowa, zbyt poucinane korzenie plus szmata)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:32, 05 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj podaję zdjęcie

mata leży a chwasty rosną pod matą http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom?page=14

Wklejam jeszcze to

Mój sąsiad właśnie wsadził tuje, posiał trawnik, rozłożył matę...i po miesiącu już na wierzchu rosną chwasty, nie żeby się przebiły, pod matę mu nie zaglądałam, ale wysiały się, przyleciały z wiatrem i rosną na korze - na włókninie - na wierzchu. On ich nie pieli, chwasty wrosną w matę. Za rok już nie da rady ich wyrwać, a jak wyrwie to razem z matą-szmatą.

Kto słyszał, żeby w przyrodzie glebę przykrywać izolacją ? Przykrywa się ściółką, która się rozkłada i wzbogaca glebę, poprawiając jej strukturę. Pod matą masz tylko klepisko.

No to jeszcze zadam pytanie, a jak wzbogacać glebę w materię organiczną skoro leży szmata? Jak przekopać rabaty celem wzbogacenia gleby? Dosadzanie to jeszcze wytrzymam i rozkopię nowe dołki, wykopię ziemię wywiozę dalej, bo na szmatę nie rzucę, górki dołki się zrobią.

Nie wspomnę o patencie na przeróbkę ogrodu? Jak ją zrobić?

Mata- szmata wystaje niemiłosiernie tu i ówdzie, suchą korę wiatr rozwiewa a dźdźownice wyniosły się na dobre , bo skąd mają brać suche liście czy inne części roślin, które normalnie rozkładają się w glebie?

Nawożenie w granulkach jak wykonać, skoro rzuca się w obrębie korony drzewa, a nie tu gdzie dziura w macie czyli przy pniu? Jak je zmieszać z wierzchnią warstwą gleby? Rośliny tych składników nie pobiorą. Poleżą sobie i zwietrzeją, wyparują.

Mata-szmata robi wszystko żeby zakłócić normalny obieg materii organicznej w przyrodzie i nie daje roślinom "jeść". A co pod matą? Jałowa gleba i klepisko. Ale to jest moje zdanie własne, poparte doświadczeniem, co zrobiła mata z bukszpanami w pewnym ogrodzie.

Ale jak mówiłam wcześniej, nikt nikomu nie zabrania maty stosować, każdy robi jak uważa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
skarabeusz 09:42, 05 maj 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Co się dzieje z tymi tujami? Powiedzcie, bo zaczynam się niepokoić. To są szmaragdy. Rosną 3 rok, wsadzane takie 1,30. Śnieg na nich nie zalegał.
Maty pod nimi nie ma. Co jest przyczyną?

____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Gardenarium 09:45, 05 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wichura potargała chyba, powiąż je delikatnie żeby sznurka nie było widać, a to białe utnij. Ułamana gałązka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
skarabeusz 09:54, 05 maj 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Bo przyznam się, że w zeszłym roku czubki skubnęłam..nawet mężowi się nie przyznałam i myślałam, że to przez to. Podlewałam je rosahumusem i podlewałam z węża po igłach( miesiąc temu), to może to od strumienia? Wiem, że musze je zasilić bo tam przy drodze sucho.



____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies