Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

Toszka 19:59, 01 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
polinka napisał(a)


Joanko w takim małym ogródeczku to każdy listek codziennie mogę sprawdzać Niestety choróbska i do mnie przychodzą, obecnie walczę z grzybem na buksach
Ściskam weekendowo.


Pisałam o tym u Tessi, ale u ciebie tez napiszę - buksy są bardziej podatne na grzyba (to z moich prywatnych obserwacji) kiedy rosną w ścisku lub bardzo bliskim sąsiedztwie innych roślin tulących się do nich, lub leżących na nich...co w sumie sprowadza się do tłoku i braku przewiewu zwłaszcza ważnego przy szybkim suszeniu po deszczu.
Odkurzanie buksów ma na celu perfekcyjne oczyszczenie wnętrza z suchych, pleśniejących, zagrzybionych liści, a także gleby pod krzakami z gnijących, patogennych resztek karmiących grzyby. Otrzepywanie niestety nie usuwa martwych liści spod spodu. Odkurzaczem najzwyczajniej w świecie jest łatwiej, szybciej, dokładniej i skuteczniej

Jakiś czas nie zaglądałam do ciebie, a tu tyle rzeczy się działo... u mnie twój watek ma obecnie 205stron
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
polinka 07:58, 03 paź 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Marzena2007 napisał(a)


A ja myślalam, że tylko ja glupio wyglądam podelwając w deszczu konewką świeżo posadzone rosliny....
Bukszpanow jeszcze nie odkurzałam, zwykle je bardzo mocno otrezpuję aby suche liście ze środka powypadały.


Marzen jak biegasz z konewką w deszczu to odkurzaniem buksów już nikogo nie zdziwisz
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 08:00, 03 paź 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Marzena2007 napisał(a)
Nie chcę być zlym prorokiem ale za dwa lata będziesz wykopywać pęcherznicę... Nie będzie ci się nic na tej rabacie mieścić. Moja pęchernica sadzona maluteńka (10 cm) jesienią 2011 ma aktulnie 1,5 m wysokosci, 70 cm szerokości przy trzykrotnym cięciu w sezonie, przycinam po 30-50 cm....


Wiesz, zdaję sobie z tego sprawę ale w moim ''wielkim'' ogrodzie mogę co roku robić rewolucję Przynajmniej cały czas będzie się coś działo.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 08:01, 03 paź 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Nulka napisał(a)
Polinka pięknie u Ciebie
mam w zamiarze w najbliższym tygodniu posadzić żywopłot grabowy - czy ja mam go jeszcze przyciąć - widzę iż Ty cięłaś?


Ewo w szkółce doradzili aby ciąć zaraz po posadzeniu. Nie wiem czy dobrze, mam nadzieję, że zima póżno przyjdzie albo będzie przyjemna jak w tamtym roku
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 08:02, 03 paź 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Milka napisał(a)
O, ale poleciałaś z robótką!
ale jest nagana, miałaś być w Wojsławicach targałam piękną roślinę dla ciebie i w końcu ją zostawiłam tam na trawniku..
Czekam u siebie, chyba nie nawalisz


Naganę przyjmuję, za tydzień będę się tłumaczyć
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 08:05, 03 paź 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Toszka napisał(a)


Pisałam o tym u Tessi, ale u ciebie tez napiszę - buksy są bardziej podatne na grzyba (to z moich prywatnych obserwacji) kiedy rosną w ścisku lub bardzo bliskim sąsiedztwie innych roślin tulących się do nich, lub leżących na nich...co w sumie sprowadza się do tłoku i braku przewiewu zwłaszcza ważnego przy szybkim suszeniu po deszczu.
Odkurzanie buksów ma na celu perfekcyjne oczyszczenie wnętrza z suchych, pleśniejących, zagrzybionych liści, a także gleby pod krzakami z gnijących, patogennych resztek karmiących grzyby. Otrzepywanie niestety nie usuwa martwych liści spod spodu. Odkurzaczem najzwyczajniej w świecie jest łatwiej, szybciej, dokładniej i skuteczniej

Jakiś czas nie zaglądałam do ciebie, a tu tyle rzeczy się działo... u mnie twój watek ma obecnie 205stron


Toszko musi się dziać bo ciężko mi bez pracy ogródkowej wytrzymać Boję się co zimą będę robić?
Uwielbiam jak mnie odwiedzasz, jesteś bezcenna ze swoimi radami. Buziam

p.s. u mnie też już 205 strona
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Toszka 08:21, 03 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ale pomyliłam się ze stronami - u mnie jest 215
jak wejdę na twój wątek jest 205, ale z działu 215... ot, zagwozdka
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
polinka 08:33, 03 paź 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Zastanawiam się nad drzewami. Na przedpłocie przesadziłam śliwy wysoko szczepione. I potrzebuję dwóch drzew w ich miejsce.
Nie mam teraz dostępu do zdjęć, tu takie troszkę przypominające jak to teraz wygląda
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3206-ogrodowy-powrot-do-dziecinstwa?page=203

Ogród mam tylko po jednej stronie działki, zaczyna się śliwami na przedpłociu, a będzie kończył się 3 brzozami przed lustrem ( projekt i wykonanie-wiosna).
Jedna część tej długiej rabaty to żurawki Obsidian, gracki i lawenda.
Druga to wrzosy, ML i berberys. Żywopłot całego ogrody tworzą smaragdy.
Drzewa będę w kwadratowych obwódkach bukszpanowych.

Byłam już zdecydowana na graby fastigiata ale nie wiem czy za bardzo ta zieleń nie będzie się zlewać. Kwiatów i kolorów za dużo nie mam i też raczej nie będę szła w tym kierunku. Wprowadzam tylko akcenty bordowego:
pęcherznica, berberys, żurawka. Pod brzozami planuję bordowy rozchodnik z rozplenicą ( Inspiracja rabatką Zetki).
Kilka dni temu pomyślałam o śliwie. Te poprzednie dobrze wyglądały i nawet konweniowały się z resztą ogrodu Może jakby kupić śliwe nisko szczepioną albo wielopienną?


____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 08:38, 03 paź 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Toszko nie mam pojęcia o co chodzi z tymi stronami Tzn. wiem- zakręciłam się kiedyś koszmarnie i teraz chyba cały czas będziesz 10 stron do przodu

Poradzisz jakie drzewo wybrać?
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Toszka 09:19, 03 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Co do konkretnego gatunku to ze mnie kiepski doradca (mam jakiś emocjonalny do nich stosunek i uważam, ze wybór jest tak indywidualny jak dobór fryzury), ale musisz na tę sprawę zerknąć jak na meblowanie - mamy szpaler ze szmaragdów, które będziesz strzygła na ile -2,5 -3 metry? Jeśli szmaragdy będą strzyżone jako płaska ściana to teraz albo drzewa muszą być okrągłe jak kule poniżej górnej granicy "ściany szmaragdów" albo powyżej ich. Mogą to byc też szczepione powyżej górnej granicy tui. W takich opcjach lepiej by wyglądały zwarte, gęstsze w koronie drzewa. Ale można też dać akcent ażurowy, o pokroju np. takim jak grujeczniki i wtedy mogą być niższe...
Graby by doskonale wyglądały na tej rabacie, ale w akompaniamencie (koniecznie) świetlistych, z białym akcentem miskantów. W opcji z bordowymi drzewami moim zdaniem tez na tej rabacie potrzeba dół rozświetlić jakąś byliną np. biało kwitnącą lub o lekkim zabarwieniu na biało liści. I tak sobie myślę, że w opcji bordowych drzew to może za średnie piętro użyć by derenia Ivory Halo.
Porób zdjęcia tej części i na nich porysuj sobie opcje nasadzenia + drzewa. Rozumiem zamysł zastosowania bordowego koloru. Ale na razie on niknie - koniecznie trzeba podkreślić czymś jasnym. Unikniesz wtedy efektu przytłoczenia...sama lawenda nie załatwia sprawy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies