Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 11:44, 24 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To działaj skoro tak ciepło, potem będzie deszcz podobno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Oxter 08:23, 26 mar 2015

Dołączył: 26 mar 2015
Posty: 12
Witam,

jestem świeżym adeptem ogrodnictwa, marzy mi się fajny trawnik.
Obecnie mój trawnik ma rok czasu, założony wosną 2014 r i chiałbym przygotować go do lata, czytałem artykuł na stronie ogrodowiska ale chciałbym dopytać o kilka spraw a dokąłdnie kolejność działań, mój plan jest taki i planuję go na najbliższy weekend

1) koszę trawnik (piatek)jak zdąże przycinanie szpadelkiem krawędzi i usunięcie gdzie niegdzie trawy z kostki.
2) wygrabiam (sobota)czy wystarczy tylko takimi szerokimi grabiami do liści czy najpierw normalnymi a potem wyczesywanie tymi do liści?
3) napowietrzam, mam takie smieszne łapcie z kolcami, niestety teraz nie mgoę pozwolić sobie na nic lepszegp (sobota i przesypuję lekko piaskiem)
4) nawożę (sobota) ile i jaki nalepiej nawóz zastosować na powierzchnię około 350-400 m trawnika - podłoże piasek na który nawieziono około 10-15 cm czarnoziemu z domieszką glinki, dookoła sosny brzozy i akacje)
5) podlewam (sobota)
6) rozsiewam/dosiewam trawę na całej powierzchni trawnika, mam plan kupić z 5 kg trawy i rozsiać po całości trawnika (sobota lub niedziela)
7) przesypuję czarnoziemem lub torfem odkwaszonym, żeby nasiona które przykleiły się do ździebeł opadły na ziemię (sobota lub niedziela)
8) podlewam obficie

Z góry dziekuję za podpowiedzi.
Adam

Przy okazji ma ktos pomysł na jakiś prymitywny system podlewania oparty o wąż ogrodowy 3/4 i zbiornik hydroforowy 80l. pompa w studni dość solidna obsługiwała przed erą wodociągu mo dom 3 osoby i zbiornik 320 l.
Planowałem 4 zraszacze bijakowe ale w sklepie mówią że cisnienei bedzie słabe.

Ps. Chciałem załadować z jedno zdjecie trawnika ale przeglądarka się "burzy", może uda się wieczorem z domu.
emila 10:05, 26 mar 2015


Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 118
Wczoraj zrobiłam wertykulacja masakra. Danusiu czy mogłabyś przypomnieć jaką ziemią uzupełnić trawnik gdzie mam dziury i muszę zrobić dosiewkę.

Nie mam kompostu- brak miejsca, czy trawe z wertykulacji mogę w jakiś sposób wykorzystać czy jest tylko do wywalenia.
____________________
Ogród nasz
kris_bialystok 10:31, 26 mar 2015

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
u mnie w rocznym trawniku - próba maszyną elektryczną nie wypadłą zbyt dobrze - w koszy połowa suchej a połowa zielonej trawy - także grabie są mniej inwazyjne

niby mały trawniczek - a zeszło 7h grabienia i myślę, że jeszcze jest co poprawić

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
emila 10:46, 26 mar 2015


Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 118
a juz sobie odpowiedziałam co trawą po wertykulacji
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika
____________________
Ogród nasz
lorak 15:30, 26 mar 2015

Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 11
Witam,
Trawa przed aeracją wyglądała tak:





A tak po






nie wiem czy za ostro nie pojechałe w każdym razie wczoraj posypałem saletrą azotową dzis chciałem dosiać trawę

i pytanie czy z tym sianiem to nie za wcześnie ?

za trzy tygodnie chciałem dorzucić Yara mila complex mam nadzieje że nowej trawie nie zaszkodzi

dzięki z góry za komentarze lub uwagi ...
kris_bialystok 15:50, 26 mar 2015

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
to ja przy okazji podpytam o tą saletrę - teraz sypać? planowałem za jakiś tydzień dwa jak się zrobi cieplej bo znów wracają niższe temperatury

na około 400m2 chciałem dać 5kg saletry amonowej

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
lorak 07:48, 27 mar 2015

Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 11
ja sypałem 1 kg na 100 m2
waldek727 11:00, 27 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
lorak napisał(a)
Witam,
Trawa przed aeracją wyglądała tak:

A tak po

Nie wiem czy za ostro nie pojechałem, w każdym razie wczoraj posypałem saletrą azotową dzis chciałem dosiać trawę.
I pytanie czy z tym sianiem to nie za wcześnie ?
Za trzy tygodnie chciałem dorzucić Yara mila complex mam nadzieje że nowej trawie nie zaszkodzi

Dzięki z góry za komentarze lub uwagi ...

Co do uwag, to czynność pielęgnacyjna którą wykonałeś to wertykulacja a nie aeracja.
Właśnie w następnej kolejności powinieneś rozluźnić i napowietrzyć glebę ponieważ jest bardzo mocno zbita.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
lorak 13:24, 27 mar 2015

Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 11
Tak pomyliłem pojęcia to była wertykulacja

mam już zakupione kolce na buty tylko musi przestać padać wówczas będzie można spokojnie po niej chodzić.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies