Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

skarabeusz 10:01, 05 maj 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Odcięłam, te gałązki, nie była złamana - na jednej i drugiej ślimak był.


Obmacałam każdą tuję, wybrałam suche wnetrzności i spoczęły w objęciach sznurka.
Jednak mnóstwo ślimaka zdjęłam. Nie lubię ślimaków. Chyba zrobię na nie pułapke z piwa

____________________
Magdalena Enklawa w mieście
bystrzak93 16:46, 05 maj 2015

Dołączył: 16 paź 2014
Posty: 8
Gardenarium napisał(a)
Masz szmatę (żeby to jeszce była prawdzizzwa mata) a raczej jest to niezniszczalny brezent, to pierwszy stopień do unicestwienia roślin.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

Drugi możliwy powód - zły materiał szkółkarski
Trzeci możliwy powód - choroba grzybowa
Piąty powód susza lub zalanie korzeni. Sądząc po postępowaniu, raczej zalanie, może zgnilizna korzeni? I jeszcze szmata na glinistym terenie to niestety zabójstwo.

Albo kilka powodów naraz. Np zalanie korzeni i zły materiał (za mała bryła korzeniowa, zbyt poucinane korzenie plus szmata)


No niestety teren gliniasty, zapoznam sie z podeslanymi linkami i biore sie do pracy.
Pozdrawiam i dziekuje
daarekn 20:16, 13 maj 2015

Dołączył: 13 maj 2015
Posty: 3
Witam, posiadam w swoim ogrodzie ok 30 tui szmaragd (drzewka są 3 letnie). 3 tyg temu jedno z drzewek zaczeło lekko żółknąć/ brązowieć. Nie wiem czym to może być spowodowane? Na wiosnę wszystkie drzewka zostały podsypane nawozem. Będę wdzęczny za pomoc.


Gardenarium 20:37, 13 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być kilka przyczyn z osobna, lub razem

- złamana lub podłamana gałązka
- były zbyt małe korzenie (obciachana bryła korzeniowa)
- zaszkodził nawóz, roślin świeżo posadzonych nie nawozi się. Na pewno szkodzi nawożenie roślin kopanych po posadzeniu
- choroba grzybowa
- zbyt mokro
- mata p. chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
daarekn 20:49, 13 maj 2015

Dołączył: 13 maj 2015
Posty: 3
Nawóz raczej nie. Drzewka mam już trzy lata i wczesniej nie było problemu przy stosowaniu nawozu. Myślę, że może mata może być przyczyną. Czy wskazane jest jej usunięcie?
Ruffi 09:12, 14 maj 2015

Dołączył: 22 sty 2015
Posty: 50
daarekn napisał(a)
Czy wskazane jest jej usunięcie?


Tak, lepiej usunąć.
Witawa 03:26, 01 cze 2015


Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 3
Witam wszystkich serdecznie
Latem 2013 roku zalozono mi ogrod przy nowo wybudowanym domu. Zasugerowano mi brabanty jako zywoplot i posadzono rosliny o wys. okolo 1,8 metra.
W ciagu niemalze dwoch lat nie zrobilem z nim absolutnie NIC - rosly dziko bez podlewania, nawozenia czy podcinania. Efekt zaniedbania widoczny na zdjeciach. Bardzo nieregularny szyk i mnostwo brazowych szyszek, ktore, jak przeczytalem tutaj, swiadcza o zmeczeniu i przedwczesnym starzeniu roslin.
W tej chwili ich wysokosc dobija do trzech metrow. Mam pytanie: co robic? Chcialbym je wyprowadzic na prosta i miec estetyczny prostopadloscienny zywoplot o wysokosci 1,8 - 2 metry.
Czy moge dokonac jednorazowo tak drastycznego ciecia czubkow? Rozlozyc to ciecie na kilka razy czy tez moze odpuscic takie radyklane skracanie? Czy widoczna na zdjeciu dziura u dolu ma szanse sie zagescic?

Wszelkie uwagi i sugestie przyjme z wdziecznoscia.

Dziekuje i pozdrawiam.
M.



Gardenarium 17:06, 04 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
iamkrzysztof napisał(a)
Witam,
około 2 miesiące temu wsadziłem do donic na balkonie tuje o wysokości około 120 cm, które kupiłem w szkółce leśnej prowadzonej przez leśniczego.
Zaraz po przesadzeniu zbyt obficie je podlałem, co skutkowało ponownym przesadzeniem do nowego podłoża: keramik na dnie, następnie ziemia do iglaków zmieszana z keramikiem, ziemia do iglaków, i keramik na wierzch. Po około 3 tygodniach dodałem nawozu do iglaków. Praktycznie wszystkie liście zrobiły się brązowe. Następnie powoli zaczynają się zielenić, ale nie wszystkie.

Co zrobić, aby w 100 procentach uratować te tuje?


Teraz to już ładne nie będą, proponuję wyrzucić i wsadzić nowe. padniętej reanimować się nie da, a takie obgryzione będą kiepskie jako dekoracja, która z założenia ma dekorować nie szpecić.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pati82 13:07, 11 cze 2015

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 3


Witam! Bardzo prosze o pomoc, bo jestem zalamana 3 tyg. temu zakupilam thuje, ktore zasadzono mi w donicach, thuje mają 170cm (przyciete na zywoploty). Podobno byly kupowane w szkolce i byly to thuje przesadzane z zasadzonych w gruncie (nie w donicach). Ok. 1 tydz.temu zauwazylam ich brazowienie na pedach. W bardzo szybkim tepie stalo sie z nimi cos takiego jak na zdjeciach. Thuje podlewalam, przy deszczowej pogodzie sporadycznie, przy upale codziennie wieczorem + zraszanie. Staram sie zareklamowac thuje lub uzyskac jakas pomoc w celu odratowania ich. Szkolka jednak calkowicie umywa rece twierdzac, ze je ususzylam! Czy moge prosic o porade co sie z nimi dzieje i jak je odratowac?

Karol99 15:05, 11 cze 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Albo doniczka nie ma odpływu i tuje gniją albo wykopane zostały ze zbyt mała bryła korzeniowa. Z tej ostatniej raczej nic nie będzie.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies