Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Ozz 20:00, 26 wrz 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Aria - http://www.ogrodowisko.pl/watek/5238-brzozy-i-swierki-na-dlugiej-i-waskiej-dzialce
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Izka 10:06, 28 wrz 2015


Dołączył: 22 wrz 2015
Posty: 23
Toszka napisał(a)
w rogu możesz posadzić jakieś drzewo albo o wąskiej koronie, albo o kulistej.
Szpaler hortek możesz jeszcze teraz posadzić - radze pojechać do ogrodniczego i wybierać nie te o 3-4 drobnych patyczkach, a własnie min. jeden ped, ale gruby, mocny. I tak na wiosnę trzeba ciąć i ten mocny "patyczek" będzie stanowił doskonałą podstawę przyszłego krzaczka. Cienkie nigdy nie zgrubieją - to dla twojej informacji. Rabata wzdłuż tui musi być poszerzona na min. 1,5m do dwóch. Tak by miejsce zostawić tujom na zmężnienie, i aby krzaki hortensji miały przestrzeń. Jeśli będą dotykać tui, to te drugie zaczną łysieć. Tuja tego nie lubi. I teraz albo z tyły, w pleckach hortek posadzisz np. jasny miskant Morning Light ( pomiędzy hortkami), albo sekwencją hortki -3-5 i miskanty 3-5. Nie sadź jak w matematyce - daj np 3 hortki, 5 miskantów lub na odwrót. W stopy hortensji możesz dać co chcesz - albo sedum, albo np. rozplenice, żurawki, carexy - to juz twoje pole do popisu.
Ziemia pod nowe rosliny musi być przekopana z obornikiem + drobniutka przekompostowana kora. Ostrożnie z kopaniem, by nie uszkodzić płożących korzeni tui. Z przodu powtykać cebulki np. tulipanów, szafirków, krokusów co tam chcesz. Będzie pięknie


Pytanie dotyczące zasadzenia :
1.wsadzam hotrensje i turz za nią trawę czy
hortka i z tyłu ale z boku trawę?
2. Jaką odmianę wybrać Hotrensji : Vanile Free, Limelligt czy Litlle Lime
3. Jesli wsadzę od strony sąsiadów to moje tuje których jest nie wiele chciałam wysazić aby wszytsko przyległado do płotu bo szkoda zabierać miesca. Hortensje wsadze po łuku. Od moich tuje ( prawa strona) zachowam odstep i wsadze je do miejsca gdzie zaczyna się kosta. W środek tego wyznaczoneg miejsca wsadze drzewo. Wszytsko wypenie żurawkami i hostami. Rozplenice wsadze przed hortensjami ale myslałam dopieo o wiosnie poniewaz je trzeb okrywac na zimę.

I szpaler z Hotrensjami, żeby kończył z prawej strony kaweł za murem domu. Tak, że jak będe siedziała na tarie prawa strona będzie bardzo żywa.


trochę tego dużo, uff

dzięki


co o tym wszystkim sądzisz, rys w załączniku.



____________________
Basienka 17:31, 28 wrz 2015

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Trawy, trawy, trawy...

Proszę co radę, jaką trawą mogłaby rosnąć po północno-zachodniej stronie i miała więcej niż 60cm wysokości. Szukam "tła" dla Rudbekie Goldsturm.

Rudbekie świetnie spisały się po tej części domu. Niestety z doborem trawy jest gorzej, bo albo są na stanowiska słoneczne albo nie nadają się pod ściany budynków - a takiej potrzebuje- i przemarzaja . Co polecacie? Pozdrawiam ☺
Toszka 19:01, 28 wrz 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Basieńko, proponuję rozplenice Hamel, których wbrew temu co pisze powyżej Izka absolutnie nie ma potrzeby okrywać. W kwietniu/maju trzeba ściąć na ok 10cm.
Sprawdziłam to zestawienie i bardzo ładnie się komponują. Rozplenicę Hamelmn proponuję.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Basienka 22:23, 28 wrz 2015

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Toszka dzięki. Podoba mi się takie zestawienie ☺Tylko czy da ona radę północno-zachodniej stronie ?
Izka 07:37, 29 wrz 2015


Dołączył: 22 wrz 2015
Posty: 23
To, że rozplenice trzeba okrywac powiedziała mi Pani z ogrodniczego. Trzeba na zime okryć cały dół korą lub czymś innym. Tak samo Miskanty w pierszym roku.
Dla mnie to dobra informacja, ze nie trzeba okrywać.
____________________
ola12 08:32, 30 wrz 2015

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Witam Pilnie proszę o podpowiedź czy można jeszcze sądzić tuje i przesadzić krzewuszkę
dominika_ 08:38, 30 wrz 2015


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Można sadzić.
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
ola12 08:41, 30 wrz 2015

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Dziękuję Dominika. Ruszam do boju.
dominika_ 08:52, 30 wrz 2015


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
ola12 napisał(a)
Dziękuję Dominika. Ruszam do boju.


Krzewuszka jeżeli liści opadły to też, można teraz najlepszy termin na takie prace
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies