Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Karol99 21:30, 16 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
adriana_osuchowska napisał(a)
Udało sie wreszcie wstawić zdjęcie. Jak je ratować?


Tuje nie są w aż takim złym stanie, musiałabyś je ładnie przyciąć bo mają zbyt długie gałęzie i dlatego sie pokładają no i oczywiście woda!

Solidne podlewanie to u żywotników podstawa aby ładnie i zdrowo wyglądały.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
GuliweroweRa... 21:50, 16 maj 2016

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 1
Witam,

Proszę o zdiagnozowanie moich tujek.
Posadzone były w zeszłą jesień z doniczek, ze szkółki.
Po zimie coś zaczęło się z nimi niedobrego dziać. Teraz wyglądają tak jak na zdjęciu, gałązki są powyginane, takie bardzo miękkie, niektóre tracą kolor, blakną i usychają. Na jesień dostały nawóz jesienny do iglaków, a teraz zostały spryskane topsinem. Pomiędzy tujami rozciągnięta jest mata przysypana korą.



Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.
Z góry dziękuję za wszelkie rady
Mario_Gdynia 05:57, 17 maj 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18

O to fotki dwóch drzewek z pojedynczymi żółtymi gałązkami.
Panie Karolu99, raz a porządnie, to znaczy ile? Poinstruowano mnie przy kupnie tui,aby podlewać codziennie i obwicie, aby zawsze miały wilgotno.
Odpuszczę podlewanie przez najbliższe 2 dni, tylko proszę powiedzieć ile podlać jednorazowo na 3 dni.
IzaS 18:34, 18 maj 2016

Dołączył: 08 maj 2013
Posty: 41
Posadziłam tujki szmaragd ok 1,5 m-ce temu.
Dzisiaj zauważyłam u dwóch z nich brązowe końce.
Co im dolega?
____________________
Wymarzony ogród Izy
Mazan 09:58, 19 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
IzaS

Odetnij uschnięty pęd i zobacz jak wygląda przekrój. Jeśli to fuzarioza czyli fuzaryjne zamieranie pędów to opryskuj stosując bravo i topsin lub sarfun. Przy werticiliozie rośliny do usunięcia, a podłoże do wymiany.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Karol99 11:39, 19 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Mario_Gdynia napisał(a)

O to fotki dwóch drzewek z pojedynczymi żółtymi gałązkami.
Panie Karolu99, raz a porządnie, to znaczy ile? Poinstruowano mnie przy kupnie tui,aby podlewać codziennie i obwicie, aby zawsze miały wilgotno.
Odpuszczę podlewanie przez najbliższe 2 dni, tylko proszę powiedzieć ile podlać jednorazowo na 3 dni.


A czy one nie są nadłamane?

Tuje muszą mieć wilgotno to prawda, ale codzienne podlewanie je zniszczy i zgniją korzenie. Takie lanie wody też nie jest dobre.

Podlej raz na 3 dni gdzieś z 4 litry na tuję. Nie musisz się sztywno trzymać tego okresu. Patrz palcem czy mają sucho, jeżeli tak to wtedy dopiero podlewasz.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mario_Gdynia 14:22, 19 maj 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Dziękuje Karol za porządne wyjaśnienie podlewania. Wczoraj wyłożyłem cały pas 20 metrów z Tujami, agrowłókniną, wycinając do okoła Tuji okręgi po 50cm średnicy, następnie cały pas z Tujami wyłożyłem korą.Mija trzeci dzień,kiedy ich nie podlewam. Jutro sprawdzę, czy podłoże jest wilgotne i podleję wodę.
Mario_Gdynia 14:23, 19 maj 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Zapomniałem dodać,iż jedno drzewko zrobiło się całe lekko brunatne. co może to oznaczać i jak z tym poradzić?
IzaS 19:31, 19 maj 2016

Dołączył: 08 maj 2013
Posty: 41
Mazan
dzięki serdeczne za info Z tego co czytam o obu chorobach to bardziej mi to pasuje na fuzarioze - zbrozowialy dokładnie tylko wierzchołki. Zakupiłam Topsin i dzisiaj będę pryskac

Mario
Ale żeś z tą agrowlokniną pojechał Widać że początkujący na forum
Pewnie zaraz zostaniesz zjechany Ja ci tylko napisze ze napewno nie polepszyles swoim tuja
____________________
Wymarzony ogród Izy
Mario_Gdynia 19:53, 19 maj 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 18
Hey,IzaS. nie chciałem polepszyć Tujom, poprzez zastosowanie tej "ścierki" jak to gdzieś przeczytałem, a polepszyć sobie. Napisałem,że w agrowłókninie wyciąłem i zostawiłem kręgi o bardzo dużej średnicy 50cm, widać ziemie, którą dodatkowo uformowałem w leje,które trzymają wodę po podlaniu. To chyba nie jest źle? Obsypałem całość korą,również pod drzewkami w owych lejach -zagłębieniach.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies