Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Chwasty w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Chwasty w trawniku

seboizm 21:18, 11 sie 2014

Dołączył: 04 sie 2014
Posty: 20
Witam serdecznie,

Udało mi się dziś zrobić zdjęcia czegoś co rośnie zamiast trawy tak porasta całe placki w trawnika:


a tak wygląda po wyrwaniu:

Co to jest i jak najłatwiej się tego pozbyć.
Proszę o radę bo mam tego sporo.
Gardenarium 21:32, 11 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zlikwidować cały trawnik opryskać herbicydem i założyć od nowa z dobrych nasion, bo to co jest, to już nie jest trawnik niestety .
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
seboizm 21:45, 11 sie 2014

Dołączył: 04 sie 2014
Posty: 20
Witam serdecznie,

No to się załamałem totalnie. Nie ma sensu wyrywać tych chwastów? Nie ma innego rozwiązania. A co to jest za roślina bo według mnie po oczyszczeniu terenu niczego takiego nie było w sensie taka roślina nie rosła. Czy to było w nasionach trawy - siałem trawę "Herkules".
W takim razie co mam teraz zrobić po kolei??????
Dodatkowo chciałem nadmienić, że cały czas walczę z kretami czy to ma dodatkowo jakiś wpływ?


seboizm 21:56, 11 sie 2014

Dołączył: 04 sie 2014
Posty: 20
Witam serdecznie,

Jaki herbicyd Pani poleca?

Gardenarium napisał(a)
Zlikwidować cały trawnik opryskać herbicydem ....



Jakie nasiona Pani poleca dotychczas siałem "Herkules"?
Gardenarium napisał(a)
... i założyć od nowa z dobrych nasion, bo to co jest, to już nie jest trawnik niestety .


No i co robić krok po kroku jeśli nie mam innego wyjścia?????
brzuzka 22:20, 11 sie 2014

Dołączył: 30 sie 2013
Posty: 26
Witam,
Na moim trawniku po wyrywaniu chwastnicy dosiana trawa zaczyna wschodzić, dziury są coraz mniej widoczne, ale co wyjdę do ogrodu to spędzam kilkadziesiąt minut na wyrywaniu kolejnych młodych chwastnic - chociaż sam już zaczynam wątpić czy to na pewno chwastnica. Nastąpił jakiś atak na mój trawnik. Jest tego coraz więcej. A to wyrywanie wręcz uzależnia No nie mogę ani chwili odpocząć w ogrodzie. Wychodzę nabrać świeżego powietrza i od razu ląduję na kolanach
Zaczynam się zastanawiać czy nie przesadzam z tym pieleniem.
A wyrywam takie coś. Łodyżka rośnie poziomo a dopiero to szerokie źdźbło wschodzi ponad trawnk.


trawnik w wielu miejscach wygląda tak:


Zaczynam wątpić czy uda się wyprosić tego nieproszonego gościa z ogrodu. Mam wrażenie że to syzyfowa praca...

Zmierzyłem dzisiaj ph gleby i wyszło mi między 7 a 8.
Może to ph tak zachęca chwast do rozrostu? Czy coś z tym ph teraz powinienem zrobić?
kolcero 06:28, 12 sie 2014

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
seboizm napisał(a)
Witam serdecznie,

Nie ma sensu wyrywać tych chwastów? Nie ma innego rozwiązania. A co to jest za roślina bo według mnie po oczyszczeniu terenu niczego takiego nie było w sensie taka roślina nie rosła. Czy to było w nasionach trawy - siałem trawę "Herkules".
W takim razie co mam teraz zrobić po kolei??????
Dodatkowo chciałem nadmienić, że cały czas walczę z kretami czy to ma dodatkowo jakiś wpływ?




Oczywiście ma, tylko uzbroj sie w cierpliwość. Chwastnica na szczęście nie ma silnego korzenia więc wyrywanie idzie łatwo, szczegółnie gdy gleba jest wilgotna. Tylko trzeba mieć samozaparcie
W ub roku z 20m fragmentu trawnika usunąłem przez sezon ok. 100 litrów chwastnicy. W tym roku 2 garście Owszem zlikwidowałem również złoża chwastnicy na granicy ze sąsiadem.
Na radach typu "koś a samo zniknie, bo to roslina jednoroczna" raczej bym nie polegał- sam zauważyłeś jak swoistym wzrostem chwastnica sie broni przed skoszeniem.
Ale możesz i ekologicznie zrobić Wietnam spalić trawnik i założyć go od nowa. I liczyć, że nasion już nie ma w glebie lub nie przywędrują od sąsiada.
____________________
gemciu83 07:05, 12 sie 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
seboizm

Trawnik od nowa ?
Ja bym spróbował powalczyć o niego mimo wszystko bo założyć nowy i tak lepiej wiosną.
Teraz bym wyrwał chwasty w 90%.
Zrobił aerację i wertykulację.
Od razu po tym zabiegu dokupił nasion trawy (nie wiem jaka gleba i jak trawnik jest usytuowany) z większą zawartością rajgrasu.
W miarę możliwości przesiał ziemię obojętnie już jaką przez skrzynkę do kwiatów i całość uwałował. Podał nawóz.
W tym warunkach po 14 dniach jak wszystko pójdzie dobrze trawnik się wybierze.
Na jesień rzucił bym także wapno granulowane by pH zmienić, a tym samym ograniczyć pojawianie się chwastów.
Koszt może 100-200zł - nie wiem jaka powierzchnia.

Na te chwasty na kostce to od razu kup sobie Roundup małe opakowanie i daj im popalić.
W całym trawniku Chwastox 540Trio + np Bofix lub Staranne (małe opakowanie) zmieszać razem i opryskać po 5-7 dniach powinny być już efekty i wtedy wkroczyć już z robotami. Jak dziś zrobisz chemię to w sobotę ruszaj.

Taka jest moja opinia.



PS: Bardzo dobrym narzędziem własnej roboty do usuwania bez wysiłku chwastów i traw zdziczałych są nożyczki lekko rozstawione i zaizolowane taśmą. Działają jak podcinacz i wyrywacz chwastów. Paaca idzie jak burza i w jeden dzień 1000m kw mniej zachwaszczonego trawnika można wyczyścić.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
seboizm 08:13, 12 sie 2014

Dołączył: 04 sie 2014
Posty: 20
kolcero napisał(a)


Oczywiście ma, tylko uzbroj sie w cierpliwość. Chwastnica na szczęście nie ma silnego korzenia więc wyrywanie idzie łatwo, szczegółnie gdy gleba jest wilgotna. Tylko trzeba mieć samozaparcie
W ub roku z 20m fragmentu trawnika usunąłem przez sezon ok. 100 litrów chwastnicy. W tym roku 2 garście Owszem zlikwidowałem również złoża chwastnicy na granicy ze sąsiadem.
Na radach typu "koś a samo zniknie, bo to roslina jednoroczna" raczej bym nie polegał- sam zauważyłeś jak swoistym wzrostem chwastnica sie broni przed skoszeniem.
Ale możesz i ekologicznie zrobić Wietnam spalić trawnik i założyć go od nowa. I liczyć, że nasion już nie ma w glebie lub nie przywędrują od sąsiada.


Dziękuję za odpowiedź i jakieś pozytywne wizje na walkę z tym co mi się na trawniku zrodziło.
Założenie trawnika od nowa to chyba niezbyt pokrzepiająca perspektywa.
przede wszystkim to co wrzuciłem na zdjęciach przed wyrwaniem czyli w trawie i wyrwane zdjęcie na kostce to chwastnica o ile dobrze zrozumiałem.
Czyli:
1. Wyrwać wszystkie chwasty w pień
2. Przegrabić to co zostało (wiele tego niestety nie będzie)
3. Podsypać ubytki świeżą ziemią
4. Podsiać - pytanie jakie nasiona polecasz
5. Zastosować do wysiewu "Nawóz DO SIEWU TRAWY SUBSTRAL"
6. Podlewać i pilnować żeby nie wzeszły "Chwastnice"

Prośba o ewentualne porady czy dobrze to zaplanowałem czy warto coś zmienić
seboizm 08:24, 12 sie 2014

Dołączył: 04 sie 2014
Posty: 20
Witam serdecznie,



gemciu83 napisał(a)
seboizm

Trawnik od nowa ?
Ja bym spróbował powalczyć o niego mimo wszystko bo założyć nowy i tak lepiej wiosną.
Teraz bym wyrwał chwasty w 90%.
Zrobił aerację i wertykulację.


Czyli wyrywamy chwasty (rozumiem, że to ustrojstwo z moich zdjęć to chwastnica) ile się da
Pytanie czy jest sens robić aerację i wertykulację - to jednak kwestia posiadania Areatora/Wertykulatora (może to lepiej zrobić na wiosnę) hmmm.
A bez opcji aeracja/wertykulacja dosypanie ziemi w ybytkach po wyrwanych chwatsach dosiewka wałowanie itd. nie wystarczy?

Witam jaki nawóz proponujesz taki "Nawóz DO SIEWU TRAWY SUBSTRAL"
gemciu83 napisał(a)
seboizm
W miarę możliwości przesiał ziemię obojętnie już jaką przez skrzynkę do kwiatów i całość uwałował. Podał nawóz.


Czy nie wystarczy po wyrwaniu 90% chwastów podsypać ubytki świeżą ziemią i ewentualnie zrobić dosiewkę trawy (jakie nasiona polecasz)np. te o których piszesz z większą ilością rajgrasu??

gemciu83 napisał(a)
seboizm
Od razu po tym zabiegu dokupił nasion trawy (nie wiem jaka gleba i jak trawnik jest usytuowany) z większą zawartością rajgrasu.


Jeśli chodzi o chwasty na kostce to jest wyrwany chwast z trawnika (ten który jest wcześniej w na zdjęciu w trawie
gemciu83 napisał(a)
seboizm
Na te chwasty na kostce to od razu kup sobie Roundup małe opakowanie i daj im popalić.


Rozumiem, że ostatnia opcja
gemciu83 napisał(a)
seboizm
W całym trawniku Chwastox 540Trio + np Bofix lub Staranne (małe opakowanie) zmieszać razem i opryskać po 5-7 dniach powinny być już efekty i wtedy wkroczyć już z robotami. Jak dziś zrobisz chemię to w sobotę ruszaj.


to zakładanie trawnika od nowa??
Po polaniu np. w sobotę co robimy krok po kroku???
brzuzka 08:29, 12 sie 2014

Dołączył: 30 sie 2013
Posty: 26
@seboizm

Nie jestem pewien czy to jest chwastnica. Rośnie podobnie, ale te listki ma jakieś takie szerokie i krótkie. Mi to wygląda na jakiś dwuliścienny chwast, co w zasadzie byłoby dobrą informacją dla ciebie, bo chemia selektywnie to wybije i nie byłoby potrzeby ręcznie wyrywać...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies