Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 22:15, 17 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
malgol napisał(a)
Umieszczam to pytanie w tym wątku bo zauważyłam ,że wątek o trzcinnikach jest coś rzadko odwiedzany...
Poradźcie proszę jak posadzić trzcinniki Karl Foerster ,żeby były widoczne na rabacie razem z hortensjami Limelight...bo teraz u mnie rosną za plecami hortensji ( miały być tłem dla hortensji)i poza wczesną wiosną wcale ich nie widze Myślałam ,że po 2 latach na tyle urosną ,że przerosną hortensje ,ale jakoś nie dają rady.
Czy powinnam przesadzić hortensje za "plecy " trzcinników czy jednak czekać aż przegonią hortki?


Biegnij do Malkul i jej się pytaj
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
marcin_adamczyk 22:21, 17 cze 2016

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
Toszka napisał(a)
Marcinie, jak dla róż to stanowczo za mało słońca. Róże i thuje są absolutnie światłolubne.

Takie półcieniste miejsce będzie świetne dla cisów, bukszpanów, żurawek, host (małych, bo tam nie dużo miejsca), brunery, jasne carexy etc. Ew. dla rozjaśnienia jakiś nieduży o jasnych liściach klon palmowy, japoński lub może shirasawy


Rozumiem, proszę jednak zauważyć jak te róże wyglądają. Wsadzałem je jesienią, wykopane z gruntu sprzedającej, która ponadto zapewniała iż te róże w takim półcienistym miejscu sobie poradzą i rzeczywiście sobie radzą. Mają piękne zdrowe kwiaty, a kwitną u mnie pierwszy raz.
Thuje również wsadzane we wrześniu zeszłego roku, zwiększyły średnicę o połowę, mają zdrowy kolor i gęsty pokrój więc również uważam iż miejsce im służy.
Toszka 22:48, 17 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Marcinie, ja mogę służyć jedynie swoim doświadczeniem i wiedzą. Twój ogród, twoja twierdza

Nadmienię tylko, że spełnione warunki siedliskowe roslin gwarantują ich długoletnią świetną kondycję i zdrowie bez grzybów i szkodników. A o to chyba chodzi.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
maciej 09:45, 19 cze 2016

Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 41
Witam,
nie wiem czy to dobre miejsce na te pytania...
1. Jesienią w sklepie ogrodniczym kupiliśmy wierzbę płaczącą Tristis. Ogrodnik zapewniał, ze można ja ciąć i nie bezie problemów z rozmiarem. Zależało nam na zakryciu brzydkiego, piętrowego budynku. Kupiliśmy i posadziliśmy. potem przyszedł inny ogrodnik i kazał wywalić. Powiedział, ze się rozrośnie i będzie z nią kłopot. Działka niewielka 800 m w tym dom. Proszę o rade co zrobić? Teraz ma około 5m, czy jeśli zajdzie konieczność wykopania jej, uda się ją przesadzić?
2. Czy dąb kolumnowy około 3m, posadzony jesienią można przesadzić (też jesienią)? Czytałam o korzeniach palowych, ale nie wiem jak to z egzemplarzami ze szkółek
Gardenarium 10:19, 19 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magdalena_grudzien napisał(a)


Nie zmieści się wszystko, a chciałby żeby się zmieściło, ale hortensja położy się na cisy. Zamiast pojedynczych roślin, może dwie hortensje, albo dwa różaneczniki.?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:21, 19 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
maciej_cichon napisał(a)
Witam,
nie wiem czy to dobre miejsce na te pytania...
1. Jesienią w sklepie ogrodniczym kupiliśmy wierzbę płaczącą Tristis. Ogrodnik zapewniał, ze można ja ciąć i nie bezie problemów z rozmiarem. Zależało nam na zakryciu brzydkiego, piętrowego budynku. Kupiliśmy i posadziliśmy. potem przyszedł inny ogrodnik i kazał wywalić. Powiedział, ze się rozrośnie i będzie z nią kłopot. Działka niewielka 800 m w tym dom. Proszę o rade co zrobić? Teraz ma około 5m, czy jeśli zajdzie konieczność wykopania jej, uda się ją przesadzić?
2. Czy dąb kolumnowy około 3m, posadzony jesienią można przesadzić (też jesienią)? Czytałam o korzeniach palowych, ale nie wiem jak to z egzemplarzami ze szkółek


Ma rację, wierzbę wywalić, przesadzić w dziki teren.

Dęba po roku da się przesadzić. Jesień to dobra pora.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:22, 19 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
EwaK1984 napisał(a)
Witam. Polecilibyscie mi jakąś roślinę do skrzynki z pergola na tarasie? Miejsce to jest słoneczne przez cały dzień i wietrzne. Jakiś wiciokrzew? Co myślicie? Będę wdzięczna za każdą pomoc c☺


Sam wiciokrzew to za mało.
Ale pokaż zdjęcie tego miejsca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:26, 19 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AnkaW napisał(a)





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:32, 19 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
catherine85 napisał(a)








Usuń ze kamyczki okalające rabatę, są niepotrzebne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gosiaczek1 11:35, 19 cze 2016

Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 25
Mam problem ze swoją rabata czym moge prosić o pomoc.
____________________
Gosia Światełko w tunelu?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies