Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Kasienka7175 09:38, 24 kwi 2016

Dołączył: 19 kwi 2016
Posty: 25
Troche wyrozumienia dla nowych dzieki
martaibartek 09:42, 24 kwi 2016


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
MartaR w ogrodzie Jagody był ostatnio poruszany temat muru.
Poczytaj i popatrz na inspiracje

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=975
____________________
Gardenarium 10:01, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odpowiedziałąm na ten temat

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1888-jak-zagospodarowac-mur?page=3

dodałam też poradę, jak sprawić aby to miejsce było łądniejsze
Wyrozumiałość jest, trzeba tylko porady dobrze odbierać skoro zwracasz się o poradę, to udzielam
Wysłałam także na pw info o pzreniesieniu postu do innego wątku o godz 8:14
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:07, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Taki był post:

Nie maluj na biało, tylko pogorszysz sprawę

Będzie jeszcze bardziej widoczny, a w dodatku farba zacznie odłazić zrobią się plamy...wyobraź sobie taką sytuację.

Skup się na karmieniu bluszczu żeby lepiej rósł, przywiązuj aby mu pomóc we wspinaniu się, Ja tak robiłam na początku, Bluszcze są malutkie, co kilka metrów dosadź wyższe bluszcze, zainwestuj.

Podlewaj aby miał wilgoć, co trzy tygodnie podlej dolistnie Florovitem w płynie. Ruszy z kopyta.
Popatrz jak rósł mój bluszcz na murze i jak teraz wygląda.

Rabata jest za słabo przygotowana, chwasty, brak ściółki (daj kompost w pobliżu bluszczu). Rabata szpeci na równi z bluszczem. Dosadź hortensje bukietowe pod murem, zapełnią to miejsce kwieciem, wypiel i dbaj aby nie było gorsze od muru sąsiada

Skoś trawnik, zrób kancik przy desce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:09, 24 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dodam jeszcze - nie skupiaj się na brzydocie płotu, zrób wszystko aby wzrok zwrócić uwagę na coś ładniejszego. czyli na Twój ogród. Upiększ swój ogród, nie lamentuj nad płotem. To szybko można zmienić

Posadź rośliny, aby płot zasłoniły i to będzie najlepsze wyjście, i najładniejsze.

Inspiracji masz w ładnych ogrodach ogrodowiczan mnóstwo.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
joanna_marchewa 10:57, 24 kwi 2016

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 2


Witam.
Chciałabym prosić doświadczonych forumowiczów o pomoc w zagospodarowaniu rabatki a właściwie rabaty
Dopiero zaczęłam przygodę z ogrodnictwem i przyznam, że nieco gubię się w natłoku informacji. Niby wiem co bym chciała i co mi się podoba ale z praktyką - różnie a przeważnie fatalnie.

Na przedstawionym kawałku są 2 róże pienne ( z przodu), juka na przodzie, na samym końcu rządek bukszpanów (jeszcze się nie przyjęły do końca-źle zniosły zimę w doniczkach), z boku dwa rododendrony (myślę, że do wysiadki ponieważ stanowisko jest zdecydowanie słoneczne (?)).
Przy samych kamieniach puszczony floks (niby taka obwoluta), pomiędzy różami posadzona macierzanka żeby się rozrastała ale nie upieram się, żeby musiała tu zostać
W centralnym miejscu migdałek na pniu. A wzdłuż siatki jodła, żeby odgrodzić się od sąsiada. Wiem, że jak jodły urosną to wszystko się zmieni i staram się myśleć przyszłościowo z tym sadzeniem roślin (ale różnie mi to wychodzi).
Oczywiście przestrzenie między krzewami będą wysypane korą.

Reasumując chciałabym prosić o podpowiedź co zmienić, co przesadzić, przenieść, dokupić.. Bardzo bym była wdzięczna.
Dodam, ze mam jeszcze żurawkę (może dać pod migdałek?) oraz lawendę (ale to już chyba gdzie indziej pójdzie bo i tak jest tu niezły misz masz a wolałabym jednak jakiś większy ład i porządek uzyskać Bardzo podobają mi się wszelkie kulki z iglaków i bukszpanów ale gdzie je umieścić?
Na koniec proszę się nie sąsiedztwa mlecza, mąż jest pszczelarzem i nie daje mi tego wyrwać Także nasze obejście zawsze będzie troszkę chwastowe i pewnie nigdy idealne

Dodam też, że ta rabatka jest przy samym wjeździe, dla porównania za chwilkę dodam drugą stronę, zupełnie jeszcze nie zagospodarowaną
joanna_marchewa 11:02, 24 kwi 2016

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 2


to jest ta druga strona, ze skarpą (skarpa na skarpie u nas )

Może ktoś by miał pomysł co z tym kawałkiem zrobić?
asiha 13:50, 24 kwi 2016

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
bardzo proszę o porady dotyczące zagospodarowania rabat na zdj.
Jest to strona południowo-wschodnia . W rabacie okrągłej (przed frontem domu), myślę na środku o czymś na pniu lub jakieś drzewko w stylu bonsai a wokoło żurawki różne lub lawendę???
Na rabacie pod płotem - nie wiem co posadzić, bo rabata jest dość wąska.Na tle zieleni sąsiedzkiej za płotem chyba krzew liściasty kolorowy, a dalej nie wiem. PO drugiej stronie wjazdu wzdłuż płotu mam pęcherznice i liliowce, ładnie wygląda jak są liście, jak ich nie ma to cały płot jest goły, tak więc tutaj chciałabym iglaki. Tych tui, które widać na 2zdj. już tam nie ma.
Pozostaje jeszcze mała rabata pod murem domu(cały dzień w słońcu i bywa przeciąg.

proszę pomóżcie, bo czas leci a u mnie nic się nie dzieje.
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
szi 22:40, 24 kwi 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Mam pilne pytanie.

Posadziłam 14 szt hortensji limelight co 80 cm i chcę je podsadzić Hakonechloa macra "Aureola". Co ile cm powinnam je zasadzić?
____________________
Szi
Iwcia 08:00, 25 kwi 2016

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
MartaR
Danusia ma rację, trzeba odwrócić uwagę od płotu. (ja mam dziurę w płocie i zastosowałam tą sztuczkę )Choć on wcale nie jest tragiczny - masz szarą, jednolitą ścianę. Smutną, fakt, ale wtopi się w zieleń i będzie git. Możesz go też wykorzystać wieszając okno z lustrami. Nie wiem jaki widok będą odbijać ale to byłoby fajnym efektem.
____________________
Mój przyszły ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies