Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Elinka 15:43, 14 paź 2015

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
No ja wiem ze trzeba zywoplot tak wlasnie chce , ale ńie umiem skompońowac gatunkow zeby fajńie wygladalo chcialabym poloczyc jalowca spartan, zywotnika aurescens, srebrnego cyprysika columnaris i choine kanadyjska.
Toszka moze doradzisz?
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 08:33, 15 paź 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elinko, jałowca ze szczerego serca odradzam - trapiące te krzewy od kilku lat choroby grzybowe, problemy z licinkiem i mszycą, oraz nie do opanowania usychanie i brązowienie od środka, plus kłująca natura krzewu powoduje, że początkowo ładna roślina staje się marną ozdobą ogrodu, a oczyszczanie jej i strzyżenie jest najbardziej nieprzyjemnym zajęciem. Uczula kontaktowo. Sama mam kilka metrów żywopłotu z jałowca i po kilku latach już, po cichu, zastanawiam się czym te rośliny zastąpić. Początkowo wyglądał świetnie, jednak od dwóch lat zaczęły się problemy

Patrząc na zdjęcie od razu rzuca mi się w oczy zbyt mała ilość (jako żywopłot - szerokość) szpaleru z cisa. Tam potrzeba min. drugie tyle tak by zrównoważyć po długości (optycznie) szerokość świerków z pozostałą ilością gatunków. Nie wiem czy jasno to wyraziłam.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elinka 09:33, 15 paź 2015

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Toszka dziekuje Ci za odpowiedz, mam wrazenie ze ńie widzialas mojego pierwszego wpisu, ten maly fragment zieleni to kilka ajlowcow w doniczkach ktore staly tam na probe, zywoplotu z cisa nie widac wogole na tym zdjeciu jeszcze raz zamieszcze inne ujecia zeby bylo jasniej. Zywoplot z cisa biegnie miedzy jodla kalifornijska w narozniku a swierkiem srebrnym i tu sie konczy a potem jest ta niszczesna dziura widoczna na drugim zdjeciu. Zobacz jeszcze raz ... Co do jakowcow, ja wiem ze na forum sa odradzane ale glownie sky rocket a ja myslalam o chinskich spartan, te tez staja sie brzydkie? Acha teraz stoja tam 2 choiny kanadyjskie tez na probe bo nie moge sie zdecydowac .
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 13:08, 15 paź 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elinko, widziałam poprzednie zdjęcie, i musisz mi wybaczyć, że nie dostrzegam dokładnie co rośnie... bo, że rośnie to widać

Co do decyzji o jałowcach - to musi być twoja decyzja, ja tylko podpowiadam i daję sugestie. Spartan po kilkunastu latach jest szeroki na 2m, do nawet 3. Wprawdzie to odległa przyszłość, ale takie "szczegóły" też musimy uwzględnić.
Ja ze swojej strony mogę tylko podpowiedzieć, że lubi zasadową glebę. Jak większość jałowców, jesli coś go dotyka to ogołaca się. Koło świerka srebrnego raczej sadzić go nie powinnaś, bo świerk urasta dość szybko do bardzo dużych rozmiarów, ogołaca się od dołu, a to oznacza, że będzie "kradł" światło innym roslinom obok.
Sadzić żywopłot trzeba sekwencjami, nie przeplatanką i teraz musisz wyobrazić sobie co będzie rosło na rabacie przed... z którym odcieniem zieleni planowana rabata będzie najlepiej wyglądać.

I jeszcze jedno odnosnie jałowca - jak dla mnie czyszczenie go z suchego (a trzeba to robić) jest najgorszą pracą w ogrodzie. Do tej czynności zakładam grube, spawalnicze rękawice, a i tak jestem cała pokłuta
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
alis 16:46, 15 paź 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Skorzystam z okazji, że jest mowa o żywopłotach. Toszka, jak myślisz, czy na rabacie, gdzie szerokości wahają się od 1,35 do 4m jest sens (z przewagą tych małych odległości)sadzić żywopłot? Wchodziłyby w grę cisy i tuje, bo chyba najwęższe, a miejscami może trawy?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Gardenarium 16:48, 15 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest sens sadzić żywopłot.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 17:04, 15 paź 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tak jak Danusia mówi - jest sens. Ja mam ogród w porywach do 7,5m szerokości i mam żywopłoty (m.in. cis, tuje) z dwóch stron, zmieścił się chodnik... i jeszcze kupe miejsca na fanaberie ogrodowe To tobie na 4 metrach zmieści się śmiało żywopłot i kupe miejsca na twoje fanaberie
Trawy w najbardziej newralgicznym momencie dla ogrodu, tj luty-kwiecień niestety nie stanowią już ochrony jako zywopłot (są suche i zazwyczaj w rozsypce)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
alis 17:06, 15 paź 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Danusiu, bardzo dziękuję za odpowiedź.A podpowiedz mi, na tych najwęższych szerokościach z czego najlepiej zaplanować żywopłot, aby dało się coś jeszcze przed nim posadzić. Chciałabym zasłonić się od sąsiadów, tam gdzie mam taras a tam właśnie są te najmniejsze szerokości od 1,40 do 1,70 na tym odcinku. Myślałam żeby tam posadzić na tle żywopłotu (z cisa? czy tui?) 3 umbry i dać coś pomiędzy nie. czy to za mało miejsca?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 17:12, 15 paź 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Nie pozostaje mi nic innego, jak zaplanować żywopłot. Trawy w takim razie zaplanuje przed żywopłotem.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Gardenarium 17:14, 15 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najwęższy żywopłot z tui Smaragd. Cis mimo, że z początku wąski - jednak potrzebuje miejsca, chyba że będziesz mocno ciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies