Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 17:43, 28 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
as226 napisał(a)
Witam, zimą już zadałam pytanie i dziewczyny mi zaproponowały rośliny w to miejsce . Koncepcja się zmieniła, bo mogę dostać większe bukszpany, a jakby zrobić coś, jak u Anetki. (u siebie bym widziała kule bukszpanowe)
Pod oknami jest lawenda i pod każdym oknem po 3 trzmieliny.
Jaki kształt rabaty by tam pasował? W ogrodzie są linie proste, ale są również zaokrąglenia, jest to front domu i strona słoneczna.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/674-any-ogrod-maly-czyli-wygrana-walka-z-ugorem?page=268




Dziękuje z góry za każdą sugestie, nawet najmniejszą

PS trawnik jest przerobiony glebogryzarką i od nowa będzie zakładany.


Ponieważ ja robiłam ten projekt Any, może byśmy co innego wymyśliły?
Może pienne żółte cyprysiki podsadzone kulami z bukszpanu, jesli masz kule. Może za dużó juz tego motywu ogrodu nie tylko bukszpanowego, czyli trzech stożków? Będzie nudno, bo to samo.

Zrób rzut tej rabaty. Z góry i daj wymiary.

Dodam jeszcze, że ogród planuje się kompleksowo, nie pojedyncze, oderwane od siebie rabaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Aneczka_K 18:34, 28 cze 2016


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 5
Dzień dobry!

Na początku - przepraszam, że mój podpis jeszcze nie jest linkiem - pracuję nad tym

Kochani: uwielbiam mój ogród i praca nad nim sprawia mi mnóstwo radości, ale jest jedno miejsce, które spędza mi sen z powiek - dosłownie i w przenośni

Jest to miejsce po starej szopce, którą rozebraliśmy w tym roku. To taki niby niepozorny zakątek, ale jest dla mnie ważny, bo to właśnie TO miejsce ukazuje się naszym oczom, gdy wchodzimy do ogrodu. Wychodzimy zza rogu domu i widzimy właśnie je.
Chciałabym, żeby zachwycało i cieszyło, żeby było takim serdecznym powitaniem i zapowiedzią wspaniałości, które za chwilę mają się ukazać naszym oczom w dalszej części ogrodu
Jest to miejsce dość trudne: z jednej strony ograniczone niezbyt urodziwą ścianą szopki na narzędzia, z drugiej ogromną jodłą, a z trzeciej - wysokim płotem Sąsiadów.
Wchodząc do ogrodu, widzi się to miejsce z dołu (z poziomu chodnika, który jest usytuowany niżej), co samo w sobie robi wrażenie "przytłoczenia". Jest to też miejsce dość ciemne (słoneczne tylko rano i przez ok. 3 godziny wczesnym popołudniem).

Wymyśliłam, że można by:

1. Przy zielone ścianie posadzić hortensję pnącą i/lub bluszcz.
2. W centralnej części posadzić prześliczną robinię akacjową, robinia frisia aurea, która rozświetliłaby to miejsce i fajnie kontrastowałaby z bukiem 'purle fountain', który już rośnie w pobliżu, a jej "koronkowy" cień nie przeszkadzałby mniejszym roślinkom, rosnącym poniżej?

Ale może...
- może jednak zrobić zielony parawan przy płocie (bo ten płot taki kraciasty i przytłaczający), np. z cisa, a dopiero na jego tle robinię? Dodam, że na płocie w tym miejscu nie mogę puścić pnącza.
- może posadzić krzewy, które wypełnią tę przestrzeń (dereń?, kalina?) - to chyba byłby dobry pomysł, ale marzy mi się w tym miejscu coś bardziej uporządkowanego...
- może zagrać jakoś bukszpanami, a może strzyżonym cisem?
- a może posadzić coś zupełnie, zupełnie innego...?

Byłabym ogrooomnie wdzięczna i bardzo ucieszyłabym się z Waszych sugestii. Może ktoś z Was spojrzy na to miejsce i oczami wyobraźni zobaczy jego idealną, zieloną szatę?

Wymiary miejsca to: od ścieżki do szopki ok. 4 m, a od płotu Sąsiadów do gałęzi iglaczka - trochę ponad 3 m.

Poniżej wstawiam kilka zdjęć. Oczywiście ścieżka będzie uporządkowana, schodki wyremontowane, itd. - jesteśmy w trakcie prac.

W zapasie do posadzenia mam: 6 x hakonechloa 'all gold', 1 x klon shirasawy 'aureum' i kalinę 'pink beauty' - mogłabym jakoś wykorzystać je w tym miejscu (ale niekoniecznie).

Roślinki rosnące w sposób nieuporządkowany na rabacie obecnie to: hosty i żurawki (chaotycznie), choina 'jeddeloh', buk 'purple fountain" i trzy młode pęcherznice 'diable d'or' przy płocie. No i kora - korę zamieniłabym na trawę, nawet za cenę niewygodnego w tym miejscu koszenia

Oto zdjęcia:
Wychodzimy zza rogu... (po lewej stronie mijając wiśnię, poremontowy bałagan i rododendrona oraz płot, a za nim sąsiedni ogród):


...i naszym oczom ukazuje się:






Byłoby wspaniale, gdyby zastany w tym miejscu widok zachwycał i cieszył - jak to zrobić?
Dziękuję i serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!!!
____________________
Ogród na zielonym wzgórzu: http://www.ogrodowisko.pl/watek/7005-ogrod-na-zielonym-wzgorzu
Monik 19:58, 28 cze 2016

Dołączył: 31 sie 2014
Posty: 7
Proszę o opinie czy to jest róża pnąca?

____________________
Gardenarium 20:28, 28 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamieść proszę to pytanie w wątku o różach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Diana43 20:51, 28 cze 2016

Dołączył: 08 cze 2015
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)


To co myślisz i planujesz jest błędne, to wszystko co masz lub co kupiłaś jest za małe i bez znaczenia dla ogrodu
Bo jakie znaczenie dla tak dużej rabaty może mieć wiciokrzew czy rozchodnik?, skoro potrzebne są drzewa aby zasłonic domy, które robią niewłaściwe tło szersze rabaty, bo te co masz pomieszczą ten jeden rochodnik, czy cos "zimozielonego i małego" ale nie pomieszczą tego co powinno byc na tej rabacie. Potrzebujesz bowiem tego:





Dziękuję bardzo Pani Danusiu. Teraz dopiero widzę czego tutaj brakowało. Bardzo proszę poświęcić mi jeszcze chwilę i napisać jakie rośliny planowała by Pani posadzić w miejscu tych rysunków.
as226 22:43, 28 cze 2016


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 1126
Gardenarium napisał(a)


Ponieważ ja robiłam ten projekt Any, może byśmy co innego wymyśliły?
Może pienne żółte cyprysiki podsadzone kulami z bukszpanu, jesli masz kule. Może za dużó juz tego motywu ogrodu nie tylko bukszpanowego, czyli trzech stożków? Będzie nudno, bo to samo.

Zrób rzut tej rabaty. Z góry i daj wymiary.

Dodam jeszcze, że ogród planuje się kompleksowo, nie pojedyncze, oderwane od siebie rabaty.


Serdecznie dziękuje, aż ręce mi się trzęsą, że Danusia się pochyliła nade mną Teraz wyleciałam z miarką, żeby nie było
____________________
pozdrawiam Asia Zaczątek ogrodu
as226 23:24, 28 cze 2016


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 1126
Gardenarium napisał(a)


Ponieważ ja robiłam ten projekt Any, może byśmy co innego wymyśliły?
Może pienne żółte cyprysiki podsadzone kulami z bukszpanu, jesli masz kule. Może za dużó juz tego motywu ogrodu nie tylko bukszpanowego, czyli trzech stożków? Będzie nudno, bo to samo.

Zrób rzut tej rabaty. Z góry i daj wymiary.

Dodam jeszcze, że ogród planuje się kompleksowo, nie pojedyncze, oderwane od siebie rabaty.
____________________
pozdrawiam Asia Zaczątek ogrodu
as226 23:33, 28 cze 2016


Dołączył: 21 wrz 2013
Posty: 1126


Drugie zdjęcie to prawa strona wjazdu. Przepraszam za jakość zdjęć, ale chciałam od razu odpowiedzieć. Z góry bardzo, bardzo serdecznie dziękuje za pomoc.

Przy schodach pod oknami z prawej i lewej strony są po 3 trzmieliny w lawendzie.

Dodam, iż miejsce to jest bardzo słoneczne - praktycznie od godz. 11 do wieczora.
____________________
pozdrawiam Asia Zaczątek ogrodu
Greg_M 12:45, 29 cze 2016

Dołączył: 26 cze 2016
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)


Nie - to wszystko jest za małe, nie ma proporcji ten ogród. Potrzebujesz sporego drzewa w odmiennej kolorystyce, a pod nim podwójny żywopłociik z bukszpanu, w nim hosty Patriot dużżżżżoooo host a w nich burgundowe tulipany - 50 szt.






Może dało by rade cos z krzewami miniaturkami; własnie chciałem uniknac sadzenia drzew ... bo miałem tu dwa orzechy i tylko kłopot z nimi był. Podgladnąłem na forum i znalazłem takie coś...


http://www.ogrodowisko.pl/watek/5145-wizytowka-ogrodowe-przygody

te rabaty są suuper




Iwcia 12:52, 29 cze 2016

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Asia
a nie chciałabyś zróżnicować wysokości tych trzmielin? Moim zdaniem pasowałoby, aby pierwsze rośliny od strony drzwi były wyższe niż te pod oknem
____________________
Mój przyszły ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies