Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

magdalena_gr... 09:44, 15 cze 2016

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 12


A tu realne zdjęcia, niestety "trochę" zarośnięte, ale będzie wysprzątane

Zastanawiam się czy te wszystkie rośliny się tu zmieszczą, czy nie będzie tego za dużo ;-(

A i od strony schodów rano jest trochę słońca.
____________________
EwaK1984 11:07, 15 cze 2016

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Witam. Polecilibyscie mi jakąś roślinę do skrzynki z pergola na tarasie? Miejsce to jest słoneczne przez cały dzień i wietrzne. Jakiś wiciokrzew? Co myślicie? Będę wdzięczna za każdą pomoc c☺
____________________
Ewa To dopiero początek...
Aga 13:51, 15 cze 2016


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
magdalena_grudzien napisał(a)


A tu realne zdjęcia, niestety "trochę" zarośnięte, ale będzie wysprzątane

Zastanawiam się czy te wszystkie rośliny się tu zmieszczą, czy nie będzie tego za dużo ;-(

A i od strony schodów rano jest trochę słońca.

Witam myślę ze 3 hortensje bukietowe i obwodka z bukszpanu lub zurawek i to starczy moim zdaniem.Tez kiedys sadzilam pelno roznych gatunków roślin na jednej rabacie a pozniej stwierdzilam ze 3 gatunki to juz jest ok na rabacie.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
magdalena_gr... 20:09, 15 cze 2016

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 12
Ponieważ jest mi głupio, że rano wstawiłam tak zaniedbaną rabatę, postanowiłam ją uporządkować. Teraz wygląda tak


Dziękuję Aga za radę, ale jak na razie jestem zakochana w ogrodzie Pani Danusi (jak większość z forumowiczów) i dlatego chciałam jak najwięcej "ściągnąć" z Jej ogrodu
____________________
magdalena_gr... 20:11, 15 cze 2016

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 12
A i jeszcze jedno, na części która wystaje zza domu (z prawej strony) teraz w lato słońce jest od ok. 15. nie wiem czy to może zaszkodzić żurawkom czy innym cieniolubnym.
____________________
Myometis 22:28, 15 cze 2016


Dołączył: 15 cze 2016
Posty: 22
Hej wszystkim, mam prośbę (jak większość tutaj w sumie ) i trochę się krępuję prosić, ale nie daję rady skomponować sama mojej skarpy przy tarasie. Kiedyś nasadziłam tam ogromny misz masz i w sumie nie wiem teraz jak mi się to mogło podobać. Obecnie wydałam już sąsiadom wszystkie rośliny (prócz Hakuro) i zaczynam od nowa. Widzę tam 2, max 3 gatunki. Chciałam dosadzić jeszcze dwie Hakuro (w rząd trzech sztuk), może jakieś trawy, albo hortensje na górze, żurawki na dole, tylko obawiam się, że zimą będzie pustawo. Każdy pomysł z radością przemyślę. Pomożecie?
Skarpa jest wschodnia, słońce od rana do około 14:00, głębokość skarpy około 120cm, gleba ciężka raczej.





____________________
Metodą prób i błędów Myometis ogród buduje
malgol 11:35, 17 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Umieszczam to pytanie w tym wątku bo zauważyłam ,że wątek o trzcinnikach jest coś rzadko odwiedzany...
Poradźcie proszę jak posadzić trzcinniki Karl Foerster ,żeby były widoczne na rabacie razem z hortensjami Limelight...bo teraz u mnie rosną za plecami hortensji ( miały być tłem dla hortensji)i poza wczesną wiosną wcale ich nie widze Myślałam ,że po 2 latach na tyle urosną ,że przerosną hortensje ,ale jakoś nie dają rady.
Czy powinnam przesadzić hortensje za "plecy " trzcinników czy jednak czekać aż przegonią hortki?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
marcin_adamczyk 12:51, 17 cze 2016

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Witam wszystkich,
Mam taki zakątek, który chciałbym troszkę ożywić:





Jest to narożnik, od zeszłej jesieni rosną trzy ramblery na pniu, a wzdłuż chodnika tuje danica, które będę starał sie utrzymywać jak max 50 cm kuleczki.



Jest to strona wschodnia, słońce do ok 10-11 rano, później ucieka za dom.



Wiem, że do róż najlepiej lawendę ale może podrzuci mi ktoś coś ciekawe z racji tego że jestem raczej laikiem
Myślałem też aby od strony domu zrobić obwódkę ale z czego? Bukszpan?
Chętnie posłucham pomysłów
Toszka 22:04, 17 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Marcinie, jak dla róż to stanowczo za mało słońca. Róże i thuje są absolutnie światłolubne.

Takie półcieniste miejsce będzie świetne dla cisów, bukszpanów, żurawek, host (małych, bo tam nie dużo miejsca), brunery, jasne carexy etc. Ew. dla rozjaśnienia jakiś nieduży o jasnych liściach klon palmowy, japoński lub może shirasawy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 22:09, 17 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Myometis, pytanie zasadnicze czy ta skarpka ma być do oglądania od strony domu, czy tak jak zdjęcie pokazuje. Nie piszesz nic o rozmiarach i nasłonecznieniu.

Jeśli chcesz hakuro to np. w lawendzie i kulki buksa lub cisa, ew. trzmielina.

Hakuro musi być mocno cięta co 6 tygodni aby tworzyła ładną zwartą kulę. Inaczej będzie brzydka, miotlasta i szybko się zestarzeje.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies