Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

asiha 14:32, 12 paź 2015

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
mam do zagospodarowania kawałek od frontu, przy płocie sąsiada gdzie rosną świerki.Od kostki w stronę płotu jest lekki spad, ze względu na murek płotu nie mogę zupełnie wyrównać tego obszaru.
Po drugiej stronie bramy wjazdowej mam pęcherznice, tawuły japońskie, liliowce. Przęsła przy przy bramie są pod skosem, po obydwu stronach jest pusto nie wiem co tu wsadzić, wolałabym coś na wys. płotu.
Moje pomysły na ten kawałek: na tle świerków sąsiada: 2 derenie.Mam 5 berberysów thunbergii Maria do wsadzenia, przy skosach koło bramy z obu stron krzewuszkę,może gdzieś funkię,trawę Imperata Red Baron Imperata- dalej pustka....(
nie wiem co pod płotem, może cisy kolumnowe, choć nie zależy mi koniecznie na zasłanianiu się w tym miejscu...?
na zdj:
1.derenie -x2
2.berberysy Maria -x5
3. krzewuszka
4. Imperata Red Baron Imperata- x3
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
asiha 14:47, 12 paź 2015

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
widok od frontu:

____________________
Niedokończony ogród na leśnej
chelll 15:36, 12 paź 2015


Dołączył: 27 lut 2015
Posty: 930
Miłorzęby, o których pisze p.Danusia, lubią bardziej słońce czy półcień? Posadziałabym sobie je od strony północnej, gdzie słońce jest od 9.00 do 13.00. Dadzą radę?
____________________
Handmade by Elka
alis 18:42, 12 paź 2015


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928


Wersja z białymi tulipanami na wiosnę:


Z ciemnofioletowymi tulipanami




Tylko teraz tak się zastanawiam, jeśli już na rabacie obok mam bukszpanowe kule z żurawkami (na zdjęciu zaznaczone miejsce żółtym kółkiem) to czy nie będzie za dużo ich?



Wkleję zdjęcie tej rabaty


____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Elinka 09:26, 13 paź 2015

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597


Mam na razie takie zdjecie robione przez okno.po prawej widac swierka przy ktorym koncza sie cisy i potem jest przerwa, te zielone przy chustawce to staly doniczki tymczasowo jest tam pusto.
Prosze o sugestie.dziekuje
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 10:36, 13 paź 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elinko, na zdrowy rozum trzeba dalej pociągnąć żywopłot - ochroni ci ogród od wiatrów i od pylących prac na polu za płotem. Przed zywopłotem sadź kolory, tak byś to ty je widziała.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
blackstork 11:22, 13 paź 2015


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Dziękuję za pomysł. Wąska rabata wynikała z wcięcia, przy domu - jest ścieżka z kostki - schody, która obniża się w lewą stronę patrząc na zdjęciu. Może lepiej widać to na grafice. Nie myślałem tym by poszerzać rabatę, ale może to dobry pomysł.



Zastanawiam się tylko nad tymi liściastymi w jakiej odległości powinny być posadzone od domu? Czy nie można w to wkomponować form kulistych? Bardzo podobają mi się kule bukszpanowe i formy geometryczne czy zamiast zawijasa mogłaby to być bardziej prosta forma rabaty?




Żółte to smagliczki skalne, a niebieskie to kostrzewa popielata.
Kulka mniejsza to cyprysik tępołuskowy, a obok surmia bigoniowa.

Gardenarium napisał(a)


Mam inny pomysł, towja rabata jest nieproporcjonalna, za mała, za wąska.

Posadź tak



1 - świerki karłowe np 'Nidiformis' lub podobny, albo Glauca Globosa, tylke te drugie mogą być za duże potem
2 - Platycladus orientalis 'Aurea Nana'
3 - dwie formy pienne np. miłorzęby Mariken ale na różnej wysokości szczepione - będzie interesująco
4 - Berberys 'Bagatelle - kulki bordowe
5 - Drzewko zwisające np miłorząb 'Pendula' szczepiony na co najmniej 2 metry pieniek

Na brzegu do kompozycji niskie o odmiennym kolorze, kontrastującym nieco, a nie zlewającym się. To co zrobiłaś się nie nadaje, jest za mała ta kompozycja i sama widzisz, że brakuje jej czegoś, to coś dałam ci w rysunku
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Aga 12:54, 13 paź 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
asiha napisał(a)
mam do zagospodarowania kawałek od frontu, przy płocie sąsiada gdzie rosną świerki.Od kostki w stronę płotu jest lekki spad, ze względu na murek płotu nie mogę zupełnie wyrównać tego obszaru.
Po drugiej stronie bramy wjazdowej mam pęcherznice, tawuły japońskie, liliowce. Przęsła przy przy bramie są pod skosem, po obydwu stronach jest pusto nie wiem co tu wsadzić, wolałabym coś na wys. płotu.
Moje pomysły na ten kawałek: na tle świerków sąsiada: 2 derenie.Mam 5 berberysów thunbergii Maria do wsadzenia, przy skosach koło bramy z obu stron krzewuszkę,może gdzieś funkię,trawę Imperata Red Baron Imperata- dalej pustka....(
nie wiem co pod płotem, może cisy kolumnowe, choć nie zależy mi koniecznie na zasłanianiu się w tym miejscu...?
na zdj:
1.derenie -x2
2.berberysy Maria -x5
3. krzewuszka
4. Imperata Red Baron Imperata- x3

Witaj ja posadziłabym w rogu jakieś ładne drzewko dalej pod płotem różaneczniki a przed nimi żurawki.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Gardenarium 12:59, 13 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnóstwo możliwości w zależności od stylu ogrodu






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paula23 11:25, 14 paź 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Dziewczyny mam taki problem odnośnie rabaty świerkowej.
Świerki(4szt) są małe chciałabym zapełnić miejsce pomiędzy nimi hortensjami (5sztuk) a za nimi dać miskanty podoba mi się Zebrinus jest wysoki a na takim mi zależy ale w wielu kompozycjach widzę miskanty Morning light.

Jak myślicie czy Zebrinus będzie tam pasował czy lepiej dać ML albo Spartyne grzebieniastą?

Przed samymi hortensjami chciałabym dać po kuleczce bukszpanowej i w przodzie rabaty 2 x jałowiec sabiński variegata reszte dopełnić trawami też jeszcze się zastanawiam jakimi. Mam narazie na myśli turzyce aurea, carex the beatles lub coś zupełnie z innej bajki np. Carex buchananii Red rooster lub rozplenice hamlet i black beauty.
Sama nie wiem na co się zdecydować.

Wybaczcie jakoś zdjęcia ale to najaktualniejsze.
5 szt hortensje fioletowe kołka,
3 szt małe zielone to kulki bukszpanowe,
2 szt jałowce na żółto,
3 szt miskanty zielony prostokąt,
czerwone trójkąty to trawy.



Doradźcie coś bo został mi tydzień na ostateczny wybór roślin.
____________________
Paula Moje trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies