Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

marbrz 19:38, 05 maj 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Nawożenie to było jakieś robione, i czy trwanik jest podlewany?
dziegma 21:09, 05 maj 2015

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 14
Tak, regularnie podlewany i trawnik dostal nawóz 100 dniowy
waldek727 23:18, 05 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Technologia produkcji trawników z rolki sprawia, że po ułożeniu tworzy on jednolite równo wybarwione tło. Pomijając złe nawożenie takie przebarwienia mogą nastąpić wtedy gdy płaty darni układane są na nierównej powierzchni i dodatkowo źle były dociśnięte do podłoża. Drugą przyczyną takiego stanu rzeczy dotyczącą już wszystkich trawników jest złe przygotowanie gleby przed zasiewem. Niejednolita struktura, a nade wszystko ukryte w ziemi pozostałości po budowie utrudniają podsiąkanie wody pod korzenie.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
dziegma 10:32, 06 maj 2015

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 14
Trawa cały poprzedni sezon wygladała dobrze, była równomiernie zielona. Jedyne co, to już wczesną jesienia miała bardzo dużo filcu, który próbowałem wygrabiać, ale z marnym efektem. Po wertykulacji w połowie kwietnia, z ok 100 metrów trawnika miałem 7 120 litrowych worków trawy, co wydaje mi się sporo jak na roczny trawnik.
Nawozem raczej jej nie popaliłem, starałem sie równomiernie go dawkować.
Czy w takim razie coś powinienem robić z tym trawnikiem, czy jeszcze poczekać?
Nie chciałbym żeby przez cały sezon tak wyglądał, wiec wolę wcześniej go jakoś doprowadzic do lepszego stanu, a nawet założyć nowy, tym razem jednak już nie z rolki.
marbrz 11:54, 06 maj 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
dziegma napisał(a)
Trawa cały poprzedni sezon wygladała dobrze, była równomiernie zielona. Jedyne co, to już wczesną jesienia miała bardzo dużo filcu, który próbowałem wygrabiać, ale z marnym efektem. Po wertykulacji w połowie kwietnia, z ok 100 metrów trawnika miałem 7 120 litrowych worków trawy, co wydaje mi się sporo jak na roczny trawnik.
Nawozem raczej jej nie popaliłem, starałem sie równomiernie go dawkować.
Czy w takim razie coś powinienem robić z tym trawnikiem, czy jeszcze poczekać?
Nie chciałbym żeby przez cały sezon tak wyglądał, wiec wolę wcześniej go jakoś doprowadzic do lepszego stanu, a nawet założyć nowy, tym razem jednak już nie z rolki.

Spróbuj zrobić jedną rzecz. Kup z firmy "Zielony dom" konewkę o nazwie Pożegnanie z brązowymi plamami na trawniku podlej tym i poczekaj kilka dni. Jeśli trawa zacznie odbijać znaczy, że Twój system nawożenia jest do kitu. Nie pomylę się pisząc, że twawa po położeniu miała w sobie dość spore pokłady dopalaczy, dlatego w pierwszym roku wyglądała pięknie.
dziegma 12:31, 06 maj 2015

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 14
Ok, kupię ten nawóz i wypróbuje.
Dzięki
dzejson 14:40, 07 maj 2015

Dołączył: 17 wrz 2012
Posty: 4
CZEŚĆ.

a ja mam duży problem i proszę o radę
Pod koniec zeszłego roku chcąc pozbyć się chwastnicy jednostronnej dokonałem oprysku (mieszanką starane, chwastoxu i jakiegoś środka zapobiegacemu zmywaniu, nie pamiętam teraz). Oprysk ponowiłem po tygodniu. A jak przyszła jesień to i tak nie widziałem efektów, dopiero teraz efekty się pojawiły wzeszła wegetacja.
Chwastnica jak była tak dalej jest, trawnik jest mocno nadpalony, prawdopodobnie nie wytrzymały jakieś gatunki traw w mieszance i widać że są popalone do korzeni. Zrobiłem 2 tygodnie temu prostą wertykulację skaryfikatorem doczepianym do ciągniczka i wygrabiłem sporo, pomimo iż trawnik stosunkowo młody.
Teraz mam pytanie czy warto teraz zrobić wertykulację (profesjonalnym sporym wertykulatorem ) i zrobić dosiewki czy lepiej jet poczekać do jesieni. Dodam, iż mam tego prawie 40 arów
marbrz 15:13, 07 maj 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Chwastnica jest trawą jednoliścienną. Nie biorą jej wymienione specyfiki. Na mój gust jeśli poczekasz do jesieni bez trawy to potem nie opanujesz ilości chwastów, które opanują działkę. Teraz jest pora na takie prace.
dzejson 13:44, 08 maj 2015

Dołączył: 17 wrz 2012
Posty: 4
Ok, to w takim razie wypożyczam jutro sprzet i daję.
szkoda tylko że będzie wyglądal zmaltrentowany przez kilka tygodni
Izakal20 15:51, 01 cze 2015

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 3
Witam, czy po dosianiu trawy można przeprowadzić aerację?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies